Krajský úřad Ústeckého kraje dal výjimku z emisních limitů elektrárně Počerady
Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala Vršanská uhelná k Novému roku od společnosti ČEZ. Krajský úřad v lednu přerušil jednání o výjimce kvůli vyslovení námitky podjatosti ze strany ekologických organizací. Systémovou podjatost spatřovaly ekologické organizace ve finančních darech, které Vršanská uhelná v nedávné době poskytla Ústeckému kraji.
"Úředníci kraje,který dostal od firem Pavla Tykače milionové dary, odmítli nejen připomínky ekologických organizací, ale také České inspekce životního prostředí a obcí přímo zasažených znečištěním z jeho uhelné elektrárny Počerady a vydali výjimku na vypouštění čtyřnásobného množství jedovaté rtuti oproti novému evropskému limitu na ochranu zdraví," uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Výjimka je podle něj v rozporu s právními předpisy i metodickým pokynem ministerstva životního prostředí. "Zastaralá elektrárna Počerady není pro výrobu elektřiny potřeba a měla by být co nejdříve odstavena," uvedl.
Ekologické organizace trvají na existenci systémové podjatosti krajského úřadu vůči firmám Pavla Tykače. V minulém roce po podání žádosti o výjimku se podle zprávy Hnutí Duha a Greenpeace ČR přísun peněz na kraj zvýšil z předchozích dvou až třech milionů ročně na osm milionů v loňském roce. Organizace připomínají, že Tykač žádá o výjimku také pro elektrárnu Chvaletice.
"Nové Počerady budou díky nejvýznamnější ekologizaci od 90. let jednou z nejčistších elektráren v Česku," uvedl ředitel elektrárny Stanislav Klanduch. "Stopové emise rtuti jsou velkou výzvou pro celý sektor, vždyť nový evropský limit nesplní více než polovina všech zdrojů," řekl. Společnost nyní analyzuje vhodné technologie, které jsou na trhu.
V řádu týdnů začne podle mluvčí oprava bloku 6, která bude zahrnovat opravu kotelny, turbíny a zařízení strojovny a také opatření pro snížení prašnosti a intenzifikaci odsíření. Kromě investic do snížení emisí, připravuje elektrárna úsporné nakládání s vodou a důsledný monitoring všech hodnot.
Žádost o výjimku podal ještě bývalý provozovatel společnost ČEZ.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Katka Pazderů
13.4.2021 06:08Pavel Hanzl
13.4.2021 08:32 Reaguje naJaroslav Řezáč
13.4.2021 12:26 Reaguje na Pavel HanzlAlex Novák
13.4.2021 10:08 Reaguje naJen pro vyjasnění pozic: já bych též velmi přivítal, kdyby se přestalo spalovat uhlí (a plyn a ropa a dřevo), jen mám pocit, že vidím drobný rozdíl mezi zbožným přáním a reálnými možnostmi.
Jaroslav Řezáč
13.4.2021 12:24 Reaguje na Katka PazderůJaroslav Řezáč
13.4.2021 12:25 Reaguje na Katka PazderůPavel Hanzl
13.4.2021 08:27Svatá Prostoto
13.4.2021 13:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2021 08:31Ten mašlonka lže líp než Lavrov, tomu se říká "bullshit".
Natíráním kopy uhelného mouru na růžovo nevznikne záhonek růží, ale stále jen kopa uhelného mouru....