https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesnici-z-mendelovy-univerzity-pomohou-s-udrzitelnym-hospodarenim-v-mongolsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesníci z Mendelovy univerzity pomohou s udržitelným hospodařením v Mongolsku

24.4.2021 01:52 | BRNO (ČTK)
Lesníci MENDELU zahajují mezinárodní projekt v Mongolsku, pomohou zlepšit stav místních lesů
Lesníci MENDELU zahajují mezinárodní projekt v Mongolsku, pomohou zlepšit stav místních lesů
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelova univerzita v Brně
Lesníci z Mendelovy univerzity v Brně zahajují mezinárodní projekt zaměřený na hospodaření v mongolské krajině, kde je nedostatek odborníků a situace s devastací lesních porostů je kritická. Projekt STREAM začne v květnu a potrvá do roku 2024. Cílem je přispět k implementaci inovativních a dlouhodobě udržitelných principů hospodaření v krajině s ohledem na výzvy spojené s problematikou potravinového systému a klimatickými změnami, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.
 

Většinu území Mongolska pokrývají kvůli extrémním klimatickým podmínkám stepi a pouště. Lesnatost se pohybuje pouze okolo osmi procent, přesto rozloha tamních lesů odpovídá ploše lesů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dohromady. "Voda je zde zásadní komoditou pro vše živé, nicméně všechna odtéká v tocích pryč ze země nebo se rychle ztrácí intenzívním výparem. Mongolské lesy mají zásadní a přímý vliv na dostupnost a kvalitu vody, zabraňuji erozi, degradaci permafrostu a poskytují řadu dalších ekosystémových služeb. Lesní zóna na přechodu ze stepi trpí intenzivní pastvou, požáry a nelegální těžbou a je zde ohrožena samotná existence lesů," uvedl Antonín Kusbach z lesnické a dřevařské fakulty.

Vědci z brněnské univerzity se na výzkumu mongolských lesů podílejí už od roku 2009. Místní učí principy udržitelného lesního hospodaření, významu lesa pro udržení permafrostu a vody v krajině a další odborné činnosti. V Mongolsku čeští vědci založili výzkumné plochy, na kterých studenti měří vlhkost půdy a sledují vliv pastvy na přirozené zmlazení, vitalitu lesa a dynamiku vegetace. Vzhledem k jejich zkušenostem a díky podpoře českého velvyslanectví v Ulánbátaru Mendelova univerzita povede v projektu konsorcium 11 univerzit.

Pilotní projekt STREAM s rozpočtem 20 milionů korun je testem partnerské spolupráce pro budoucí ještě rozsáhlejší rozvojový projekt tohoto typu. "Naše univerzita a celé konsorcium budou odpovědné za praktické případy hospodářských opatření, jako jsou obnova lesních porostů uplatněním ekologicky i společensko-ekonomicky vhodných hospodářských způsobů, zalesnění, výchovných a ochranných postupů na šesti vybraných pilotních územích v provinciích Selenge a Khentii. Mimo to budeme zaštiťovat zejména výzkumné a vzdělávací aktivity spojené s udržitelným lesnickým hospodařením," dodal Kusbach.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

24.4.2021 08:16
v diskusi o indickém,, Kailasa temple,, napsal jeden Ind ,, když Indii obsadili Angličané řekli nám ,že jsme blbí a my jsme jim věřili,,
do Mongolska přijdou naši odborníci a začnou praktikovat naše metody hospodaření v lesích ,tak to v Mongolsku dopadnou jako u nás ,
doma lesy neumíme zachránit a jdeme radit ,to je tedy odvaha,
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2021 14:44 Reaguje na vaber
Prý platí, že odborník je z jiného města a má barevné diapozitivy. Třeba indové nemají ty barevné diáky.
Odpovědět
Sl

Slovan

24.4.2021 18:57 Reaguje na vaber
Když do Indie přišli Britové, psal se rok 1858. Řekl bych, že se jednalo o "trošku" jinou dobu než dnes.
Navíc - pokud by se naše lesy obhospodařovali podle těch odborníků, vypadali by úplně jinak než jak vypadají. My si je tedy zachránit umíme, otázka je, zda chceme.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

25.4.2021 00:22 Reaguje na vaber
https://www.youtube.com/watch?v=Gmc5w2I-FCA ospravedlnujem sa, je to odpoved v diskusii na starší článok na ekoliste: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/copernicus-trend-oteplovani-pokracoval-v-evrope-a-arktide-i-vloni
Odpovědět
kk

karel krasensky

24.4.2021 14:54
Mimo jiné přivezou naši lesnící do Mongolska koralky,zrcatka a ohnivou vodu
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2021 15:47 Reaguje na karel krasensky
Maximálně ohnivou vodu, protože galanterie a sklenářství jsou zavřené. -)))
Odpovědět
kk

karel krasensky

24.4.2021 16:21 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Naši lesnící a vědci musí být v Mongolsku nesmírně obezřetní a ozbrojení.Duvodem je nesmírně nebezpečný a agresívní olgoj chorchoj
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2021 16:52 Reaguje na karel krasensky
Naši odborníci budou mít určitě kvalitní ochranku. A kromě toho, do přednáškových sálů a na recepce olgoj chorchoj nechodí.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.4.2021 18:22
"Lesníci z Mendelovy univerzity pomohou s udržitelným hospodařením v Mongolsku"
A kdy začnou pomahat s tímtéž v České republice?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.4.2021 18:55 Reaguje na Jiří Daneš
Lesníci se asi řídí zásadou že doma není nikdo prorokem. A protože touží po slávě, šli zvěstovat svá moudra jinam. -)))
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.4.2021 20:51 Reaguje na Jiří Daneš
Myslím, že upozorňovali a nabízeli svou pomoc desítky let, ale správci hospodářských lesů nebyli ochotni změnit své zaběhnuté zvyklosti a jejich pomoc odmítali. Nebýt oteplování a sucha, které vedlo k usychání jehličnanů a kůrovcovým kalamitám, tak by byla doporučení našich lesnických odborníků ignorována dodnes a stále by se i v nižších polohách vysazovaly např. husté smrkové plantáže.

Připomíná mi to situaci, kdy o moderní účinné, snadno proveditelné a finančně výhodné „hromadné testy na koronavirus“ od českého vědce nebyl dlouhodobě z českého ministerstva zdravotnictví zájem, a tak je nakonec od něho ráda koupila zahraniční firma. A u nás se testuje málo účinnými antigenními testy nebo mnohem dražšími a složitějšími zahraničními PCR testy.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

25.4.2021 14:07
Trochu mi to připomíná projekty, jak udělat Mars obyvatelnou planetou, přičemž svoji planetu máme dost na háku...
Asi máme dobré odborníky - a je hanba, že je vláda (myslí se skrze ministerstva a jejich projekty) nevyužívá u nás, kde jsme s lesy v řiti.
Jenže stejné je to v zemědělství, vodním hospodářství...
Vždycky mají lobby daleko silnější hlas než opravdoví odborníci. A to je cesta do ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist