Krajský výbor se bude zabývat situací obcí v okolí Želivky
Na situaci obcí v okolí nádrže, z níž je čerpána pitná voda pro Prahu, upozornili opoziční zastupitelé za TOP 09. Podle předsedy středočeské TOP 09 Jana Jakoba je třeba respektovat nejen ochranu vodního zdroje, ale mít na zřeteli i život v malých obcích, jichž se opatření dotýká. "Na tomto území se nyní nebudou moci pěstovat širokořadé plodiny jako brambory a kukuřice, omezení se bude týkat také možnosti výstavby infrastruktury či zřizování táborů a kempů. Musíme si uvědomit, že se tato oblast neustále vylidňuje a změna tomu pouze napomůže," uvedl Jakob.
Kraj by měl podle něj navrhnout kroky, jak vzniklou situaci obcím a jejich obyvatelům rozumně kompenzovat. Šanc ale uvedl, že o případných kompenzacích se zatím nejednalo. Pokud by měly být, tak by se podle něj měly týkat hlavně zemědělců a zemědělství, což je ale záležitost státu a ministerstva zemědělství. "Ty dopady na obce nejsou takové," míní Šanc.
Podobně vidí věc radní pro regionální rozvoj Věslav Michalik (STAN), který vyhlášku nepovažuje za brzdu v rozvoji obcí. "Je třeba konstatovat, že takových obcí v republice, které musejí dodržet nějaký stupeň ochrany, je mnoho," namítl.
Šanc poukázal na to, že ministerstvo zemědělství pomáhá obcím v ochranných pásmech například dotacemi na budování kanalizace a kraj na to přispívá. "Tohle kritérium samozřejmě bereme v úvahu a o dalších variantách budeme uvažovat," dodal.
Přehrada Švihov byla dokončena v roce 1975. Je největší vodárenskou nádrží ve střední Evropě, pitnou vodou zásobuje asi 1,5 milionu obyvatel.
reklama