https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-loni-s-dalsim-ustupem-kurovce-snizily-tezbu-dreva-o-petinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR loni s dalším ústupem kůrovce snížily těžbu dřeva o pětinu

7.2.2023 00:52 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni s dalším ústupem kůrovcové kalamity snížil těžbu dřeva o pětinu na 9,2 milionu metrů krychlových. Letos LČR plánují těžbu na úrovni 9,1 milionu metrů krychlových. Rekordní těžbu 14,4 milionu metrů krychlových podnik vykázal v roce 2020, řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi.
 

"Pokračuje pozitivní trend let 2021 a 2022, postupně se vracíme k normálnímu hospodaření. Nejproblematičtějším regionem jsou severní Čechy, konkrétně Ústecký kraj. I tam ale poklesl objem dříví, které bylo nutné zpracovat kvůli kůrovci," uvedla mluvčí k aktuálnímu vývoji kůrovcové kalamity, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018.

Těžba kůrovcového dřeva loni ve státních lesích klesla o 47 procent na 2,95 milionu metrů krychlových z předloňských 5,6 milionu metrů krychlových. Dosud rekordní těžba kůrovcového dřeva byla v roce 2019, a to 9,7 milionu metrů krychlových. V letech před kůrovcovou kalamitou byla celková těžba u Lesů ČR kolem osmi milionů metrů krychlových.

Prioritou podniku nadále zůstává obnova lesů po kalamitě. Loni podnik zalesnil asi 19 000 hektarů a vysázel 86 milionů sazenic. Bylo to méně než v roce 2021, kdy podnik zalesnil rekordních 22 000 hektarů a vysázel přibližně 90 milionů kusů stromků. "S poklesem těžeb se zmenšuje i výměra holin. Letos máme v plánu zalesnění 16 000 hektarů a vysázení bezmála 68 milionů sazenic," řekla mluvčí.

Sazenic pro obnovu lesů je podle podniku dostatek, daří se i zajišťovat pracovníky na výsadbu. "Zalesňujeme na jaře a na podzim. Rizikem pro výsadby a přirozené zmlazení lesa je sucho. Situaci na pracovním trhu přímo neovlivňujeme, ale naši smluvní partneři zatím zajišťují pracovníky bez větších problémů," uvedla mluvčí. Plochu holin podnik ke konci loňského roku snížil o 18 procent na 29 620 hektarů z předloňských 36.236 hektarů. V dobách před kůrovcovou kalamitou se plocha holin pohybovala na úrovni 12 000 hektarů.

Nové lesy vysazované po kalamitě by měly být podle Lesů ČR odolnější a druhově pestřejší s vyšším zastoupením listnatých dřevin. Zhruba dvě třetiny nových výsadeb připadá na listnáče, zbytek na jehličnaté dřeviny.

Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil. Za loňské první tři čtvrtletí podnik meziročně znásobil hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z předloňských 2,9 miliardy Kč. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist