https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesnici-v-krusnych-horach-nahrazuji-dreviny-vysazene-po-imisni-kalamite
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesníci v Krušných horách nahrazují dřeviny vysazené po imisní kalamitě

22.10.2024 01:01 (ČTK)
Mezi cílové dřeviny patří buk, smrk, javor, klen, jilm horský, bříza pýřitá a jeřáb ptačí.
Mezi cílové dřeviny patří buk, smrk, javor, klen, jilm horský, bříza pýřitá a jeřáb ptačí.
Foto | P.S: / Flickr.com
Obnova lesů v Krušných horách pokračuje. Porosty zdevastovala imisní kalamita v 80. letech minulého století. Vysazené dřeviny následně napadla houba kloubnatka. Smrk pichlavý nahrazují lesníci smíšenými druhy. Kvůli bezpečnosti lidí kácejí stromy nedaleko obcí. Do roku 2027 plánují Lesy ČR přeměnu dalších 341 hektarů za zhruba 112,5 milionu korun.
 
Ovzduší znečištěné průmyslem zničilo rozsáhlou oblast krušnohorských lesů v 70. a 80. letech minulého století. Domácí smrk ztepilý nevydržel imisní zátěž a stromy hynuly. Musel se vytěžit a vymýšlelo se, jaká dřevina bude nejodolnější. Rozhodnutí padlo na smrk pichlavý, který doplnila bříza, modřín a další druhy. Nová výsadba v Krušných horách začala v 90. letech minulého století, kdy po exhalacích a kyselých deštích zbyly na kopcích pouze pahýly.

Impulzem k další obměně bylo napadení smrků pichlavých kloubnatkou. Mezi cílové dřeviny patří buk, smrk, javor, klen, jilm horský, bříza pýřitá a jeřáb ptačí. Obnovují se převážně monokulturní a stejnověké porosty.

"Upřednostňujeme šetrný podrostní způsob, při kterém odstraňujeme mateřské dřeviny podrostlé semenáčky, takže nevznikají žádné paseky. Volíme i výběrný způsob, takže v porostech vznikají stromová patra. Lesy jsou pak odolnější vůči klimatické změně. Stromy se liší věkem, výškou i objemem a v žádné vývojové fázi nesplývají," řekl Aleš Kilb, lesní správce z Litvínova.

Kvůli stárnutí lesů a bezpečnosti lidí je podle lesníků nutné na základě průběžného sledování porostů kolem obcí, jako je Telnice, Litvínov nebo Šumná, i lesních cest nebezpečné stromy zpracovat, a to stromolezeckou technikou s využitím plošin. "Jde o listnaté porosty s převahou buků starších 120 let," uvedl Kilb. Loni stálo podnik toto mimořádné kácení 380.000 korun, letos 1,1 milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

22.10.2024 09:10
Když se chce, tak to jde! Stromová patra: les je přirozenější (jako prales) lépe plní zastiňující a vodozachycující funkci, je zdravější, více odolný, i proti škůdcům, stromy se sebou spolupracují, doplňují se.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.10.2024 09:38 Reaguje na Honza Honza
no, ono kdyby se dříve více přemýšlelo než předvedlo zděšené vysazování smrkových monokultur v imisně zasažených oblastech, dneska by už dávno bylo hotovo.
Odpovědět
Pe

Petr

22.10.2024 10:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Hodnotit minulost dnešníma očima nejde. Rozhodnutí se vždy dělají na základě nějakých informací a názorů, které v dané době člověk má. Tehdy se to prostě považovalo za správné a nejlepší řešení. Ostatně, za padesát let se budou naši potomci divit zase nám, proč jsme dělali dnešní věci. A nejspíš se budou buď smát, nebo si ťukat na čelo.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.10.2024 11:58 Reaguje na Petr
ano, to je možné. Jen k těm potomkům, oni jsou směšní často už teď a popravdě schopnosti našich rodičů už naši potomci nemají. Myslí si, digitální svět je všechno jejich praktické schopnosti duševní a fyzické jsou tragédní. Vznikla tu generace lenosti a nároků.
Odpovědět
Pe

Petr

22.10.2024 12:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To je bohužel "osud" každé nové generace, že ztráci něco z výsledků práce předchozí generace. A většinou je to úmyslně, každý se snaží zařídit svým potomkům něco lepšího, než měl sám.
Že snižování nároků vede ke snižování schopností je zcela logické a probíhá to po velkou část naší civilizace. Bylo například prokázáno, že intelektuálního vrcholu dosáhlo lidstvo v době antiky. Tehdy to lidem "zapalovalo" mnohem víc než nám.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

22.10.2024 12:41 Reaguje na Petr
Vytesat do kamene.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

22.10.2024 11:28 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Porosty, které hynuly během imisní epizody v 70. a 80. letech 20. století byly vysazeny zhruba mezi lety 1860 a 1920. Během imisní kalamity byl nedostatek těžařů i mechanizace na likvidaci postů, katastrofální nedostatek vhodných sazenic, pracovních sil na výsadbu a nebylo ani jasné co sázet aby to zase neuhynulo. Málokdo tušil, že v devadesátkách přijde po revoluci i odsíření elektráren... Chyběly i zkušenosti. Proto se zalesňovalo kosodřevinou, olší zelenou, modřínem nebo exotickým smrkem pichlavým nebo se alespoň sela bříza a olše. Experimentovalo se. Dneska víme co naši předchůdci vědět nemohli. Na mnoha tehdejších imisních holinách je (po odsíření) smrk ztepilý velmi vhodná a životaschopná dřevina ve směsi s ptačím jeřábem, klenem, bukem nebo i břízou. Na horských rašelinných půdách moc jiných možností není.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.10.2024 12:04 Reaguje na Dalibor Motl
pravda je, že půda byla tak kyselá, že tu v lesích nic nerostlo a v potocích a řekách nebyla ani rybička. Ještě v 90 letech se v lesích moc samovýsevem mnoho porostů neprezentovalo. Dneska je situace jiná, ale smrky se kydají dál.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.10.2024 13:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
stačí si vzpomenout na Jizerské hory....tam je to smrková katastrofa ještě dneska...
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

22.10.2024 16:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak v Jizerkách na náhorní plošině je "náhradních porostů" dost a při přestavbách těch lánů smrku pichlavého (30km2) hynoucího kloubnatkou je původní smrk ztepilý jasná volba. Je vhodné ho doplňovat jeřábem ptačím, javorem klenem, jilmem horským a v nižších a chráněnějších polohách bukem a jedlí. Asi bych se vyloženě nemračil ani na nějaké to nižší procento modřínu. Ono jaksi v jeřábové smrčině prostě přirozeně rostou smrky a jeřáby s přimíšeným klenem... https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/jizerske-hory-kloubnatka-smrk-pichlavy-vyhubi.A180319_135319_liberec-zpravy_jape
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

22.10.2024 11:17
"Smrk pichlavý nahrazují lesníci smíšenými druhy." Vypadá to jako by ten článek psala nepříliš inteligentní umělá inteligence. Opravdu netuším co jsou "smíšené druhy". Znám smíšené lesy nebo domácí, autochtonní dřeviny. Stromy ve výběrném lese se na stejné ploše liší, výškou, tloušťkou i objemy kmenů. Vybírají se skupinky nebo jednotlivé kmeny a nevzniká tak holina. Lze říct, že ve výběrném lese s postupujícím převodem splývají věkové třídy a malé, tenké stromky rostou vedle (nebo pod) věkovitými velikány. Těží se kmeny cílové tloušťky. Lesník Aleš Kilb je můj spolužák ze SLŠ v Trutnově a určitě si nezaslouží aby se o jeho úsilí pěstovat přírodě bližší lesy psalo takhle mizerně :(
Odpovědět
JD

Jiří Durchánek

22.10.2024 21:27
Nevím jaké znalosti má autor tohoto článku , ale doporučuji mu psát o čemkoli jiném protože o přírodě ví jen velký kulový když klen vydává za samostatný druh a přitom je to jen druh javoru
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist