https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podobne-starych-stromu-jako-byl-dub-u-krnova-jsou-v-lesich-tisice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podobně starých stromů, jako byl dub u Krnova, jsou v lesích tisíce

4.5.2021 18:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pařez.
Pařez.
Foto | Michael Cestr
Když na svém facebooku Michael Cestr zveřejnil snímek pařezu mnohasetletého dubu, vyvolalo to na sociálních sítí velké pozdvižení. Zeptali jsme se mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové, kolik podobných stromů v českých lesích je.
 
„Odhadujeme, že jsou v porostech, které spravujeme, tisíce podobně starých a dominantních stromů, jako byl tento," odpovídá Eva Jouklová. „Pokud nejsou poškozené a neohrožují bezpečnost lidí, jejich těžba v rámci samovýroby je vyloučená."

Eva Jouklová se tím odkazuje k osudu dubu u Krnova, který byl na rozhodnutí místního revírníka pokácen, protože byl podle něho ohrožoval zdraví lidí.

Co je ona samovýroba? „Jde o formu výroby a prodeje dříví. Kupující neboli samovýrobce svépomocí zpracovává zadané dříví za účelem jeho výroby pro vlastní spotřebu," vysvětluje Eva Jouklová. „Zadávání jednotlivých případů prodeje, vyznačování, stanovení objemu dříví a dohled nad plněním smlouvy provádí revírník, lesní. Samovýroba se zpravidla zadává při zpracování suchého nebo jinak znehodnoceného dříví, respektive nahodilé těžby."

Pokud vás zajímá, zda dřevo stromu bylo využito pro výrobu řeziva, či skončilo jako palivové dřevo, pak na to tisková mluvčí odpověď nemá. „Dřevo jsme prodali samovýrobci - fyzické osobě, o dalším využití dřeva nemáme informace," odpovídá Jouklová. Lesy ČR si nechají stanovit znaleckým posudkem cenu stromu. Rozdíl mezi tím, za kolik byl strom prodán, chtějí Lesy ČR vymáhat.

Z dostupných snímků pařezu je patrné, že jeho okolí působí nedotčeně. Jak těžba takového jednotlivého stromu probíhá? „Podobný strom se kácí pomocí motorové pily. Kmen a větve se zpravidla rozdělí na kusy, se kterými se dá lépe manipulovat," popisuje obecně Eva Jouklová. Jak se ale těžil konkrétně dub u Krnova nechce mluvčí hodnotit. „Vzhledem k tomu, že zpracování kmene neprováděl náš podnik, nebudeme o použité technologii spekulovat," říká Jouklová.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

4.5.2021 19:29
No, jestli se stát rozhodne ty velmi staré stromy chránit, bude se kolem toho muset vytvořit nějaká agenda.
Ty staré stromy se mohou chránit podle mne ze dvou důvodů. První důvod je ponechávat v produkčním lese ostrůvky starých zpola trouchnivějícíh stromů proto, aby v tom lese byla zachována příslušná část přírodního biotopu. Všelijaké brouky a další hmyz, který pro svůj život takové stromy potřebuje a dutiny pro ptáky i jiné živočichy.
Druhý důvod je evidovat nadprůměrně staré a velké stromy proto, aby jejich dřevo mohlo být využito patřičným reprezentačním způsobem v naší společnosti na takových místech, která si zaslouží mít tam takové památné dřevo. Nemám detailní informace, jak to bylo tady, ale nemělo by se využívat toho, že takové stromy někde uprostřed lesa, kde o nich veřejnost neví, skomčí za úplatek v krbu vily nějakéh zbohatlíka. Protože nejlépe se ve větším krbu topí velkým poleny z těžkého tvrdého listnatého dřeva. A nic se nestane, protože se těžba toho stromu schová ve statistice a nikdo kromě lesníka, dřevaře a majitele té vily se to nedoví
Tyto stromy by se tak musely evidovat,musely by se průběžně kontrolovat a zjišťovat jejich zdravotní stav a průběžně sledovat jejich parametry. A jednou z hlavních věcí by potom mělo být to, že v produkčním lese by muselo být vyhodnoceno, jakou plochu ten strom zabírá a o kolik tak peněz majitel či provozovatel toho lesa přichází, když tam ten strom ponechává hluboko přes mýtný vět. A ty peníze by měly být jednoznačně tomu majiteli či provozovateli kompenzovány státem.
Odpovědět
Anyr

