https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-zoo-ma-novou-expozici-s-tropickymi-zabami-je-mezi-nimi-i-sklenena-zaba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká zoo má novou expozici s tropickými žábami, je mezi nimi i "skleněná žába"

5.7.2023 14:15 | LIBEREC (ČTK)
Rosněnka Valeriova patří mezi takzvané skleněné žáby, pro které je charakteristická průsvitná kůže.
Rosněnka Valeriova patří mezi takzvané skleněné žáby, pro které je charakteristická průsvitná kůže.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Liberecká zoo má v pavilonu ZooExpo novou expozici s tropickými žábami. Je v ní 14 druhů, v mnoha případech jsou velmi vzácné a některé nechová žádná jiná česká zoo, uvedla mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
 

Do nových terárií liberečtí zoologové umístili 11 nově získaných druhů žab a tři, které byly dříve v pavilonu tropů. "Díky této nové expozici ve spojení s dalšími terárii a paludáriem (akvárium pouze z části naplněné vodou) v pavilonu tropů se teď liberecká zoo může pyšnit jednou z největších kolekcí tropických žab v českých zoologických zahradách. A navíc ji plánujeme ještě postupně rozšiřovat o další zajímavé druhy. Věřím, že to ocení nejen zapálení odborníci, ale i naši návštěvníci," uvedl ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

V nové expozici je 14 terárií, z nichž každé je určeno pro jeden druh a uzpůsobeno pro jeho potřeby. "Osvětlení i závlaha jsou napojené na spínače, které umožňují nastavení ideálních podmínek pro chov žab. Některé například pro rozmnožování vyžadují dodržování období sucha a dešťů. Důležitá je i klimatizace, aby mohlo dojít k poklesu teploty přes noc. Terária jsou také osázena rostlinami, které se běžně vyskytují i v přirozeném prostředí chovaných žabek," uvedla zooložka Petra Hnidová.

Zřejmě největší raritou je rosněnka Valeriova. Patří mezi takzvané skleněné žáby, pro které je charakteristická průsvitná kůže. "Tato vlastnost se projevuje ve spánku, kdy se velké množství krve uloží v játrech. Kůže je pak natolik průhledná, že je možné spatřit i vnitřní orgány. Společně s její velikostí, cca dva až 2,5 centimetru, ji to v přírodě činí téměř neviditelnou. Po probuzení se rosněnce krev opět rozlije po celém těle a žabka je pro lidské oko lépe rozeznatelná," uvedla Hnidová.

Nejohroženější z prezentovaných žab je listovnice přízračná, která je ve volné přírodě na prahu vyhubení. "Velkou úmrtnost tohoto druhu zapříčinila chytridiomykóza, plísňové onemocnění postihující obojživelníky na celém světě, které má na svědomí úplné vyhynutí některých druhů. U listovnice přízračné způsobuje pokles populace také ztráta životního prostoru způsobena odlesňováním," řekla zooložka. Tato žabka je zajímavá svou barvoměnou, při odpočinku se její olivově zelené zbarvení mění na žluté.

K dalším unikátním druhům patří listovnice třásnitá s kožními třásnitými výrůstky na zadních končetinách nebo víčkovnice yucatanská, která má hlavu s prodlouženou tlamou připomínající tvarem zobák. "Rohatka Cranwellova zase překvapí svým robustním až 13 centimetrů dlouhým tělem a velkou tlamou, díky níž uloví i menší obratlovce. Ke zpracování potravy jí pomáhají zuby," dodala mluvčí zoo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist