Lesy ČR propustí revírníka, který nechal u Krnova pokácet majestátní dub
Na pokácení stromu upozornil na svém facebookovém profilu Michael Cestr. "Nedaleko Krnova, směrem na Láryšov, byl v tichosti pokácen odhadem přes 300 let starý dub. Strom rostl v lese, který spravují Lesy ČR, a z okolních stromů byl výrazně nejstarší. Jednalo se jistě o jeden z nejstarších stromů na Krnovsku," napsal Cestr.
‼️ OBŘÍ DUB U KRNOVA POKÁCEN ‼️
Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová uvedla, že podnik záležitost prověřil a zjistil, že revírník udělal závažné chybné rozhodnutí, při kterém porušil všechny vnitropodnikové normy. "Vyvodíme pracovněprávní odpovědnost a s revírníkem ukončíme pracovní poměr,“ řekla iRozhlasu Jouklová.
Pro Ekolist.cz upřesnila, že pracovník neposoudil ekologickou a společenskou hodnotu tohoto stromu, a navíc zadal výrobu dříví formou samovýroby, což zcela odporuje interním předpisům Lesů ČR.
Revírník Tomáš Ledvoň, který nechal strom pokácet, serveru iRozhlas řekl, že to nevidí jako pochybení. Strom podle něj ohrožoval zdraví lidí. Případem se začala zabývat i Česká inspekce životního prostředí.
Na sociálních sítích se kvůli pokácení stromu zvedla vlna nevole. Lesnický a agrolesnický poradce Aleš Erber k osudu dubu na svém Twitteru ale upozorňuje, že kácet stromy v lesích je součástí udržitelného hospodaření, na rozdíl od těžby nerostů. "Mrzí mě, že těžba stromů se dostává do roviny: vraždy-smrt-zabití! A lesníci by za to měli jít sedět. To, že dřevo je jedinečná surovina, která v budocnu musí nahradit beton, ocel a plasty, veřejnost moc netuší a novináři nepíší," ukazuje jiný náhled na věc Erber.
Pokud Lesy ČR revírníka propustí, aniž by doložily, jaké normy porušil, mělo by se podle Erbera chtít odvolání celého vedení Lesů ČR. "Pokud revírník svým špatným postupem pokácel dub, a vedení svým nekoncepčním přístupem postupuje vůči kůrovcové kalamitě, tak v rámci tohoto příměru by mělo být odvolané celé vedení Lesů ČR," míní Erber. "Stačí se podívat, jak nechalo rozjet kůrovcovou kalamitu v severních Čechách, kde závažnost situace dlouhodobě řeší jen excelovými tabulkami z Hradce Králové."
Podobný pohled na kácení dubu nabízí i na svém facebooku přírodovědec Dan Leština. Podle něho je mnohem větší zločin, že takovýchto a ještě větších pařezů není v přírodě víc. "Problém je, že se stromy sklízí jako kukuřice v ‚mýtním věku‛, že se třeba moc nenechávají výstavky, kde by stromy mohly takto povyrůst a získat na přírodní (i ekonomické) hodnotě, a pak teprve být třeba časem pokáceny."
Přečtěte si také |
Podobně starých stromů, jako byl dub u Krnova, jsou v lesích tisícePodle něho není možné z fotek určit, zda byl stromy zdravý, či ne. Upozorňuje však, že z pohledu přírody je cennější něco jiného: "stromy nezdravé, prastaré, s jednou dutinou pro sovu a druhou pro kolonii netopýrů, prošpikované houbami a brouky všech barev, tvarů a velikostí, to jsou ty nejcennější pro přírodu!" Celý jeho komentář si můžete přečíst zde.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (47)
Zbyněk Šeděnka
3.5.2021 15:32Karel Zvářal
3.5.2021 15:59 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaVladimir Mertan
3.5.2021 16:33 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJirka Černý
3.5.2021 18:37 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
3.5.2021 19:03 Reaguje na Jirka ČernýMartin Novák
7.5.2021 21:40 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaBřetislav Machaček
3.5.2021 16:28ostatními revírníky. To aby se báli cokoliv označit k pokácení, aniž
se předem zeptají ekologů, zda mohou. Nezávidím jim dnešní práci
"sprejerů" a úředníků s neustálým tlakem na ekonomiku, zisky a navíc
uvažovat, zda se strom někomu líbí tak, že bude důvodem k propuštění.
Možná po něm vedení žádalo splnění plánu dubové kulatiny a po splnění
úkolu a kritice bude propuštěn. Nechat ho a pokácet ty mladší, tak
bude potrestán za předčasné kácení perspektivních stromů, nebo při
nesplnění plánu za jeho nesplnění. Je vidět, že i vedení LČR stojí
o chválu ekologů za cenu toho, že to se zaměstnancem neřeší jinak.
Možná snižují při reorganizaci stavy lidí v terénu a tak se to
hodí jako důvod s patřičnou reklamou ekologického myšlení vedení.
Vladimir Mertan
3.5.2021 16:31Zbyněk Šeděnka
3.5.2021 17:06 Reaguje na Vladimir MertanMilan G
3.5.2021 19:31 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaNo, kolik metrů dřeva jste tím způsobem co popisujete naštípal? Patnáct let jsme topili dřevem na baráku a móóóc dobře vím, že to není vůbec žádná sranda a to jsme měli speciální sekyrku/ne kalač/ takže jsme nepotřebovali klíny, snad jen na pár kusů co nechtěli povolit. A je v podstatě jedno co štípáte dub, buk, bříza, olše, smrk atd.
Jak se říká, u dřeva se zahřeješ dvakrát, poprvé když ho zpracováváš no a podruhé když s ním topíš.
Pravdu asi máte s těma deskama. Podle mně to uříznul cca 1,5m nad zemí a pak řezal speciální dlouhou pilou pláty. Kromě jiného z nich může být stylový stůl.
Zbyněk Šeděnka
3.5.2021 19:52 Reaguje na Milan GMilan G
3.5.2021 22:02 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaDostal jsem dvojky a čtyřky, asi 15 metrů, všechno kompletně motorovkou nakrátit na cca 40cm/délka kotle/, pak všechno naštípat aspoň na půlky. Za zimu padlo asi 40 metrů, no jo no hory, dlouhá zima, velký dům. A samozřejmě zpracovat ze začátku x2 aby to dřevo aspoň trochu vyschlo, ale bylo lepší i průběžně během té doby co jsme topili dřevem připravit víc. No a pak je už člověk pomalu otrokem toho dřeva, připravím dost na sezónu anebo ne? Pamatuji doby, kdy jsem kupoval buk metr za 200,-Kč, dneska i když je přetlak kůrovcového dřeva tak tady chtějí za břízu 1000,- za sypaný!běžný metr, za smrk 750,-. Už se ani nevyplatí tím dřevem topit, když ho musí někdo kupovat. Dřív jsem se domluvil s hajným, on ukázal kde a co můžeme řezat, napsal povolenku, zaplatili jsme pár kaček a šlo se. Pak samovýrobu zakázali. Dneska už nevim, nezajímá mě to.
Pavel Jeřábek
6.5.2021 21:41 Reaguje na Milan GNezřídka to dokáží i obyčejnou sekyrou, ale ta nedá tu "ránu".
Pravda - lenost nastoupila, tak potom raději polena rozřezávali.
Anežka M
3.5.2021 21:58 Reaguje na Vladimir MertanMajka Kletečková
3.5.2021 17:41„uznání krnovským lesníkům (hlavně předchozí generaci), že alespoň takto ho dorůst nechali, to vůbec není běžné, zřejmě je k tomu vůbec nic nenutilo, prostě ho tam měli v hospodářském lese.
... Lesy ČR odpovědného revírníka vyhodily.Prý porušil "všechny vnitropodnikové normy". To by mě zajímalo, jaké. ... Vždyť kácet stromy, zejména po překročení mýtního věku, je tak trochu váš džob, ne? Nebylo by třeba lepší ten přístup změnit tak nějak celkově, aby takových stromů bylo víc? ... státní podnik vyhodí svého zaměstnance za něco, co je v jeho popisu práce a děje se denně na celém území (což tak zde vypadá), místo aby třeba slíbil, že takovýmto stromům umožní vznikat a vydržet déle.“
Kajetán Hostička
3.5.2021 19:48 Reaguje na Majka Kletečkováochrana centra Prahy na zlynčuj grafiťáka který namaluje zrovna to grafitti co zaujme média, a zoufalý morfologický stav, znečištění řek (hlavně ze zemědělství) a nevhodnou obsádku co vyhazuje
potenciál biodiverzity rok co rok v ohromném rozsahu ignoruj dokud nepříjde situace kdy se řeka vytráví úplně a pak řeš jenom to (samozřejmě je to katastrofa s politickým podtextem, ale to i to ostatní).
Jan Olejníček
3.5.2021 18:21Každopádně těžit v hospodářském lese začíná být problém.
Stanislav Korpass
3.5.2021 18:36Miroslav Vinkler
3.5.2021 18:50 Reaguje na Stanislav KorpassJe zajímavé, že lidé vše poměřují pouze okamžitým prospěchem a jako měřítko mají max. délku zlomku vlastního života.
Kecy o omylu u revírníka ať si LČR nechají pro blbečky , ten strom šel dolů vysloveně ze zištných důvodů.
Nechal bych ho ocenit , odborně z pohledu jeho přínosů pro ŽP, a škodu bych předepsal "revírníkovi" , LČR potom uložit desetinásobek za hrubou nedbalost a poškození veřejného zájmu na ochraně přírody.
Je to doslova k zblití.
Stanislav Korpass
3.5.2021 22:51 Reaguje na Miroslav VinklerJakub Sedlak
4.5.2021 18:54 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Jeřábek
6.5.2021 21:51 Reaguje na Miroslav VinklerDalší roky - cca těch300 let z hlediska hospodářského je ztráta.
Pokud ale chcete, abychom takové stromy v krajině chtěli (jako že jsem pro), je potřeba se postarat o to, aby stromy byly vyloučeny z hospodařené, ale dostaly nějaký statut ochrany.
Podle ceníků lze cenu odhadnout na 140 tisíc Kč, ale tyto ceníky soudy shodí, protože jsou našponované. Navíc je to strom zřejmě na lesní půdě, kde ocenění je ještě nižší.
Zaměstnanec bude pojištěný (pokud to má v hlavě srovnané), tak při platu hajného s náhradou to žádná sláva nebude.
Ale co jsem zahlédl reportáž v TV, kde bylo řečeno, že to je strom v hospodářském lese, bez ochrany, tak Lesy se mohou dostat do problémů s neoprávněným propuštěním.
Martin Novák
8.5.2021 07:13 Reaguje na Miroslav VinklerMartin Švancar
3.5.2021 19:48Milan Milan
3.5.2021 20:43Karel Zvářal
3.5.2021 20:54 Reaguje na Milan MilanZbyněk Šeděnka
3.5.2021 21:14 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
3.5.2021 21:20 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
3.5.2021 23:27 Reaguje na Karel ZvářalDan Leština
3.5.2021 21:26 Reaguje na Milan MilanKarel Zvářal
3.5.2021 21:02Kajetán Hostička
4.5.2021 06:47 Reaguje na Karel ZvářalMiroslav Klíma
3.5.2021 21:47ondřej štverák
4.5.2021 01:41Jaroslav Vozáb
4.5.2021 08:18je to jen bouře ve sklenici vody, podle mého názoru byl pokácen pravděpodobně v souladu s LHP. V hospodářské lese (v mýtním věku) nemá žádný strom nějakou ochranu. Ponechávat výstavky je třeba zakotvit do zákona a převést i do LHP (Např min 5ks na 1ha). Jinak je vše na majiteli a trochu na revírníkovi..
Zvlášť cenné stromy vyznačit a udělit jim zákonnou ochranu jako mají stromy mimo hospodářsky les. Budu se rouhat, ale ve městech se chrání pomalu kdejaká haluz, ale v lese nic.
Mám cca 5ha lesa typické borové stanoviště. Nechal jsem tam na mýtině 3 duby cca 80let a dostal jsem odpověď, že stejně z nich nic nebude a mohl jste je spálit v kamnech. Vím, že na tomto stanovišti se ujme jeden dub z tisíce vysázených. Ze žaludu má šanci...
Nejhezčí instruktážní video je film Cesta do lesa ( r 2012).
vaber
4.5.2021 08:52Nacházím především vytáhlé slaboučké stromy, s řídkou korunou, zasychajícími větvemi, které nečeká dlouhý život . Některé ,,lesy,, jsou jen z takových stromů.
Mohutné stromy, které vidíme dnes vyrostly v jiných podmínkách a z různých důvodů, rychle mizí a je otázka zdali v dnešních podmínkách mohutné stromy ještě vyrostou.
DAG
4.5.2021 10:52Svatá Prostoto
4.5.2021 15:11 Reaguje na DAG... tak to vypadá spíš na jasnou levou od toho revírníka a problém není ani tak v tom, že ten dub šel dolů, ale pro koho a za kolik ... a komu.
Ostatně, mluvčí to celkem jasně píše ... "Pokud nejsou poškozené a neohrožují bezpečnost lidí, jejich těžba v rámci samovýroby je vyloučená."
Pro těžbu a následný prodej v podobných případech mají LČR zjevně jasně daná pravidla a postupy a revírník se je tou argumentací o ohrožení pokusil tak nějak po česku ojebat. Resp. se s LČR nejřív pokusil vyjebat a teď se z toho snaží nějak vybruslit.
Jarek Schindler
5.5.2021 15:59 Reaguje na Svatá ProstotoJaroslav Vozáb
6.5.2021 10:48Jaroslav Vozáb
6.5.2021 10:48Jirka Černý
6.5.2021 19:21 Reaguje na Jaroslav VozábPavel Jeřábek
6.5.2021 22:01 Reaguje na Jirka ČernýJak podle letokruhů, tak podle počtu letokruhů do 1 cm na fotce.
pravda je, že fotky nejsou ostré, špatně se v některých částech letokruhy čtou.
Ale obávám se, že víc pravda bude okolo 150 let, než 300 let. Už i v televizi zaznělo "okolo 200 let".