https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-da-za-pet-let-52-milionu-na-boj-proti-sinicim-na-prehrade-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj dá za pět let 52 milionů na boj proti sinicím na přehradě v Brně

12.2.2023 00:22 | BRNO (ČTK)
Brněnská přehrada, též vodní nádrž Brno, byla dříve nazývána Kníničská přehrada podle zatopené obce Kníničky. Rozkládá na řece Svratce asi 8 km severozápadně od středu města Brna na území Bystrce a Kníniček.
Brněnská přehrada, též vodní nádrž Brno, byla dříve nazývána Kníničská přehrada podle zatopené obce Kníničky. Rozkládá na řece Svratce asi 8 km severozápadně od středu města Brna na území Bystrce a Kníniček.
Licence | Volné dílo (public domain)
Jihomoravský kraj dá v následujících pěti letech 52 milionů korun na boj proti sinicím na Brněnské přehradě. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Na projektu spolupracují také Povodí Moravy a město Brno, které rovněž poskytne peníze. Letos je v plánu výměna pěti aeračních neboli provdušňovacích věží za věže destratifikační, tedy míchací. Cílem je udržet vodu v přehradě kvalitní. Lidé v létě využívají přehradu k rekreaci.
 

Na přehradě je nyní 20 věží. Pět z nich je aeračních a 15 promíchávacích. "Nahrazeno bude pět aeračních věží destratifikačními a jedna věž přibude. Promíchávání vodního sloupce se ukazuje jako efektivnější opatření, které zabraňuje vrstvení teplot vody, a tím snižuje předpoklad výskytu sinic," uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podle něj bez promíchávání vodního sloupce bývá voda u dna velmi chladná a u hladiny naopak nejteplejší, přičemž rozdíl bývá až deset stupňů Celsia. Při používání destratifikačního systému tento rozdíl klesá na hodnoty kolem dvou až tří stupňů.

Krajští radní schválili poskytnutí peněz na pětileté období. Letos se počítá s výměnou věží za 12 milionů. "Každý rok ještě bude kraj přispívat na provoz věží a dávkování srážedla fosforu osmi miliony korun," uvedla Knotková.

Projekt Čisté povodí Svratky je zaměřený na vyřešení problému dlouho trvající špatné kvality vody v přehradních nádržích Brno a Vír, důvodem jsou právě sinice.

V přehradě byla v minulosti špatná voda. Po vyčištění za stovky milionů korun se v ní lze koupat od roku 2010. Před pěti lety však hygienici museli koupání zakázat kvůli špatné kvalitě, od té doby k zákazu ale znovu přistupovat nemuseli. V letním období však každoročně evidují zhoršující se kvalitu vody vlivem počasí a přemnožení sinic.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

12.2.2023 09:06
52 milionů je docela dost, ti co podnikají kolem přehrady se zaradují,
když je voda průzračná asi to není nejlepší pro život ve vodě ,ale vodní rostliny začnou růst,
a opět se začne bojovat proti rostlinám a tak pořád dokola,to se zjistilo i na plzeňském Boleváku
jaká je tady ekonomika a jaká návratnost investice
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.2.2023 13:38 Reaguje na vaber
To je černá díra návratnost žádná. Funguje ultrazvuk a odbahnění nutnost odkanalizovat vše
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

13.2.2023 13:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ultrazvuk na přehradách zrovna moc nefunguje. Odbahnění by bylo za miliardu - a navíc bez vyřešení vstupu živin Svratkou zcela bez efektu.
Ne, není to jednoduché :-).
Stávající řešení osobně považuji za jakési maximum možného a za slušný efekt za poměrně přijatelné náklady.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

13.2.2023 13:30 Reaguje na vaber
Průzračná voda JE pro život ve vodě opravdu nejlepší :-). Pro rekreaci okolo už to tak - kvůli růstu vodních rostlin - být nemusí. Nicméně je značný rozdíl mezi Boleveckým rybníkem v Plzni s průměrnou hloubkou 2 m a mezi Brněnskou přehradou, která vegetací kvůli hloubce prostě zarůst nemůže.
Návratnost investice je obtížně vyčíslitelná. Jaká je návratnost u nového dětského hřiště? U nového chodníku? Prostě je to něco pro obyvatele města. Možná se jakási návratnost projeví v tom, že se Brno stane o kus atraktivnějším místem pro život - a to se pak následně promítne v lepší prosperitě celého města. Možná by se dalo spekulovat a lepších podmínkách pro udržení dobrého zdravotního stavu části populace a tak. Ale nikdo to zcela určitě nevyčíslí, Proto se ani u těchto akcí žádná návratnost nepočítá.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.2.2023 10:29
A kolik dali/dají, na čističky na všech přítocích a kontrole žump, okolí přehrady ?
Kolik by stála malá záchytná přehrada, na přítoku do přehrady !
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

13.2.2023 13:18 Reaguje na smějící se bestie
Jojo, v povodí přehrady je stále hodně možností, co zlepšit. Záchytná přehrada na přítoku by neměla smysl, protože při daném průtoku by neměla dostatečné zdržení vody. Byly by to vyhozené peníze.
Odpovědět
Homo Destruktor

Homo Destruktor

12.2.2023 11:17
"Asinic"víc než řádný penězotok"
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist