https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kveteni-stromu-prislo-rekordne-brzy-ovocnari-maji-obavy-z-jarnich-mrazu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvetení stromů přišlo rekordně brzy, ovocnáři mají obavy z jarních mrazů

7.4.2024 00:25 | HOLOVOUSY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Kvetení ovocných stromů letos přišlo rekordně brzy, a to o tři až čtyři týdny dříve než obvykle. Znamená to velké riziko pro budoucí úrodu, protože sady mohou až do poloviny května poškodit jarní mrazy. Dosavadní jarní mrazy zatím žádné zásadní hospodářské škody ovocnářům na budoucí úrodě neudělaly. Částečně a lokálně mrazy poškodily meruňky, hrušně a třešně, řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
 

"Je to extrémní situace, kterou jsme ještě nezažili," řekl předseda ovocnářů k vývoji vegetace a nadprůměrně teplému počasí. Rané odrůdy meruněk na jižní Moravě podle něj letos rozkvétaly již 29. února, zatímco podle dosavadních pozorování bývalo v nejteplejších letech první kvetení mezi 12. až 16. březnem.

Aktuálně podle Ludvíka kvetou všechny druhy peckovin, přičemž meruňky jsou již na většině míst odkvetlé. Na jižní Moravě začínají kvést nejranější odrůdy jablek a hrušek.

Zda budou mít dosavadní mrazy významný dopad na úrodu, nelze podle Ludvíka v tuto chvíli říct. "Například u meruněk stačí, když se z deseti procent květů stanou plody a může být normální úroda," řekl. Stále tak je podle něj naděje na slušnou úrodu. "Rozhodne počasí do poloviny května. V každém případě bude sklizeň dříve než obvykle," řekl.

Pokud by mrazy přišly na konci dubna, mohlo by být podle Ludvíka poškození úrody fatální. "Poškození by se totiž týkalo všech ovocných druhů. Navíc po odkvětu je náchylnost stromů k poškození mrazem daleko vyšší," řekl Ludvík.

Jarní mrazy sráží v posledních letech úrodu ovoce v ČR poměrně často. Škody z mrazů ovocnáři utrpěli zejména v letech 2019, 2017, 2016 a 2011. Mimořádně zapůsobily květnové mrazy v roce 2011, kdy bylo poničeno 10 500 hektarů sadů. Sklizeň ovoce tehdy klesla na pouhých 101 249 tun a patřila mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let. Loni mrazy významně poškodily výsadby meruněk a také broskví

Proti škodě ze zimních mrazů se nelze v ovocnářství pojistit. Pojištění z jarních mrazů lze podle Ludvíka sjednat jen velmi omezeně u jahod a jabloní.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist