https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-viru-rybari-v-praze-utratili-na-120-tun-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 12 tun ryb

18.8.2019 17:27 | PRAHA (ČTK)
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza.  Ilustarční snímek.
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Ilustarční snímek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 12 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.
 

"Kapr je šlechtěn stovky let, je jiný než původní ryba a ztratil část své přirozené odolnosti," uvedl Vrána. Virus mohou přenášet i další druhy ryb, proto se preventivně z dotčených oblastí v Praze - rybníku Velká Obůrka a Cukrovarského rybníku - vylovili všechny ryby, dodal. Ryby byly omámeny oxidem uhelnatým, usmrceny a odvezeny do kafilerie. Veterináři nařídili vytvořit ochranné pásmo v celé kaskádě vinořských rybníků od rybníku U Kamenného stolu po Cukrovarský rybník.

Koi herpes viróza se podle Vrány od jiných onemocnění liší obrovskou úmrtností, která se pohybuje kolem 90 procent, ale může dosáhnout až 100 procent. Je také velmi rychlá. Jde o onemocnění, které se vyskytuje spíše výjimečně, řekl Vrána. V Praze se podle něj objevilo možná úplně poprvé. Není přenosné na člověka.

Zdrojem mohou být infikované násady, ale také koi kapr, kterého soukromý chovatel vypustil z akvária nebo zahradního jezírka do rybníku, uvedl Vrána.

Herpes viróza kapra koi se nyní podle Vrány vyskytla v několika krajích - Moravskoslezském, Pardubickém, Středočeském, další případy byly zaznamenány na jihu Čech a u Kutné Hory, uvedl.

Kromě vysypání vápnem je vhodné, pokud se dno rybníka nechá přes zimu vymrznout, což působí podle Vrány také dezinfekčně. Může se totiž stát, že přes veškerá opatření nákaza vypukne opakovaně.

Ministerstvo zemědělství hradí náklady spojené s výlovem nakažených ryb i jejich likvidací, dodal Vrána.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

19.8.2019 08:20
Aspoň jednou za 10let by každý rybník měl být letněn. V extenzivním rybářství je to běžná praxe. Pomůže to všemu, jen to stojí ztrátu produkce. Rostliny a Slunce využijí živiny a pro spoustu živočichů je tento prostor požehnání. Co takhle to dát do dotačních titulů.
Jaroslav
Odpovědět
J

Josef Mozek

19.8.2019 14:13 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Co takhle jakoukoli podporu soukromých rybářů vyřadit z dotačních titulů a rybníky postupně vrátit do majetku státu jako strategické subjekty z hlediska ochrany přírody a biodiverzity.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

19.8.2019 22:10 Reaguje na Josef Mozek
A co takhle jakoukoliv podporu soukromých zemědělců a lesníků vyřadit z dotačních titulů a půdu a lesy postupně vrátit do majetku státu jako strategické subjekty z hlediska ochrany přírody a biodiverzity? Petrův Zdar
Odpovědět
J

Josef Mozek

20.8.2019 09:03 Reaguje na Jan Knap
Ano, plně souhlasím , už jsem to tu psal několikrát.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

20.8.2019 09:57 Reaguje na Josef Mozek
Stát tedy LČR asi není ten nejlepší hospodář, zažil jsem dobu kdy bylo vše státu. Neumím si představit jak vykoupit pozemky, každá mez někoho je ...Opustit system dotací asi taky neprojde. Já bych raději aplikoval system, který subjektům snižuje odvody na základě vybraných kritérií (letnění, menší osádka bio rybářství atd). Statní peníze použít jen na velké projekty např bio koridory (pozemkové úpravy) a vodoteče ( vsakovací plochy a retenční nádrže atd).
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist