Lesní požáry v Kalifornii se rychle šíří kvůli suchu a horku. Naměřili až 54,4 stupně Celsia, nejvíce za 100 let Aktualizováno
Kalifornský guvernér Gavin Newsom, který už v týdnu vyhlásil ve svém státě nouzový stav, požádal o pomoc i federální vládu. "Něco takového jsme tu dlouhé roky neviděli," řekl. Lesní požáry přičítá klimatickým změnám. "Pokud někdo popírá klimatické změny, ať přijede do Kalifornie," uvedl na videu pro sjezd Demokratické strany, které natočil narychlo v evakuačním středisku. "Přiznám se, že toto není místo, odkud jsem chtěl dnes večer mluvit," řekl na videu, které natočil podle AP zřejmě mobilním telefonem. Podle jednoho z jeho poradců měl původně pro sjezd připravené jiné video, ale na poslední chvíli natočil nové, aktuálnější.
Předpokládá se, že příčinou požárů je vlna veder v kombinaci s téměř 11 000 údery blesku, které Kalifornii zasáhly v posledních dnech. V neděli byla v kalifornském Údolí smrti zaznamenána teplota 54,4 stupně Celsia, což by byla nejvyšší hodnota naměřená kdekoli na Zemi za posledních více než 100 let.
Nejvíce požárů je v oblasti Sanfranciského zálivu, další hoří na východ od Palo Alto, kde už se jedná o oblast o rozloze téměř 1000 čtverečních kilometrů, tedy skoro stejně velkou jako New York. S ohněm bojují i ve vinařské oblasti jižně od Sacramenta. Až na pět kilometrů se oheň přiblížil k areálu Kalifornské univerzity v Santa Cruz, který byl evakuován, požáry zuří i v blízkosti Yosemitského národního parku.
"Na požáry této velikosti stále nemáme dost lidí," uvedl mluvčí kalifornských hasičů Daniel Potter, který měl konkrétně na mysli ohňovou stěnu v oblasti Santa Cruz, kde už muselo domy opustit 64 000 lidí.
S ohněm bojuje přes 10 000 hasičů, někteří jsou v práci nepřetržitě už 72 hodin. Místní úřady požádaly o 375 vozů a hasiče ze sousedních států, zatím jich dorazilo pouze 45. Jednou z pěti obětí požárů je i hasič, který zahynul ve středu při havárii vrtulníku v místě zavaleném kouřem.
Mluvčí kalifornských hasičů Dan Olson uvedl, že na sociálních sítích se organizují skupiny dobrovolných brigád, které chtějí s požáry bojovat samy. "Nebezpečí pro jejich životy je větší než to, čeho mohou dosáhnout," varoval Olson před takovými aktivitami.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Miroslav Vinkler
21.8.2020 12:44Tradičně zde vládnou demokraté a silný vliv má levice. Sněmovnu reprezentantů vede demokratka Nancy Pelosi, demokraté také drží 46 z 53 křesel státu v Sněmovně reprezentantů .Kalifornští demokraté tvrdí, že herec John Wayne byl rasista a požadují, aby bylo jeho jméno odstraněno z názvu mezinárodního letiště.
Místo toho, aby se lépe starali o svoji zemi (krajinu) , dali se na cestu zbožštění OZE , likvidaci jaderných elektráren a tvrdou antifosilní politiku.
Dnes se diví, že jsou bez vody -Kalifornie skutečně vysychá - , také bez elektřiny - státní síť se již několikrát zhroutila během sedmi dnů - nefoukalo a nesvítilo - a ničivé lesní požáry pak už jenom potvrzují nesprávnost cesty kalifornských demokratů.
Místo odstraňování soch , například Kryštofa Kolumbuse / podle San Francisco Arts Commission, která dohlíží na péči o městskou sbírku občanského umění, nebyla socha v souladu s „závazkem města k rasové spravedlnosti“/ a dalšího megalomanského šílení po OZE , by se hlavně měli starat o svoji zemi.
Je to zajímavé, každý pokus levičáků o vybudování světlých zítřků skončil špatně. (Kuba, Chile, Venezuela...)
Břetislav Machaček
26.8.2020 10:04 Reaguje na Miroslav Vinklerči ono. Pouze musím konstatovat to, že člověk pomalu přečerpal možnosti, jak žít v souladu s přírodou a nyní už sice procitá
z bludu, ale ten vlak už asi nepůjde zabrzdit. Bude se řítit
stále větší rychlostí, bez možnosti bezpečně zastavit. Dělo se
to v dějinách Země i kdysi a bez přispění člověka, ale nyní to pociťuje člověk sám na sobě a tak z toho doslova blbne. Vymýšlí nesmysly, které jsou pouze kosmetické a né radikální. Radikální
by bylo možno nazvat jako zpátečnická, ale na ně nejsou lidé z bohatých zemí ochotni přistoupit a ti z těch chudých se nechtějí nechat brzdit v rozvoji.Takže mé resumé je takové, že už pouze přihlížím a snažím se co nejmíň být tím viníkem. Bohužel sebemrskačství pár miliónů lidí Zemi nezachrání, ale možná zemřou
s dobrým pocitem, že se to alespoň brzdit pokoušeli.
Richard Vacek
21.8.2020 13:48https://www.sierraforestlegacy.org/Resources/Conservation/FireForestEcology/FireScienceResearch/FireHistory/FireHistory-Stephens07.pdf
Dnes hoří průměrně na 80 000 ha ročně - viz odkaz.
https://www.fire.ca.gov/stats-events/
Krejcar Stanislav
21.8.2020 14:06 Reaguje na Richard VacekMiroslav Vinkler
21.8.2020 14:24https://en.wikipedia.org/wiki/Deforestation_in_the_United_States
a pak porovnejte s deforestací třeba v Rusku .
https://en.wikipedia.org/wiki/Deforestation_by_region#Asia
Rozdíl je přímo kriminální.