https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/le-monde-do-mest-se-stehuji-rackove
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Le Monde: Do měst se stěhují rackové

23.8.2006 02:02 | PRAHA/PAŘÍŽ (EcoMonitor)
Z racků, dříve typických mořských ptáků, se stále častěji stávají měšťáci. Ve stovce francouzských měst jich bylo napočítáno více než 20 000 párů. Rackové však ve městech působí mnoho problémů, napsal deník Le Monde.
 

Racek
Racek chechtavý
Foto: Ivan Mikšík/http://miksik.wz.cz
"Nejdřív se nám rackové moc líbili. Je krásné pozorovat, jak plachtí při západu slunce," vypráví jeden z obyvatelů města Montpellier. "Pak jsme ale rychle změnili názor, protože nás svým křikem budí už v pět hodin ráno." Lidem vadí také trus, který ničí lak na karosériích aut. Vadí jim i to, že rackové trhají obložení domů za účelem získání materiálu na stavbu hnízd, ucpávají okapy, poškozují kabely a antény a ohrožují bezpečnost provozu na letištích.

Od Středozemního moře se rackové začali šířit oproti pobřeží Atlantiku s několikaletým zpožděním, píše Le Monde. Toho, že se tito mořští ptáci začínají čím dál víc usazovat ve městech, si ornitologové všimli v sedmdesátých letech 20. století. Bydlet ve městě je pro racka velmi výhodné: má zde dostatek potravy a málo nepřátel. Ve městě se racek také stává plodnějším. Zatímco na pobřeží se mu podaří vychovat v průměru pouze 0,1 až 0,3 mláďat, ve městě vyvede 1 až 2. "V přírodě pozorujeme významný úbytek racků, ale ve městech naopak značně přibývají," řekl Philippe Dubois z Ligy pro ochranu ptáků.

V Evropě patří racek mezi chráněné druhy. Je zakázáno je zabíjet, chytat, přemisťovat, poranit a ničit jejich hnízda, to vše pod pokutou 2 000 Euro. Za určitých podmínek je však možné získat povolení k regulaci populace racka stříbřitého, pokud lze prokázat, že působí závažnější škody. Město Dieppe se snaží snižovat množství racků za pomoci dravců a také sterilizací snůšek, píše Le Monde. Počet ptáků se jim daří udržovat stabilní již asi 20 let. V Brestu, kde žije asi 1 200 párů racků, sterilizují snůšky vajec od roku 1993, což ročně stojí 44 tisíc euro. Významné výsledky to ale nepřináší, protože se zdejší kolonie racků plynule obnovuje ze sousedních lokalit.

"Zasahujeme příliš pozdě. Bývalo by potřeba rázně zakročit proti prvním přistěhovalcům a neumožnit jim vyvést mladé, pro které se střechy staly přirozeným domovem. To však většinou úřady nepřipouštějí," vysvětluje ornitolog Bernard Cadiou. Podle něj by se problém s racky měl řešit komplexněji. V současné době se zatím doporučuje lidem racky nekrmit a na budovy umisťovat bodce, které zabraňují ptákům usednout. Taky je dobré upozornit místní úřady, pokud se v obci objeví první hnízdící pár racků, varuje Le Monde.

Podle článku Michaëly Bobaschové v deníku Le Monde ze dne 14. 8. 2006
reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist