Podobně starých stromů, jako byl dub u Krnova, jsou v lesích tisíce
Eva Jouklová se tím odkazuje k osudu dubu u Krnova, který byl na rozhodnutí místního revírníka pokácen, protože byl podle něho ohrožoval zdraví lidí.
Co je ona samovýroba? „Jde o formu výroby a prodeje dříví. Kupující neboli samovýrobce svépomocí zpracovává zadané dříví za účelem jeho výroby pro vlastní spotřebu," vysvětluje Eva Jouklová. „Zadávání jednotlivých případů prodeje, vyznačování, stanovení objemu dříví a dohled nad plněním smlouvy provádí revírník, lesní. Samovýroba se zpravidla zadává při zpracování suchého nebo jinak znehodnoceného dříví, respektive nahodilé těžby."
Pokud vás zajímá, zda dřevo stromu bylo využito pro výrobu řeziva, či skončilo jako palivové dřevo, pak na to tisková mluvčí odpověď nemá. „Dřevo jsme prodali samovýrobci - fyzické osobě, o dalším využití dřeva nemáme informace," odpovídá Jouklová. Lesy ČR si nechají stanovit znaleckým posudkem cenu stromu. Rozdíl mezi tím, za kolik byl strom prodán, chtějí Lesy ČR vymáhat.
Přečtěte si také |
Lesy ČR propustí revírníka, který nechal u Krnova pokácet majestátní dubZ dostupných snímků pařezu je patrné, že jeho okolí působí nedotčeně. Jak těžba takového jednotlivého stromu probíhá? „Podobný strom se kácí pomocí motorové pily. Kmen a větve se zpravidla rozdělí na kusy, se kterými se dá lépe manipulovat," popisuje obecně Eva Jouklová. Jak se ale těžil konkrétně dub u Krnova nechce mluvčí hodnotit. „Vzhledem k tomu, že zpracování kmene neprováděl náš podnik, nebudeme o použité technologii spekulovat," říká Jouklová.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Radim Polášek
4.5.2021 19:29Ty staré stromy se mohou chránit podle mne ze dvou důvodů. První důvod je ponechávat v produkčním lese ostrůvky starých zpola trouchnivějícíh stromů proto, aby v tom lese byla zachována příslušná část přírodního biotopu. Všelijaké brouky a další hmyz, který pro svůj život takové stromy potřebuje a dutiny pro ptáky i jiné živočichy.
Druhý důvod je evidovat nadprůměrně staré a velké stromy proto, aby jejich dřevo mohlo být využito patřičným reprezentačním způsobem v naší společnosti na takových místech, která si zaslouží mít tam takové památné dřevo. Nemám detailní informace, jak to bylo tady, ale nemělo by se využívat toho, že takové stromy někde uprostřed lesa, kde o nich veřejnost neví, skomčí za úplatek v krbu vily nějakéh zbohatlíka. Protože nejlépe se ve větším krbu topí velkým poleny z těžkého tvrdého listnatého dřeva. A nic se nestane, protože se těžba toho stromu schová ve statistice a nikdo kromě lesníka, dřevaře a majitele té vily se to nedoví
Tyto stromy by se tak musely evidovat,musely by se průběžně kontrolovat a zjišťovat jejich zdravotní stav a průběžně sledovat jejich parametry. A jednou z hlavních věcí by potom mělo být to, že v produkčním lese by muselo být vyhodnoceno, jakou plochu ten strom zabírá a o kolik tak peněz majitel či provozovatel toho lesa přichází, když tam ten strom ponechává hluboko přes mýtný vět. A ty peníze by měly být jednoznačně tomu majiteli či provozovateli kompenzovány státem.
Anyr
4.5.2021 19:56 Reaguje na Radim PolášekSouhlasím se vším z toho. :) Ty stromy si zaslouží nejvyšší ochranu z mnoha důvodů.
Zdroje semen, životní prostředí pro houby, brouky, ptáky a malé savce, sklad uloženého uhlíku, napomáhání malému cyklu vody, estetický, filozofický, duchovní a bůhvíjaký další podnět pro člověka, a ano, je to i zásoba velmi kvalitního dřeva - a pevně věřím, že ne palivového.
Jejich ochrana, registrace, péče o ně a veškerá práce s tím spojená je v tomto případě jistě jedině přínosná.
Vidíte děcka - jen málo, pramálo věcí dokáže ten náš negativistický národ spojit tak, jako je kladný vztah ke krásným, starým stromům... tak si jich važme o to více.
Zbyněk Šeděnka
4.5.2021 22:50https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/podivejte-se-pokaceny-stary-dub-u-krnova-jeste-v-plne-krase-takto-rostl-20210504.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=cOh2RskIiEy-202105042027&dop_id=11562038