Krizový energetický plán Evropské komise nestačí, je potřeba rychlá reforma trhu, řekl Michel
Komise ve středu představila soubor návrhů, který počítá mimo jiné s využitím nadměrných zisků elektráren využívajících levnější zdroje než plyn a producentů fosilních paliv. Podle Bruselu by členské státy měly díky tomu získat přes 140 miliard eur (3,43 bilionu Kč). Unijní exekutiva navrhla také povinné pětiprocentní úspory elektřiny v nejvytíženějších hodinách.
"Je to dobrý návrh, ale budeme potřebovat víc... Já si myslím, že je důležité zrychlit, pokud jde o trh s elektřinou," prohlásil dnes Michel, který předsedá vrcholným schůzkám lídrů členských zemí. Narážel tím na avizovanou reformu určování cen elektřiny, na které má v současnosti zásadní vliv plyn jako nejdražší zdroj. Komise plánuje možnosti úpravy systému analyzovat v příštích měsících.
Podle Michela je vedle urychlení reformy nutné také zajistit další zdroje v mimoevropských zemích, aby se EU nadobro zbavila energetické závislosti na nejistých dodávkách z Ruska. Šéf Evropské rady jednal v minulých dnech o možnostech nových plynových kontraktů v Alžírsku, Kataru, Saúdské Arábii či ve Spojených arabských emirátech. Michel sice žádné konkrétní smlouvy nevyjednal, potenciál je však podle něj v možnosti dodávek plynu z Alžírska do Španělska či Itálie nebo v krátkodobém přesměrování do Evropy části zkapalněného katarského plynu určeného původně pro asijský trh.
Zástupci velkých průmyslových podniků dnes rovněž vyzvali státy EU, aby se shodly nad rámec navržených kroků i na dalších podpůrných opatřeních. Sdružení producentů hliníku European Aluminium uvedlo, že plán komise nezabrání dalšímu omezování výroby a ztrátám pracovních míst v tomto energeticky náročném odvětví.
Stejně jako podle organizace zastřešující výrobce hnojiv Fertilizers Europe (FE) by i podle producentů hliníku mohla výrazněji pomoci regulace cen plynu. Jeho dostatečné dodávky za přijatelné ceny jsou nutné k obnovení výroby, uvedla FE.
O osudu plánu navrženého komisí i dalších možných opatřeních budou 30. září jednat unijní ministři energetiky na mimořádné schůzce svolané českým předsednictvím.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Miroslav Vinkler
16.9.2022 17:59Asi chodí číst některé komentáře na Ekolist . :-)
Viktor Šedivý
16.9.2022 20:02Dělají to na dluh.
A tu šílenou energetickou politiku nezmění ani o fous.
Socialističtí plánovači byli i ve své nezměrné neschopnosti proti téhle partě podstatně chápavější a pružnější.
Pavel Hanzl
16.9.2022 22:32jaká je příčina krize? Nedostatek plynu.
Jak se teda dá vyřešit? Že seženeme dost plynu.
Nic jiného v krátkém (letošním) horizontu stejně neuděláme.
Jakékoliv mudrování a měnění systému je potřeba dělat až v normálních poměrech, ne dnes.