https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krajina-moravskeho-krasu-je-hlavni-inspiraci-pripravovane-novinky-hadivadla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krajina Moravského krasu je hlavní inspirací připravované novinky HaDivadla

16.4.2023 00:29 | BRNO (ČTK)
Propast Macocha
Propast Macocha
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Krajina Moravského krasu je hlavní inspirací nového představení, které vzniká v brněnském HaDivadle. Pracuje na něm tým kolem hostujícího slovenského režiséra Petera Gondy. Významnou složkou chystané inscenace bude hudba skladatele Jonatána Pastirčáka, čerstvého držitele ocenění Český lev za nejlepší hudbu k filmu Arvéd. Inscenace Moravský kras má premiéru v pátek 28. dubna, oznámila ČTK mluvčí divadla Tereza Teerink Turzíková.
 

Pastirčák, známý také pod uměleckým jménem Pjoni, je hudební producent, skladatel a zvukový inženýr. Po studiích v Londýně se prosadil jako autor elektronických a elektroakustických hudebních děl, vystupoval v řadě evropských zemí. Je autorem hudby k řadě divadelních a tanečních inscenací i filmů. Českého lva získal spolu s Ondřejem Mikulou vystupujícím pod uměleckým jménem Aid Kid.

"Režisér Peter Gonda chtěl, aby vznikala hudba v inscenaci naživo, pracujeme proto se zpěvem a jedním starším klavírem, který Jonatán Pastirčák preparoval a podpořil jeho jemné rozladění. Hudba se v inscenaci objevuje v několika podobách. Dojde na unikátní coververzi jedné známé písně a například také na zvukové zachycení momentu, kdy padla klenba obrovské jeskyně, po které zůstala propast Macocha," uvedla dramaturgyně Anna Prstková.

Autorská inscenace Moravský kras podle divadelníků pojednává o nejasné hranici mezi netknutou přírodou a tím, co si do ní lidstvo projektuje. Klade otázky, zda ještě vůbec existuje divočina, a co se stane s přírodou, až z planety zmizí člověk. Všímá si také toho, že Moravský kras je "záznamníkem tisíců let lidské činnosti". Lidé totiž krajinu severně od Brna obývají a přetvářejí už od pravěku.

Role v představení Moravský kras si rozdělili Cyril Drozda, Radim Chyba, Táňa Malíková a Magdalena Straková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist