Liberecká nábytková banka rozdělila loni 140 tun vybavení, o čtvrtinu víc
Vybavení poskytuje nábytková banka zejména nízkopříjmovým rodinám, vybavení ale potřebují také například lidé, kteří odcházejí z ubytoven do bytů. Vybavení, které mohou z banky získat, se podle Večerníkové příliš nemění. Nejvíc potřeba jsou podle ní tradičně postele, stoly a židle a také skříně. Zájem je o spotřebiče, jako jsou ledničky nebo pračky, drobné vybavení a nádobí. "Naším cílem není to zboží hromadit, bereme sklady jako překladiště, jako prostor, kde to můžeme na chvíli odložit, ošetřit, očistit a jsme rádi, když to v podstatě okamžitě putuje k potřebným," uvedla ředitelka.
Stejně jako v případě potravinové banky i nábytková spolupracuje i s výrobci nebo obchodníky s nábytkem a vybavením. Libereckou bankou tak podle Večerníkové prošly stovky koberců, které výrobce kvůli nižší jakosti nemohl prodat a jinak by skončily v odpadu. Podobně získala banka neprodejná svítidla. Na celostátní úrovni chtějí podle Večerníkové nábytkové banky jednat i s řetězci, aby neprodejný nebo mírně poškozený nábytek a vybavení nelikvidovaly, ale nabídly bankám.
Liberecká nábytková banka se na podzim 2023 rozšířila do prostor, které v polovině roku opustila Česká pošta. Získala tak víc prostoru pro uskladnění věcí a lepší zázemí pro pracovníky. Přepážkové pracoviště pošty proměnili v re-use centrum, kde za symbolické ceny nabízejí vybavení do kuchyně, sklo, porcelán, nábytek, doplňky, ale také třeba záclony nebo drobné elektrospotřebiče. "Za ten první rok se nám podařilo vrátit do oběhu víc než 6000 předmětů. Finance vybrané veřejnou sbírkou v obchůdku jsou určeny primárně na podporu dopravy," dodala ředitelka banky.
reklama