https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesni-pozary-v-centralni-casti-chile-maji-nejmene-pet-obeti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní požáry ve středním Chile si už vyžádaly nejméně 22 obětí Aktualizováno

4.2.2023 19:30 | Santiago de Chile (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | skeeze / Pixabay
Lesní požáry ve středním Chile, které sužuje vlna veder, si už vyžádaly nejméně 22 obětí. S odvoláním místní úřady to dnes napsala agentura AFP. Zranění utrpělo 554 lidí, z toho 16 vážné, informovala ministryně vnitra Carolina Toháová. Vláda vyhlásila stav nouze i v oblasti Araucanía, tedy už ve třetím regionu. Dosud oheň sežehl 40 000 hektarů půdy, Praha se pro srovnání rozkládá na 49 600 hektarech.
 

Požáry sužují regiony Ňuble, Bío-Bío a Araucanía, které leží zhruba ve středu země. V těchto třech regionech se nachází mnoho zemědělských farem a lesů. Podle národní služby, jejímž posláním je katastrofám předcházet a reagovat na ně (Senapred), nemají hasiči z 251 aktivních požárů pod kontrolou 80. Stav nouze úřadům umožňuje omezit volný pohyb osob a povolat armádu, považují-li to za nutné.

V pátek se v regionu Araucanía zřítil vrtulník záchranné služby a podle úřadů zahynul jeho pilot a mechanik. Jedenáct z 22 obětí přišlo o život ve městě Santa Juana v regionu Bío-Bío, které se nachází asi 500 kilometrů jižně od metropole Santiago de Chile.

Vlna veder přinesla teploty, které se blíží 40 stupňům. Úřady se proto obávají podobné katastrofy jako v roce 2017. Obrovský lesní požár tehdy zničil 1500 domů a spálil 467 000 hektarů půdy. Zahynulo 11 lidí a životy dalších 6000 lidí živel zásadně ovlivnil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist