Letošní červen byl v Evropě druhý nejteplejší v historii, uvedl Copernicus
Celosvětově byly teploty v červnu o 0,31 stupně vyšší než dlouhodobý průměr za léta 1991 až 2020, který činil bezmála 16 stupňů. Letošní červnové teploty zaostaly jen za roky 2019 a 2020. V Evropě byly teploty vyšší o 1,6 stupně než dlouhodobý průměr a jen mírně zaostaly za nejteplejším červnem z roku 2019.
Španělsko, Francii a část Itálie v červnu zasáhla předčasná vlna veder a na řadě míst meteorologové zaznamenali teploty nad 40 stupňů. "Očekává se, že vlny veder podobné těm letošním budou v příštích letech v Evropě i ve vzdálenějších zemích stále častější a silnější," uvedl šéf služby Copernicus pro monitorování změn klimatu Carlo Buontempo.
"V červnu 2022 bylo počasí sušší nad většinou Pyrenejského poloostrova, v Británii a v Irsku, v oblasti od severního Balkánu až po východní Evropu, nad severozápadem Ruska a v Itálii," uvedla služba Copernicus. Nad většinou Evropy byl úhrn srážek za posledních 12 měsíců nižší než dlouhodobý průměr. Nadprůměrné teploty a nedostatek srážek dále zhoršily sucho, které zažívá část Evropy, například Pádská nížina.
Nadprůměrné teploty meteorologové naměřili v červnu také na Sibiři a ve velké části Asie. Například v Tokiu bylo pět dní za sebou naměřeno více než 35 stupňů Celsia, což byl pro japonskou metropoli rekord. Výrazně nadprůměrné byly teploty i v Antarktidě. Naopak ve velké části Jižní Ameriky bylo počasí chladnější než průměr za roky 1991 až 2020.
Růst průměrných teplot vědci a meteorologové přičítají změnám klimatu. "Ty jsou způsobeny člověkem a očekává se, že budou pokračovat i v budoucnu," uvedla služba Copernicus.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jaroslav Řezáč
8.7.2022 14:23Pavel Hanzl
13.7.2022 20:27 Reaguje na Jaroslav ŘezáčZkuste to pochopit, není to tak složitý.....