Anyr

4.5.2021 19:56 Reaguje na Radim Polášek
To je ale opravdu moc hezký, smysluplný komentář. Úplně mi to nedalo a reaguji. :D
Souhlasím se vším z toho. :) Ty stromy si zaslouží nejvyšší ochranu z mnoha důvodů.
Zdroje semen, životní prostředí pro houby, brouky, ptáky a malé savce, sklad uloženého uhlíku, napomáhání malému cyklu vody, estetický, filozofický, duchovní a bůhvíjaký další podnět pro člověka, a ano, je to i zásoba velmi kvalitního dřeva - a pevně věřím, že ne palivového.
Jejich ochrana, registrace, péče o ně a veškerá práce s tím spojená je v tomto případě jistě jedině přínosná.

Vidíte děcka - jen málo, pramálo věcí dokáže ten náš negativistický národ spojit tak, jako je kladný vztah ke krásným, starým stromům... tak si jich važme o to více.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.5.2021 22:50
Ještě něco málo k tomu dubu:

https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/podivejte-se-pokaceny-stary-dub-u-krnova-jeste-v-plne-krase-takto-rostl-20210504.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=cOh2RskIiEy-202105042027&dop_id=11562038
Odpovědět
MN

Martin Novák

7.5.2021 20:50
S mnohým co jste tu napsali se dá souhlasit avšak i přesto že Lesy České republiky jsou státní podnik užívání lesů je v České republice zdarma. U jiných státních podniků jako je ČEZ nebo České dráhy chci zaplatit a za všechno a zdarma nemáte vůbec nic. A jelikož naše společnost se řídí hlavně a především ekonomickými vztahy musí si Lesy České republiky na svůj provoz a chod vydělat. Mnozí se v lese diví že se kácí zdravé stromy ale asi těžko by si z shnilých trámů stavěli střechu a nebo z shnilého dubového dříví dělali nabytek. Uvědomte si že Lesy patří pod Ministerstvo zemědělství tak jako zemědělci samotný. Když to trochu utáhnu za vlasy představte si že byste zemědělci řekl že na tom poli nebude pěstovat kukuřici a že to pole rozdělí po 50 metrech stromořadím a mezemi aby nedošlo k splavování ornice. Tím chci prostě jenom říct že do lesů s prominutím dneska mluví každý kdo má v zadku otvor. Lesy produkují kyslík chodíme tam na procházky sbírat lesní plody které mnohdy prodávají i když je to zákonem zakázáno, jezdit na kolech no prostě různé rekreační aktivity provozovat lidi tam mají studny, chaty. Když se podíváte do výročních zpráv za posledních osm let takhle si dávali zhruba ročně do státní pokladny tři a půl až pět a půl miliardy ročně proto že spravují státní majetek což je v pořádku. A samozřejmě že pan Babiš v rozpočtu z toho tu osmou zhruba počítá a tudíž lesy jako řádný hospodář státního podniku musí vydělávat. A to především a jedině se děje prostřednictvím prodeje dříví. Kdybyste chtěli lesy chránit že by se tam tolik netěšil a nechával by se tam plno cenných listnáčů které se dají prodávat za drahé peníze tak na druhou stranu by bylo vhodné aby se měsíčně každý občan podílet částkou 200kč třeba jako za platbu České televize a lesníci vám tam budou zametat chodníky uklízet větve a a zdraví 2 s pozdravem lesům zdar. Lesnictví je normální hospodářské odvětví samozřejmě krom chráněných oblastí národních parků a podobně které funguje tak jako zemědělství s s tím že na úrodu čekají 100 let. Revírník určitě neporušil žádný zákon. Naopak podle tiskové mluvčí porušil všechny vnitřní předpisy lesů cože celkem nešťastné vyjádření. Chápu že ten dupe jestli byl zdravý což já nevím tam mohl klidně zůstat hlavně jde o to že aktivistů a turistů v lese je tolik že za 10 let by tam museli zůstat všechny stromy. Na druhou stranu jsi taky lidi neuvědomuji že že pro lidi v horách Je to způsob obživy jelikož lidi z města to většinou nenapadne.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist