https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/maledivy-varuji-ze-pro-ne-neplneni-klimatickych-zavazku-muze-znamenat-zkazu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Maledivy varují, že pro ně neplnění klimatických závazků může znamenat zkázu

21.10.2021 02:19 | MALÉ (ČTK)
Maledivy, kde žije zhruba půl milionu obyvatel, tvoří zhruba 1200 ostrovů, z nichž jen 189 je obydlených. V průměru jsou ostrovy jen metr nad úrovní moře, a proto je velice ohrožuje zvyšování hladin oceánů.
Maledivy, kde žije zhruba půl milionu obyvatel, tvoří zhruba 1200 ostrovů, z nichž jen 189 je obydlených. V průměru jsou ostrovy jen metr nad úrovní moře, a proto je velice ohrožuje zvyšování hladin oceánů.
Foto | nicadlr / Flickr
Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP to řekla místní ministryně životního prostředí Aminas Šaunaová. Politička doufá, že na nadcházejícím klimatickém summitu v Glasgow země přijmou přísnější klimatické závazky. Podobné obavy o budoucnost v souvislosti se změnami klimatu vyjádřily už dříve i další ostrovní státy.
 

Na klimatickém summitu v Paříži v roce 2015 většina zemí světa podpořila cíl omezit oteplování do dvou stupňů ve srovnání s předprůmyslovou érou. Na letošním summitu v Glasgow, který se uskuteční v první polovině listopadu, se bude zřejmě jednat o zpřísnění závazku na 1,5 stupně. "Rozdíl mezi dvěma stupni a 1,5 stupně pro nás znamená trest smrti," varovala ministryně Šaunaová. Podle ní ostrovní stát vynakládá zhruba polovinu svého státního rozpočtu na opatření na ochranu životního prostředí a na adaptaci na změny klimatu.

Maledivy, kde žije zhruba půl milionu obyvatel, tvoří zhruba 1200 ostrovů, z nichž jen 189 je obydlených. V průměru jsou ostrovy jen metr nad úrovní moře, a proto je velice ohrožuje zvyšování hladin oceánů. Před pandemií byla země vyhledávanou turistickou destinací.

Ministryně také vyzvala bohaté země, aby začaly plnit svůj závazek, že od roku 2020 vyčlení na podporu chudším zemím 100 miliard dolarů ročně (zhruba 2,2 bilionu korun). Fond, který prostředky spravuje, podle ní funguje pomalu. Maledivy podle Šaunaové čerpaly peníze na jeden projekt a trvalo tři roky, než je dostaly. U tak velké prodlevy hrozí, že se situace mezi tím změní a financovaný projekt pozbyde účinnosti, uvedla.

Škody, které by změny klimaty mohly na souostroví způsobit, nelze podle ministryně vyčíslit. "Mluvíme o ztrátě kultury, způsobu života a živobytí," řekla.

Před dopady, které mohou způsobit změny klimaty a růst hladin oceánů, již dříve varovaly i další ostrovní státy. Ty se také obávají, že by je změny klimatu mohly výrazně ohrozit. Tichomořský stát Vanuatu požádal na konci září Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) o stanovisko ohledně práva současných i budoucích generací na ochranu před nepříznivými dopady klimatických změn. Ačkoliv obdobná stanoviska ICJ nejsou právně závazná, mezi státy OSN mají jistou morální váhu. Ostrovní stát hodlá během listopadové klimatické konference vystupovat na podporu přísnějších ekologických závazků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.10.2021 08:12
Dnes člověk dokáže Velkédivy, a takový "plkánek" populace snadno rozmístí jinde po planetě. Žije tam sice dosti obyvatel, tj. asi jako v prehistorii na celé Zemi, ale tamní kultura se změnila v podobně konzumní, jako je jinde ve světě. Nastanou mnohem větší problémy pro lidstvo, než zachránit populaci ostrovního státečku.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.10.2021 08:37
Maledivy jsou korálové ostrovy, jejich životnost se počítá v tisícovkách, nanejvýš desítkách tisíc let. Jejich zánik je zcela přirozený, lze ho nanejvýš trošku oddálit.

Není důvod do něčeho tak pomíjivého cpát prostředky a už vůbec ne měnit kvůli tomu svůj život.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2021 08:41
Jejich starosti a Rotschildovy peníze....
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.10.2021 11:46
problém ovšem není v tom, že hladina stoupá, ale že ostrovy klesají. docela přirozeně. maledivané ani zbytek pozemské populace za to nemůže.

jiná věc jsou klesající velkoměsta na bažinách na mořském pobřeží. tam je zhusta viníkem klesání právě to velkoměsto (zejména změna vodního režimu v podloží velkoměsta budováním podzemních staveb, od kanalizace přes metro po podzemní garáže).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.10.2021 10:07
Kruh se uzavírá. Turistický ráj láká milióny zbohatlíků, kteří tam létají
letadly a připlouvají plujícími hotely. Ve velké většině se pro obsluhu
turistů vše dováží i odváží nákladními loděmi a samotné Maledivy tak vrchovatou měrou přispívají k tomu ničení sama sebe. Ty malé korálové
ostrůvky mají pro svoji udržitelnost omezené možnosti a i ty ovládl
mamon a dostal přednost před udržitelností. Takže další křik zloděje,
který křičí chyťte zloděje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist