https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/konference-v-paname-dojednala-zprisneni-ochrany-vice-nez-500-ohrozenych-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Konference v Panamě dojednala zpřísnění ochrany více než 500 ohrožených druhů

29.11.2022 11:19 | Panamá/Praha (ČTK)
„Obchod se slonovinou se znovu nerozjede. I díky vyjednávání české reprezentace byl odmítnut návrh Zimbabwe, které chtělo uvolnit pravidla týkající se obchodu se slonovinou z populací vyskytujících se v Namibii, Jihoafrické republice, Zimbabwe a Botswaně," uvedl Ladislav Miko
„Obchod se slonovinou se znovu nerozjede. I díky vyjednávání české reprezentace byl odmítnut návrh Zimbabwe, které chtělo uvolnit pravidla týkající se obchodu se slonovinou z populací vyskytujících se v Namibii, Jihoafrické republice, Zimbabwe a Botswaně," uvedl Ladislav Miko
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Konference v Panamě dojednala zpřísnění ochrany více než 500 ohrožených druhů, lépe chráněni budou i žraloci a tropické dřeviny. Shodly se na tom signatářské země Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). I díky českému předsednictví EU se podařilo zabránit znovunastartování obchodu se slonovinou nebo rohy nosorožců, uvedlo české ministerstvo životního prostředí.
 

„Obchod se slonovinou se znovu nerozjede. I díky vyjednávání české reprezentace byl odmítnut návrh Zimbabwe, které chtělo uvolnit pravidla týkající se obchodu se slonovinou z populací vyskytujících se v Namibii, Jihoafrické republice, Zimbabwe a Botswaně," uvedl Ladislav Miko, který je poradcem ministra životního prostředí a vládním zmocněncem pro vyjednávání v oblasti biodiverzity. Podle ministerstva se také podařilo zvýšit ochranu u řady druhů a prosadit všechny priority, na kterých se předtím dohodly státy evropské sedmadvacítky.

„Podobně se podařilo zabránit návrhu, který měl umožnit obchod s rohovinou získanou z rohů nosorožců tuponosých jižních. Jeho prosazením hrozila stimulace nelegálního obchodu a také pytlačení těchto vzácných zvířat. EU naopak pomohla prosadit upravený návrh Namibie, který za striktních podmínek povoluje vývoz těchto savců do jeho původních lokalit, což by mělo přispět k jeho „in situ“ ochraně,“ dodal.

Podle českého ministerstva se v Panamě povedlo rovněž vyjednat zpřísnění mezinárodního obchodu s mnoha druhy plazů a obojživelníků, které v evropských zemích hojně chovají teraristé. Jde například o agamu kočinčinskou, pačolka laoského nebo želvu žlutočelou.

Dalším úspěchem je podle ministerstva to, že bylo vyhověno návrhu EU a nově budou chráněny doposud nezařazené druhy žraloků z čeledi kladivounovitých. Společně s dalšími státy se podařilo prosadit i zvýšení ochrany žraloků z čeledi modrounovitých.

Dohoda CITES už teď chrání více než 5000 druhů živočichů a 30 000 druhů rostlin. Podle kategorie, do které jsou zařazeni, obchodování s nimi buď úplně zakazuje, anebo dohlíží na to, aby komerční využití zvířat a rostlin nevedlo k jejich vyhynutí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

29.11.2022 12:01
Bože bože, do čehos to duši dal.
Odpovědět
Sl

Slovan

29.11.2022 12:13
Dobrých zpráv není nikdy dost.
Odpovědět
Hu

Hunter

29.11.2022 12:33
Dobrých zpráv? Ono je snad čím se chlubit?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.11.2022 12:45
Pytláctví a nezákonný obchod s ohroženou faunou i flórou se táhne jako niť celým životem. Bože, co já si přečetl proklamací ,jak právě ta která konference je zlomová a blabla...

Když to řeknu po staru, tak valutový cizinec se picne na co si ukáže. A když někdo netrpí hmotnou nouzí, vždy si najde cestu jak zaplatit ,lépe řečeno uplatit místní úřady , aby nedělaly vlny.

Pak to dopadne tak, že přiblblá ČIŽP v ČR honí dědice trofejí po soudech nebo se vyžije na nějakém nadšenci, jehož jediným hříchem bylo, že se o něco skutečně zajímal.
A abych se nemotal jen v ČR, tak takový odlov velryb pro vědecké účely (made in Japan) nemá taky chybu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist