Labe už není stoka, chystá se koupací den
"Když se v roce 1990 sloučily obě části Německa, museli jsme zavést kvůli znečištění Labe novou kategorii ve škále poškození řek - řeka ekologicky zničená," říká Alfred Olfert z drážďanské Deutsche Umfelthilfe. "Dnes v Sasku máme v Labi víc druhů ryb, než před sto lety, vrátil se k nám losos a dokonce už se tu začíná i úspěšbně rozmnožovat." Labe se podle něj stává ze špinavé a jedovaté stoky opět zdravou řekou.
"Koupací den není žádným ekologickým protestem proti čemukoli," říká Olfert. Má pomoci znovu vybudovat ztracený vztah lidí k této řece. "Chceme zachránit polabskou přírodu pro lidi a chceme, aby lidi sami chtěli, aby řeka žila," dodává německý aktivista.
Akce bude spočívat v tom, že lidé půjdou 14. července ve 14 hodin k řece, a tam se budou koupat, relaxovat či soutěžit. Na české straně, tedy na dolním Labi, koordinuje Mezinárodní koupací den Jan Dostál z děčínské pobočky Arniky. "Zatím víme, že se k akci připojí zhruba šest českých měst," říká Dostál. Tzv. "koupacích míst" ale podle něj bude mnohem víc. K akci se mohou hlásit lidé z celé délky dolního toku Labe u děčínské pobočky Arniky - ať už organizace, města, jednotlivci nebo třeba akceschopné partičky nadšenců.
Ve stejný den by také v Drážďanech měla vyvrcholit akce "Pramenitá voda". Vzorky vody z pramenů českých přítoků Labe se dopraví vlakem a na jízdních kolech do Litoměřic. Tam už na ně bude čekat vor, který by měl právě 14. července dorazit do Drážďan. "Cílem je připomenout, odkud se bere všechna voda, která z Čech s Labem odtéká," vysvětluje Jan Dostál.
Foto: Jakub Kašpar/EkoList
reklama