https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvalita-povrchove-vody-v-povodi-moravy-se-ve-dvouleti-zhorsila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvalita povrchové vody v povodí Moravy se ve dvouletí zhoršila

16.6.2020 00:57 | BRNO (ČTK)
Povodí Moravy sledovalo i v letech 2018 a 2019 výskyt pesticidů, a to na 224 profilech. "Téměř na všech těchto profilech byl prokázán alespoň v minimální koncentraci výskyt některého monitorovaného pesticidního ukazatele," stojí v ročence.
Povodí Moravy sledovalo i v letech 2018 a 2019 výskyt pesticidů, a to na 224 profilech. "Téměř na všech těchto profilech byl prokázán alespoň v minimální koncentraci výskyt některého monitorovaného pesticidního ukazatele," stojí v ročence.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | aes / Shutterstock
Kvalita povrchové vody v povodí Moravy se ve dvouletí 2018-2019 proti dvouletí 2017-2018 zhoršila, více sledovaných profilů spadlo do horší jakostní třídy. Nejhůře hodnoceným ukazatelem zůstal obsah fosforu, téměř ve všech sledovaných profilech byl zjištěn pesticid. Vyplývá to z ročenky jakosti, kterou zveřejnilo Povodí Moravy na svém webu.
 

Z celkem 331 profilů sledovaných a hodnocených v obou dvouletích se tři zhoršily o dvě jakostní třídy, 54 o jednu jakostní třídu a 252 jich zůstalo beze změny. Zlepšení o jednu jakostní třídu povodí evidovalo u 22 profilů, o dvě se nezlepšil žádný.

Celkem je pět tříd jakosti, od neznečištěné vody po velmi silně znečištěnou. Ze 349 hodnocených profilů jich bylo v posledním dvouletí 11 v první jakostní třídě, nejvíce, a to 123, v poslední třídě, voda tedy byla velmi silně znečištěná. "Jako neznečištěná až mírně znečištěná byla ve dvouletí 2018-19 klasifikována povrchová voda na 50 profilech (14 procent). Naopak jako silně až velmi silně znečištěné byly vyhodnoceny 230 profily (66 procent). Hodnocení vychází hůře než v minulém dvouletí," stojí v ročence. Tehdy bylo v první a druhé třídě jakosti 18 procent profilů a v posledních dvou 58 procent.

Nejhorší kvalitu vody vykázaly toky Roudník, Třešťský potok, Rakovec v Dobré Vodě, Květínský potok, Bohuňovka, Jalubský potok, také Lysický potok, Benčice, Trkmanka, Štěpánovický potok a Rouchovanka. Naopak nejčistší vodu vykázaly Morava v Raškově a Bohutíně, Rožnovská Bečva na přítoku do Vodní nádrže Horní Bečva, Stanovnice a Malá Stanovnice na přítoku a odtoku z vodní nádrže Karolinka, také Krupá, Kunčický potok, Merta a Vrbenský potok.

Povodí Moravy sledovalo i v letech 2018 a 2019 výskyt pesticidů, a to na 224 profilech. "Téměř na všech těchto profilech byl prokázán alespoň v minimální koncentraci výskyt některého monitorovaného pesticidního ukazatele," stojí v ročence. Hodnoceno následně bylo 138 profilů, kdy ve většině případů byly naměřené hodnoty na úrovni meze stanovitelnosti analytické metody. V nadpoloviční většině vzorků byly zjištěny pesticidy z přípravků používaných při pěstování kukuřice, ozimé řepky nebo obilovin. "U některých z těchto přípravků bylo v uplynulých letech zrušeno povolení k jejich uvádění na trh v ČR. Povoleno bylo jejich použití do spotřebování zásob. Tyto látky se v povrchových vodách i nadále vyskytují," upozornila ročenka.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy a Dyje. Spravuje téměř 11 000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

17.6.2020 13:08
Někteří pražští zástupci odborných techniků pro vodárenství se takového trendu nebojí a hrdinně nabízejí, že i z takové povrchové sračky se dá vyrobit pitná voda. Inu, ještě nikdy nepili přírodní vodu pramenitou, přírodní, chutnou, nezávadnou. A nebo si kupují Aquillu ši Evian ( nic proti značkám ).
zdroj : https://www.nase-voda.cz/zak-pitna-voda-pro-lidi-by-mela-byt-primarne-z-povrchovych-zdroju/

To já jen tak, aby řeč nestála ...
<rýpal lesní>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist