Liberecký kraj žádá pokračování pyrotechnické očisty Ralska
"Podle vládního usnesení má očista území skončit už letos. Chceme, aby vojáci zůstali v zaminovaných lesích ještě dva roky a asanovali další tři tisíce hektarů půdy. Chceme totiž Ralsko zahrnou do rozvojových plánů Libereckého kraje," řekl Suchomel s tím, že za neúnosné považuje, aby byly v Ralsku postaveny výrobní haly. Nepoškozená příroda podle něj nabízí spíše velké možnosti pro rozvoj turistiky a rekreace. "To předpokládá velký pohyb lidí. Proto je nezbytné velmi důkladně odstranit pyrotechnické i ekologické zátěže," řekl.
Bývalý vojenský prostor Ralsko využívala Československá armáda, kterou v letech 1968 až 1990 vystřídala armáda sovětská. Velitel vojenského útvaru v Mimoni Štěpán Brabec uvedl, že vojenští pyrotechnici již vyčistili 8,6 tisíce hektarů a zneškodnili v Ralsku více než 104 tisíc kusů munice. "Byla to hlavně munice do těžkých zbraní, tanků, kanónů a více než 4,6 tisíce leteckých pum s reaktivním raketovým pohonem," řekl Brabec.
Přes možné nebezpečí ze zapomenuté munice a menších ekologicky znečištěných lokalit zde převládají podle starosty Ralska Jindřicha Šolce nevyužité plochy, nedotčená území a téměř panenská příroda. "Bylo již několik projektů na využití Ralska. Vždy jsme se přikláněli k ekologicky čistým záměrům Zatím nebyl žádný zrealizován. Doufáme, že systematický přístup krajského úřadu zde pomůže vytvořit nějaké pracovní příležitosti," řekl Šolc.
reklama