Komise: Spojme kontrolu převozu radioaktivního odpadu a vyhořelého paliva
Andris Piebalgs, komisař pro energetiku, k tomu řekl: „Tato uživatelsky přátelská směrnice bere v potaz obavy, které vyjádřili ti, co jsou zapojeni do schvalovacích hnutí radioaktivního odpadu. Nyní je jasné, že stejně striktní kontroly budou požadovány i při převážení materiálu z jedné země do druhé.“
Existující pravidla (Směrnice Rady 92/3/Euratom) jsou sice v praxi uspokojivá, Komise se však domnívá, že je potřeba je zjednodušit, aby mohly pokrýt další typy nukleárního materiálu. Nová směrnice bude zajišťovat konzistenci EU na mezinárodní úrovni. Také bude v souladu s mezinárodními úmluvami, zvláště „Spojené úmluvě o bezpečnosti vyhořelého paliva a radioaktivního odpadu a zacházení s nimi, k níž se Unie připojí v lednu 2006.
Rozšíření působnosti směrnice na vyhořelé či částečně vyhořelé palivo z reaktorů znamená, že Komise stanovila předepsané kontroly jeho převozu jednotně pro celou Unii. Doposud si způsoby kontroly stanovil každý členský stát sám, proto byly často odlišné od kontrol převozu radioaktivního odpadu.
Rozdíl mezi radioaktivním odpadem a vyhořelým palivem je ten, že u radioaktivního odpadu už se nepočítá s žádným dalším použitím. Naproti tomu vyhořelé palivo je pouze částečně využité, jsou firmy, které je dovedou dále pracovat. Pak se dá znovu (i několikrát) použít v jaderném reaktoru k výrobě energie.
reklama