https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/masiv-jedenacti-milionu-tun-ledu-ohrozuje-gronskou-vesnicku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Masiv jedenácti milionů tun ledu ohrožuje grónskou vesničku

27.7.2018 01:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Masivní ledová hora, která se pravděpodobně oddělila ze čtyřicet kilometrů vzdáleného ledového masivu ve fjordu Upernarvik, nyní uvízla na dosah několika domů.
Masivní ledová hora, která se pravděpodobně oddělila ze čtyřicet kilometrů vzdáleného ledového masivu ve fjordu Upernarvik, nyní uvízla na dosah několika domů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Deimos Imaging / UrtheCast Company / / twitter.com
Nikoho nejspíš nepotěší, když mu za jeho domem postaví tovární halu. Kazí to výhled a hluk snižuje komfort bydlení. Můžete si stěžovat a soudit se. Jenže co zmůžete, když se v těsném blízkosti vašeho domu objeví ledovec? Právě takovou situaci teď zažívají obyvatelé grónské vesničky Innaarsuit. A jak píše ScienceAlert, místním lidem teď nejde o nějaký komfort bydlení. Mají strach o život.
 

Masivní ledová hora, která se pravděpodobně oddělila ze čtyřicet kilometrů vzdáleného ledového masivu ve fjordu Upernarvik, nyní uvízla doslova na dosah od jejich domů. V kraji Avannaata jsou na ledové kry zvyklí, ale takhle děsivou podívanou tu nepamatují. Ledový odštěpek má na výšku okolo jedné stovky metrů a celou vesnici prakticky zastínil. Je to pohled, který opravdu bere dech.

Jak spočítal tým glaciologů Goddardova centra vesmírných letů, tahle ledová hora váží nejspíš kolem jedenácti milion tun. Domy, lodě nebo sněžné skútry místních vypadají v jejím stínu nepatrně. „Je to absolutní krása, ale současně něco děsivého,“ říká k tomu glacioložka Kelly Bruntová. „Rozměry tohoto kusu ledu jsou opravdu extrémní. Zvláště jeho výška.“ Právě ta dělá obyvatelům Innaarsuitu vrásky na čele.

Čím vyšší totiž ledovec je, tím je větší šance, že dojde k jeho překlopení. A následná vlna by mohla bez větších obtíží spláchnout celé sídlo. Problémy by mohly způsobit i z masivu odtržené kusy, které spadnou do moře. „Mohou vyvolat sice jen menší vlny, ale dostatečné k tomu, aby došlo k poškození přístaviště, zakotvených lodí nebo lidských obydlí,“ dodává Bruntová.

Tvar ledovce a jeho četné prolákliny na povrchu napovídají, že z něj už několik pořádných kusů cestou odpadlo. „Úplné přetočení není nereálné a následky mohou být dost ošklivé,“ dodává Bruntová. I proto místní doufají, že se 27. července, kdy má být úplněk a velký příliv, tohoto masivního ledového dárku nadobro zbaví.

Někomu by pohled na děsivě velký ledovec mohl posloužit jako další dobrý argument, dokládající existenci globálního oteplování a klimatických změn. Keld Qvistgaard z dánského Meteorologického institutu ale tvrdí, že tentokrát to není ten nejvhodnější příklad.

„Mezi odštěpováním ledovců v Upernaviku a klimatickými změnami není přímá vazba. Tato oblast je tvorbou velkých kusů ledu proslulá,“ říká Qvistgaard, který ještě dodává, že klimatické změny jen činí podobné události pravděpodobnější a frekventovanější.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist