https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-pokacely-u-krnova-majestatni-dub-revirnik-podle-nich-udelal-chybu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR propustí revírníka, který nechal u Krnova pokácet majestátní dub

3.5.2021 15:25 | KRNOV (ČTK)
Případem se začala zabývat i Česká inspekce životního prostředí.
Případem se začala zabývat i Česká inspekce životního prostředí.
Foto | Michael Cestr
Pracovníci společnosti Lesy ČR před několika dny v lese nedaleko Krnova na Bruntálsku nechali pokácet několik stovek let starý majestátní dub. Firma sdělila, že o pokácení stromu chybně rozhodl jeden ze zaměstnanců. Uvedl to server iRozhlas.cz.
 

Na pokácení stromu upozornil na svém facebookovém profilu Michael Cestr. "Nedaleko Krnova, směrem na Láryšov, byl v tichosti pokácen odhadem přes 300 let starý dub. Strom rostl v lese, který spravují Lesy ČR, a z okolních stromů byl výrazně nejstarší. Jednalo se jistě o jeden z nejstarších stromů na Krnovsku," napsal Cestr.

‼️ OBŘÍ DUB U KRNOVA POKÁCEN ‼️

Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová uvedla, že podnik záležitost prověřil a zjistil, že revírník udělal závažné chybné rozhodnutí, při kterém porušil všechny vnitropodnikové normy. "Vyvodíme pracovněprávní odpovědnost a s revírníkem ukončíme pracovní poměr,“ řekla iRozhlasu Jouklová.

Pro Ekolist.cz upřesnila, že pracovník neposoudil ekologickou a společenskou hodnotu tohoto stromu, a navíc zadal výrobu dříví formou samovýroby, což zcela odporuje interním předpisům Lesů ČR.

Revírník Tomáš Ledvoň, který nechal strom pokácet, serveru iRozhlas řekl, že to nevidí jako pochybení. Strom podle něj ohrožoval zdraví lidí. Případem se začala zabývat i Česká inspekce životního prostředí.

Na sociálních sítích se kvůli pokácení stromu zvedla vlna nevole. Lesnický a agrolesnický poradce Aleš Erber k osudu dubu na svém Twitteru ale upozorňuje, že kácet stromy v lesích je součástí udržitelného hospodaření, na rozdíl od těžby nerostů. "Mrzí mě, že těžba stromů se dostává do roviny: vraždy-smrt-zabití! A lesníci by za to měli jít sedět. To, že dřevo je jedinečná surovina, která v budocnu musí nahradit beton, ocel a plasty, veřejnost moc netuší a novináři nepíší," ukazuje jiný náhled na věc Erber.

Foto | Michael Cestr

Pokud Lesy ČR revírníka propustí, aniž by doložily, jaké normy porušil, mělo by se podle Erbera chtít odvolání celého vedení Lesů ČR. "Pokud revírník svým špatným postupem pokácel dub, a vedení svým nekoncepčním přístupem postupuje vůči kůrovcové kalamitě, tak v rámci tohoto příměru by mělo být odvolané celé vedení Lesů ČR," míní Erber. "Stačí se podívat, jak nechalo rozjet kůrovcovou kalamitu v severních Čechách, kde závažnost situace dlouhodobě řeší jen excelovými tabulkami z Hradce Králové."

Podobný pohled na kácení dubu nabízí i na svém facebooku přírodovědec Dan Leština. Podle něho je mnohem větší zločin, že takovýchto a ještě větších pařezů není v přírodě víc. "Problém je, že se stromy sklízí jako kukuřice v ‚mýtním věku‛, že se třeba moc nenechávají výstavky, kde by stromy mohly takto povyrůst a získat na přírodní (i ekonomické) hodnotě, a pak teprve být třeba časem pokáceny."

Podle něho není možné z fotek určit, zda byl stromy zdravý, či ne. Upozorňuje však, že z pohledu přírody je cennější něco jiného: "stromy nezdravé, prastaré, s jednou dutinou pro sovu a druhou pro kolonii netopýrů, prošpikované houbami a brouky všech barev, tvarů a velikostí, to jsou ty nejcennější pro přírodu!" Celý jeho komentář si můžete přečíst zde.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (47)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

3.5.2021 15:32
Na pařezu nevidím sebemenší poškození. Žádné dutiny, žádná hniloba. Tak čím ten dub ohrožoval okolojdoucí?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.5.2021 15:59 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Označený zřejmě nebyl, a právě proto že byl zdravý, šel na zpracování. Je ho sice relativní škoda, ale těch letitých stromů je tam vidět vícero. Nicméně jsem pro, aby do budoucna se pár takových výstavků ponechalo, ten les hned má jiné kouzlo.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.5.2021 16:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Podľa pařezu naozaj ťažko určiť v akom stave bol strom. Aj keď predpokladám, že bol zdravý a aj keby mal nejakú dutinu, mohol tam rásť ešte minimálne 100 rokov.
Odpovědět

Jirka Černý

3.5.2021 18:37 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tenhle úžasný argument slýchám často, škoda že sem nejdou vkládat fotky, že to ve dvou metrech mohl být dvoják s tlakovou vidlicí kde se roztrhl nebo byl ve třech úplně na kaši nevylučuje pěkný "zdravý" pařez. Právě pro tyhle názory dnes platí fotit, fotit, fotit. Jinak je to celé taková tendenční bouře ve sklenici vody, ne že by se něco takového kácelo denně ale zas tak neobvyklé to není, letos je tu okurková sezona njak brzo.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.5.2021 19:03 Reaguje na Jirka Černý
Už to, že poražený strom byl "zlikvidován" v rozporu s předpisy LČR, jasně hovoří o tom, že strom byl zcela v pořádku. Nebo si snad myslíte, že by někdo sháněl palivové dříví takhle blbým způsobem? A zlikvidování tak starého a mohutného stromu podle mě není bouře v sklenici vody, ale neskutečný průser.
Odpovědět
MN

Martin Novák

7.5.2021 21:40 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pane, strom může být proschlý nahoře, nebo prasklý mrazem. Kdyz tomu nerozumíte tak to nechte být. a kdyby nebyl, zákon nebyl porušen. Jiná věc je jestli byl porušen nějaký interní předpis LČR. Ono se to dobře mluví, ale podívejte se na internetu na judikáty, kde se pozůstalí soudili s lesy. Lesy musí těžit a prodávat dřevo pokud možno kvalitní, zdravé. Že snileho si střechu dělat nebudete. Lesy ač jsou státní podnik odevzdávali státu nemalé peníze do státní kasy. Jde o miliardy. Za to Vám občanů nabízejí les zdarma, u ČEZ u vám nic zadarmo nedají.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.5.2021 16:28
Pokud je to jediný důvod k propuštění revírníka, tak pánbůh se všemi
ostatními revírníky. To aby se báli cokoliv označit k pokácení, aniž
se předem zeptají ekologů, zda mohou. Nezávidím jim dnešní práci
"sprejerů" a úředníků s neustálým tlakem na ekonomiku, zisky a navíc
uvažovat, zda se strom někomu líbí tak, že bude důvodem k propuštění.
Možná po něm vedení žádalo splnění plánu dubové kulatiny a po splnění
úkolu a kritice bude propuštěn. Nechat ho a pokácet ty mladší, tak
bude potrestán za předčasné kácení perspektivních stromů, nebo při
nesplnění plánu za jeho nesplnění. Je vidět, že i vedení LČR stojí
o chválu ekologů za cenu toho, že to se zaměstnancem neřeší jinak.
Možná snižují při reorganizaci stavy lidí v terénu a tak se to
hodí jako důvod s patřičnou reklamou ekologického myšlení vedení.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.5.2021 16:31
Je zvláštne, že neexistuje fotka toho dubu pred výrubom. Domnievam sa, že dub nevyrástol v lese, ale na lúke, ktorá tam predtým bola. Okolitý porast vznikol takmer určite zarastením lúky, taká breza v bežnom poraste nevyrastie. Ak bol ten dub určený na samovýrobu dreva na kúrenie, tak ľutujem toho kto musel to drevo štiepať. Určite sa hrozne narobil. Dubu je samozrejme škoda, ak mal na to parametre mohol a mal byť vyhlásený za chránený strom. Je zrejmé, že pre lesníkov nemal cenu, ak sa dívame iba na hodnotu dreva.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.5.2021 17:06 Reaguje na Vladimir Mertan
Spíš bych to viděl jako pokácení na zakázku pro firmu, která dělá kusový nábytek ve vyšších cenových relacích. Dřevo se nařeže na desky, ty se uloží ve skladu, aby se nekroutily a za dva roky se s ním dá dělat. Pokácení na dřevo k topení bych vyloučil. A mimochodem štípat to není zase tak velký problém. V současné době motorových pil bych to nařezal na špalky asi 30cm vysoké a pak pomocí pár železných klínů a těžkého kladiva by se s tím dalo něco udělat. Rozhodně by to bylo jednodušší než štípat ten pařez, co zůstal v lese.
Odpovědět
MG

Milan G

3.5.2021 19:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
..A mimochodem štípat to není zase tak velký problém....
No, kolik metrů dřeva jste tím způsobem co popisujete naštípal? Patnáct let jsme topili dřevem na baráku a móóóc dobře vím, že to není vůbec žádná sranda a to jsme měli speciální sekyrku/ne kalač/ takže jsme nepotřebovali klíny, snad jen na pár kusů co nechtěli povolit. A je v podstatě jedno co štípáte dub, buk, bříza, olše, smrk atd.
Jak se říká, u dřeva se zahřeješ dvakrát, poprvé když ho zpracováváš no a podruhé když s ním topíš.

Pravdu asi máte s těma deskama. Podle mně to uříznul cca 1,5m nad zemí a pak řezal speciální dlouhou pilou pláty. Kromě jiného z nich může být stylový stůl.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.5.2021 19:52 Reaguje na Milan G
Na chatě topíme jenom dřevem, takže dub, buk, někdy bříza. A jedno to při štípání není. Třeba takový topol se rozštípne jenom se kolem něho se sekyrou projdu. Jinak ty klíny jsou super. Kmen se rozštípne na čtvrtiny, ty se nařežou na metrové kusy, metrové poleno na cirkulárce na 4 kusy a pak přijde na řadu větší sekyra a špalek na štípání dřeva. Každý den tak hoďka a zásoba na zimu je hotová.
Odpovědět
MG

Milan G

3.5.2021 22:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hm takže žádný šlágr, jak vidno naštípal jste toho opravdu ,,hodně,,. Je úplně jedno co se štípá, pořád to stojí dost fyzických sil, to ale samozřejmě není váš případ.
Dostal jsem dvojky a čtyřky, asi 15 metrů, všechno kompletně motorovkou nakrátit na cca 40cm/délka kotle/, pak všechno naštípat aspoň na půlky. Za zimu padlo asi 40 metrů, no jo no hory, dlouhá zima, velký dům. A samozřejmě zpracovat ze začátku x2 aby to dřevo aspoň trochu vyschlo, ale bylo lepší i průběžně během té doby co jsme topili dřevem připravit víc. No a pak je už člověk pomalu otrokem toho dřeva, připravím dost na sezónu anebo ne? Pamatuji doby, kdy jsem kupoval buk metr za 200,-Kč, dneska i když je přetlak kůrovcového dřeva tak tady chtějí za břízu 1000,- za sypaný!běžný metr, za smrk 750,-. Už se ani nevyplatí tím dřevem topit, když ho musí někdo kupovat. Dřív jsem se domluvil s hajným, on ukázal kde a co můžeme řezat, napsal povolenku, zaplatili jsme pár kaček a šlo se. Pak samovýrobu zakázali. Dneska už nevim, nezajímá mě to.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

6.5.2021 21:41 Reaguje na Milan G
Když tu čtu jak se štípe, tak lesní dělníci jsou jiní borci, když jen obyčejným kalačem a nezřídka bez klínů dokáží štípat metrová polena.
Nezřídka to dokáží i obyčejnou sekyrou, ale ta nedá tu "ránu".
Pravda - lenost nastoupila, tak potom raději polena rozřezávali.
Odpovědět
Hu

Hunter

4.5.2021 07:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Kupte si štípačku.
Odpovědět
AM

Anežka M

3.5.2021 21:58 Reaguje na Vladimir Mertan
Zrovna dub se štípe parádně, jó takovej habr, to je jiná...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.5.2021 17:41
přírodovědec Dan Leštína:
„uznání krnovským lesníkům (hlavně předchozí generaci), že alespoň takto ho dorůst nechali, to vůbec není běžné, zřejmě je k tomu vůbec nic nenutilo, prostě ho tam měli v hospodářském lese.

... Lesy ČR odpovědného revírníka vyhodily.Prý porušil "všechny vnitropodnikové normy". To by mě zajímalo, jaké. ... Vždyť kácet stromy, zejména po překročení mýtního věku, je tak trochu váš džob, ne? Nebylo by třeba lepší ten přístup změnit tak nějak celkově, aby takových stromů bylo víc? ... státní podnik vyhodí svého zaměstnance za něco, co je v jeho popisu práce a děje se denně na celém území (což tak zde vypadá), místo aby třeba slíbil, že takovýmto stromům umožní vznikat a vydržet déle.“
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

3.5.2021 19:48 Reaguje na Majka Kletečková
Vítejte v ČR, zemi všeználků a okamžitých soudců. Tady se ekologie zjednoduší na příkaz vysaď strom a nech Lesy ČR dusit lesy umělou výsadbou,
ochrana centra Prahy na zlynčuj grafiťáka který namaluje zrovna to grafitti co zaujme média, a zoufalý morfologický stav, znečištění řek (hlavně ze zemědělství) a nevhodnou obsádku co vyhazuje
potenciál biodiverzity rok co rok v ohromném rozsahu ignoruj dokud nepříjde situace kdy se řeka vytráví úplně a pak řeš jenom to (samozřejmě je to katastrofa s politickým podtextem, ale to i to ostatní).
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

3.5.2021 18:21
Nevím, jestli je to dobrá politika, vyhodit revírníka kdykoliv nějaký aktivista vyskočí. Ale třeba mají LČR dobrých revírníků dost.
Každopádně těžit v hospodářském lese začíná být problém.
Odpovědět
SK

Stanislav Korpass

3.5.2021 18:36
Domnívám se,že propuštění revírníka je naprosto správné a nezbytné rozhodnutí,ještě vyčíslit hodnotu stromu a způsobenou škodu dát panu profíkovi na cestu k náhradě.Ekology moc nemusím,ale v tomto případě mají naprostou pravdu,že hodnota takového tři sta let starého dubu je obrovská. Hodnota profesionálního lesníka,kterému chybí pokora a úcta k takovému stromu pro mně nulová. Myslím,že by měl pro sebe vyvodit důsledky a změnit obor.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.5.2021 18:50 Reaguje na Stanislav Korpass
Ten dub tam mohl dalších 300 let stát a přinášet prospěch doslova všem.
Je zajímavé, že lidé vše poměřují pouze okamžitým prospěchem a jako měřítko mají max. délku zlomku vlastního života.

Kecy o omylu u revírníka ať si LČR nechají pro blbečky , ten strom šel dolů vysloveně ze zištných důvodů.
Nechal bych ho ocenit , odborně z pohledu jeho přínosů pro ŽP, a škodu bych předepsal "revírníkovi" , LČR potom uložit desetinásobek za hrubou nedbalost a poškození veřejného zájmu na ochraně přírody.

Je to doslova k zblití.
Odpovědět
SK

Stanislav Korpass

3.5.2021 22:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Naprostý souhlas.Při návštěvách v Anglii tři staleté duby byly ještě mladíčci.Doporučoval bych našim lesním odborníkům takovou pracovní cestu ,aby viděli,s jakou pečlivostí a precízí se věnují péči o takově stromy.A skácet ho?Nemyslitelné.Ostatně proč by to dělali,když máme u nás dostatek takových idiotů a to i z jiných oborů,kteří pro pár korun toto dopustí a mohou si vše co potřebují tady v kolonii koupit.Ještě by mě zajímalo,koho ten dub uprostřed lesa ohrožoval.Viděl jsem tam daleko starší stromy,které stály uprostřed města.
Odpovědět
JS

Jakub Sedlak

4.5.2021 18:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Se podivejte na stranky Ceskych lesu a mate obrazek kdo tam hospodari. Jo na takovou praci potrebujete vzdelani a selsky rozum dohromady. A kdo to dnes ma? No reknete
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

6.5.2021 21:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pokud to byl hospodářský les, a strom nebyl označet minimálně jako významný, a byl okolo 200 let )nikdy jsem na fotkách nenapočítal 300 letokruhů), tak lesník udělal jen to, proč tam ten strom jeho předci hospodáři nechali - aby strom dorostl do lepší kvality pro zpracování.
Další roky - cca těch300 let z hlediska hospodářského je ztráta.
Pokud ale chcete, abychom takové stromy v krajině chtěli (jako že jsem pro), je potřeba se postarat o to, aby stromy byly vyloučeny z hospodařené, ale dostaly nějaký statut ochrany.
Podle ceníků lze cenu odhadnout na 140 tisíc Kč, ale tyto ceníky soudy shodí, protože jsou našponované. Navíc je to strom zřejmě na lesní půdě, kde ocenění je ještě nižší.
Zaměstnanec bude pojištěný (pokud to má v hlavě srovnané), tak při platu hajného s náhradou to žádná sláva nebude.
Ale co jsem zahlédl reportáž v TV, kde bylo řečeno, že to je strom v hospodářském lese, bez ochrany, tak Lesy se mohou dostat do problémů s neoprávněným propuštěním.
Odpovědět
MN

Martin Novák

8.5.2021 07:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
No lesy se živí prodejem dříví, pokud možno zdravého. Nechtěl by jste mít postel se shileho dřeva že ano. Pokud je to les hospodářský tak je té jejich věc. Pokud byverejnost chtěla, aby jim staré silné stromy dělali radost, tak se usilujte o změnu zákonů aby každý občan měsíčně posílal povinně na účet Lesů ČR 300Kc tak jako za televizi. Pak tam všechno hodnotné dřevo nechají a Vy můžete nadále ZADARMO jezdit po lese na kole, sbitlrat houby a borůvky, dýchat čerstvý vzduch atd. Teď Vás napadne, ale ty lesy jsou předse státní, tedy nás všech.. Ano to je i ČEZ a máte něco od něj zadarmo???
Odpovědět

Martin Švancar

3.5.2021 19:48
Zajímavé je, že u nás se chrání kdejaká shnilotina. Proč takový strom nevyčíslitelné hodnoty není státem chráněný ?
Odpovědět
MM

Milan Milan

3.5.2021 20:43
"stromy nezdravé, prastaré, s jednou dutinou pro sovu a druhou pro kolonii netopýrů, prošpikované houbami a brouky všech barev, tvarů a velikostí, to jsou ty nejcennější pro přírodu!" Tak to mně teda dostalo. Doufám, že člověk s takovými názory nemá úřední židli s nějakým kulatým razítkem. Už se ani nedivím v jakém stavu je naše příroda.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.5.2021 20:54 Reaguje na Milan Milan
Řekl bych, že skácení zdravého stromu přivedlo mnoho lidí téměř až k hysterii, jako by nikdy neslyšeli o nábytku, bečkách či parketách. A ano, pro přírodu má daleko větší strom s dutinami a hnijícím dřevem, který hostí celá společenstva hmyzu, ptáků i savců. Lidskou společnost zajímají především zdraví, tj. produktivní jedinci, v přírodě je tomu přesně naopak.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.5.2021 20:54 Reaguje na Karel Zvářal
daleko větší význam strom...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.5.2021 21:14 Reaguje na Karel Zvářal
Jenže pokud by se ten strom nechal růst, časem by se v něm dutiny a hnijící dřevo vytvořily. A mohl takhle vegetovat dalších několik století. Ale tady šlo někomu o byznys pro konkrétního člověka..
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.5.2021 21:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já tedy od hospodářského lesa nic jiného nepřepokládám. A jak píšu níže, bylo by vhodné podobné stromy označit jako významné či perspektivní pro přírodu, takto mi to přijde jako bonzácká účelovka. Pro ptáky a netopýry mohu dát budky i do sousední probírky a budou tam.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.5.2021 23:27 Reaguje na Karel Zvářal
Já bych i u hospodářského lesa očekával, že se tam pár stromů nechá na dožití. Aby měly kde hnízdit třeba sovy a nebo aby se kde měli množit takoví krasavci jako roháči, tesaříci a podobně.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

3.5.2021 21:25 Reaguje na Karel Zvářal
Souhlas, tam můj komentář mířil.
Odpovědět
Dan Leština

Dan Leština

3.5.2021 21:26 Reaguje na Milan Milan
Tam je klíčové slovní spojení to "pro přírodu". Pro lesního hospodáře je to samozřejmě naopak a to je taky legitimní pohled a zájem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.5.2021 21:02
Je příznačné, že o přínosu stromu se hovoří až poté, co byl skácen ke zpracování. Očekával bych, že když byl tak výjimečný, bude u něj lavička, obrázek či minimálně označení, pokud ne cedulka. Zajímalo by mě, kolik podobně významných stromů pan Cestr označil.
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

4.5.2021 06:47 Reaguje na Karel Zvářal
Hlavně že by ho na jiných serverech snad všichni poslali do lochu. Který revírník si teď nechá dorůst velké stromy, když mu pak budou za pokácení hrozit lochem? Prostě nenechá. Takže gratuluji, rádobyekologičtí občané!
Odpovědět
MK

Miroslav Klíma

3.5.2021 21:47
Bohužel je to jen o penězích,například u nás na Nepomucku v Západních Čechách firma z Budějovic přijela štěpkovat zdravé buky, tvrdé dřevo.Nepochopitelné když všude okolo spoustu napadaného smrkového dříví které leží a hnije.Prý je vyšší dotace za tvrdé dřevo.A ta komedie boj s kůrovcem? U nás je v každý třetí obci pila.Proč by chtěli bojovat s kůrovcem? To je úmysl nebojovat,nakupovat dřevo za pakatel.V 80 letech ještě byly v lesích na každém kroku lapače na kůrovce,proč se od nich upoustělo?? Můžete se podívat do historie národního parku Šumava,kam šlo dřevo na pily za ředitele ŽLÁB.... je to jen o PENĚZÍCH A NENAŽRANOSTI.
Odpovědět
ondřej štverák

ondřej štverák

4.5.2021 01:41
neni žadnej argument pro lesy ČR NECHAT TAKOVEJ STROM v dnešní době totalni likvidace přirody všude okoo nas včetně chraněnejch krajinejch oblastí aby tohle bylo omluveno nebo tolerovano. středověk je bohužel už pryč a ruku v lokti lesníkovi odstranit nelze.. . .legalně. . . takže ztrata zamestnaní a žaloba je minimum a spravne. ještě by měl někdo zastavit pana klavíristu Tykače aby přestal v pomstě hornímu Jiřetínu likvidovat obrovskej bukovej les v okolí tohoto městečka protože už tam nemuže těžit uhlí. stromy za 200 milionu (to je hodně stromů)pokacene holosečí listnate nahrazovane smrkem sou obří zločin zvlašť když je multimiliardář jinak jeho aktivitu chapat nelze.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

4.5.2021 08:18
Dobrý den,
je to jen bouře ve sklenici vody, podle mého názoru byl pokácen pravděpodobně v souladu s LHP. V hospodářské lese (v mýtním věku) nemá žádný strom nějakou ochranu. Ponechávat výstavky je třeba zakotvit do zákona a převést i do LHP (Např min 5ks na 1ha). Jinak je vše na majiteli a trochu na revírníkovi..
Zvlášť cenné stromy vyznačit a udělit jim zákonnou ochranu jako mají stromy mimo hospodářsky les. Budu se rouhat, ale ve městech se chrání pomalu kdejaká haluz, ale v lese nic.
Mám cca 5ha lesa typické borové stanoviště. Nechal jsem tam na mýtině 3 duby cca 80let a dostal jsem odpověď, že stejně z nich nic nebude a mohl jste je spálit v kamnech. Vím, že na tomto stanovišti se ujme jeden dub z tisíce vysázených. Ze žaludu má šanci...
Nejhezčí instruktážní video je film Cesta do lesa ( r 2012).
Odpovědět
va

vaber

4.5.2021 08:52
Když chodím po přírodě ,vždy se dívám ze kterého stromu by mohl vyrůst zdravý a mohutný strom.
Nacházím především vytáhlé slaboučké stromy, s řídkou korunou, zasychajícími větvemi, které nečeká dlouhý život . Některé ,,lesy,, jsou jen z takových stromů.
Mohutné stromy, které vidíme dnes vyrostly v jiných podmínkách a z různých důvodů, rychle mizí a je otázka zdali v dnešních podmínkách mohutné stromy ještě vyrostou.


Odpovědět
DA

DAG

4.5.2021 10:52
Z toho plyne jasný závěr. Nejpozději ve stoctyriceti letech pokacet, ať pak není problém. Ale vážně. Nedokážu posoudit jestli je to špatný cin nebo ne. Je to klasický článek, kde je od začátku do konce jasné, kdo je zloduch. Žádné argumenty pro druhou stranu nebo kontext celého porostu. Třeba ten porost je plný takových stromů. Jediné co naznačuje, že to lesník udělal špatně je to, že ho vyhodili. A to ještě není jisté, jestli se někomu neznelibil.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.5.2021 15:11 Reaguje na DAG
Když čtu tohle ... https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podobne-starych-stromu-jako-byl-dub-u-krnova-jsou-v-lesich-tisice

... tak to vypadá spíš na jasnou levou od toho revírníka a problém není ani tak v tom, že ten dub šel dolů, ale pro koho a za kolik ... a komu.

Ostatně, mluvčí to celkem jasně píše ... "Pokud nejsou poškozené a neohrožují bezpečnost lidí, jejich těžba v rámci samovýroby je vyloučená."

Pro těžbu a následný prodej v podobných případech mají LČR zjevně jasně daná pravidla a postupy a revírník se je tou argumentací o ohrožení pokusil tak nějak po česku ojebat. Resp. se s LČR nejřív pokusil vyjebat a teď se z toho snaží nějak vybruslit.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.5.2021 15:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Jo, jo Svatá prostoto, tak nějak to asi bude. Na rozdíl od většiny "lesnických expertů" výše, velice rozumný názor a pohled na věc. Pod to se také klidně podepíši.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

6.5.2021 10:48
Tak jak byl starý 300let nebo 120 let? Různé zdroje různě údaje? Asi cenné ho dřeva tam nebylo tolik ( jestli rostl soliterně měl hodně větví atd...). Co spočítat letokruhy.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

6.5.2021 10:48
Tak jak byl starý 300let nebo 120 let? Různé zdroje různě údaje? Asi cenné ho dřeva tam nebylo tolik ( jestli rostl soliterně měl hodně větví atd...). Co spočítat letokruhy.
Odpovědět

Jirka Černý

6.5.2021 19:21 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Určitě 300 protože to zní dramatičtěji. Ne vážně by ho sneslo přepočítat a podle fotky je ve stavu že by to mělo jít. Odhaduje se to špatně, podle náběhů byl většinu života spíš solitér a ty přibývají pomalu, u nás na statku byl dub který se od fotografie z dob C. a K. takřka nezměnil, ošetřoval jsem borovici která je na 250 let starém dřevorytu a vypadá stále stejně protože na lokalitě je minimum vody. Takže těch 300 není nereálných.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

6.5.2021 22:01 Reaguje na Jirka Černý
Zkoušel jsem to počítat několikrát z fotky.
Jak podle letokruhů, tak podle počtu letokruhů do 1 cm na fotce.
pravda je, že fotky nejsou ostré, špatně se v některých částech letokruhy čtou.
Ale obávám se, že víc pravda bude okolo 150 let, než 300 let. Už i v televizi zaznělo "okolo 200 let".
Odpovědět

Jirka Černý

7.5.2021 06:06 Reaguje na Pavel Jeřábek
Ano, jak ubývají léta tak také ubývají rozhořčené články, takže jak píšu na začátku diskuse bouře ve sklenici vody. Zda náhodná nebo účelová kdo ví. Nejvíc mně na tom všem zaujalo jak v tom Lesy ČR nechaly svého člověka pěkně vymáchat, zaměstnavatel k pohledání.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist