Kvalita povrchové vody v povodí Moravy se ve dvouletí zhoršila
Z celkem 331 profilů sledovaných a hodnocených v obou dvouletích se tři zhoršily o dvě jakostní třídy, 54 o jednu jakostní třídu a 252 jich zůstalo beze změny. Zlepšení o jednu jakostní třídu povodí evidovalo u 22 profilů, o dvě se nezlepšil žádný.
Celkem je pět tříd jakosti, od neznečištěné vody po velmi silně znečištěnou. Ze 349 hodnocených profilů jich bylo v posledním dvouletí 11 v první jakostní třídě, nejvíce, a to 123, v poslední třídě, voda tedy byla velmi silně znečištěná. "Jako neznečištěná až mírně znečištěná byla ve dvouletí 2018-19 klasifikována povrchová voda na 50 profilech (14 procent). Naopak jako silně až velmi silně znečištěné byly vyhodnoceny 230 profily (66 procent). Hodnocení vychází hůře než v minulém dvouletí," stojí v ročence. Tehdy bylo v první a druhé třídě jakosti 18 procent profilů a v posledních dvou 58 procent.
Nejhorší kvalitu vody vykázaly toky Roudník, Třešťský potok, Rakovec v Dobré Vodě, Květínský potok, Bohuňovka, Jalubský potok, také Lysický potok, Benčice, Trkmanka, Štěpánovický potok a Rouchovanka. Naopak nejčistší vodu vykázaly Morava v Raškově a Bohutíně, Rožnovská Bečva na přítoku do Vodní nádrže Horní Bečva, Stanovnice a Malá Stanovnice na přítoku a odtoku z vodní nádrže Karolinka, také Krupá, Kunčický potok, Merta a Vrbenský potok.
Povodí Moravy sledovalo i v letech 2018 a 2019 výskyt pesticidů, a to na 224 profilech. "Téměř na všech těchto profilech byl prokázán alespoň v minimální koncentraci výskyt některého monitorovaného pesticidního ukazatele," stojí v ročence. Hodnoceno následně bylo 138 profilů, kdy ve většině případů byly naměřené hodnoty na úrovni meze stanovitelnosti analytické metody. V nadpoloviční většině vzorků byly zjištěny pesticidy z přípravků používaných při pěstování kukuřice, ozimé řepky nebo obilovin. "U některých z těchto přípravků bylo v uplynulých letech zrušeno povolení k jejich uvádění na trh v ČR. Povoleno bylo jejich použití do spotřebování zásob. Tyto látky se v povrchových vodách i nadále vyskytují," upozornila ročenka.
Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy a Dyje. Spravuje téměř 11 000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
rýpal lesní
17.6.2020 13:08zdroj : https://www.nase-voda.cz/zak-pitna-voda-pro-lidi-by-mela-byt-primarne-z-povrchovych-zdroju/
To já jen tak, aby řeč nestála ...
<rýpal lesní>