Vědci nafilmovali odlomení obřího kusu grónského ledovce
Ne více než třicet minut potřebovala souvislá masa ledu, která se svou velikostí (cca 7,5 x 4,5 kilometrů) blíží rozloze newyorského Manhattanu, ke svému „odpojení“ od zamrzlé pevniny. Dílem šťastné náhody se připraveným výzkumníkům podařilo zaznamenat celý proces a v podobě videa zrychleného na 90 vteřin jej zveřejnili. Záběry velmi podrobně zachycují trhání a lámání odštěpku podél puklin, převracení vrcholových partií i štěpení na menší části.
„Netrvalo to ani půl hodiny a obrovský odtržený ledovec se rozlámal na malé kousky jako koláč,“ říká k tomu David Holland, profesor Newyorské univerzity a vedoucí celé expedice. „Všechny tyto fragmenty pak volně odplynuly do oceánu.“ Proč je zmíněné video odborníky tak vysoce ceněné? Jednak bezprostředně zachycuje vznik prakticky všech typů odlomených ker a plovoucích ledovců, které polární badatelé popisují. A samozřejmě, dává také velmi reálný rozměr informaci o tom, jak závažné je zvyšování hladiny moří kvůli klimatickým změnám a tání severských ledovců.
„Celosvětově pozorované zvyšování hladiny mořské vody je nepopiratelné, vždyť následky pociťujeme na pobřeží při každé větší bouři,“ vysvětluje Holland. „To, že voda dosáhne výše, je však důsledkem. A bohužel často zapomínáme na původní příčinu, kterou je tání ledovců. Naše video zachycuje v celistvé podobě, co stojí na počátku problému.“ Situaci se stoupající hladinou oceánů přirovnává k drinku, do kterého je přihozeno pár kostek ledu. S tím jak pomalu tají, roste i hladina nápoje ve sklenici. „Každý takový odlomený ledovec nebo kra nenápadně zvyšuje hladinu oceánů,“ říká Holland.
Přečtěte si také |

A pochopitelně, pokud má rozměry helheimského odštěpku, je zvýšení hladiny významnější. „Je to velmi názorné video. Vidíte na něm proces, který je ve své podstatě velmi násilný, dramatický a hlavně jednosměrný. V dohledné době se grónský pevninský ledovec určitě nebude zvětšovat, přimrzávat, dorůstat. Bude se jen odlamovat a bude tak činit podobně náhle, jako u Helheimu.“ Satelitní snímky přitom potvrzují, že fragmentace ledovcových partií je dnes v Antarktidě i Grónsku stále častější. Výzkumníci zatím nedokáží přesně předpovědět a modelovat, za jakých okolností k odlamování dochází. Zmíněné video jim v tom může pomoci.
Přečtěte si také |

Odlomení obřího kusu grónského ledovce nafilmovali vědci i v roce 2008. Akce trvala 75 minut.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Jan Nován
12.7.2018 23:44Sním a nebo bdím. To je vědec!!!!
Martin Jasan
13.7.2018 10:46Autor videa a komentáře o "kostce ledu ve sklenici" samozřejmě fyziku zná:
https://caos.cims.nyu.edu/dynamic/people/faculty/david-holland/
Předpokládám, že s jeho vzděláním lépe než všichni učitele základních škol.
V článku je pro jistotu odkaz na článek v originálním znění.
Přirovnáním je následovné: "Break an iceberg off a glacier, and it’s like plopping an ice cube into a cup of water, Holland says: the water line rises."
Stačilo si odkaz přečíst.
Kdyby jste použili i druhou půlku znalostí ze základní školy, konkrétně ze zeměpisu, tak by jste věděli, že Grónsko je ostrov (pevnina). A tedy, když se odlomí pevninský ledovec a sjede do moře, tak hladina stoupne.
Stejně jako v případě č. 2 ve sklenici s vodou.
https://www.youtube.com/watch?v=U_VmDMPZ9sY
Autor článku (R.D.)se , pravda, dopustil chybky v překladu, to ale není důvod k pohoršování. Akorát riskujete, že se ztrapníte, jako teď p. Hošek.
Já když mám v drinku led, tak se mi hladina ve sklenici nezvyšuje. No když by měl autor drink v ledu, tak bych s ním souhlasil.
Martin Jasan
13.7.2018 15:07 Reaguje naJosef Mozek
14.7.2018 12:15 Reaguje na Martin JasanJosef Mozek
13.7.2018 15:15Martin Jasan
13.7.2018 18:13 Reaguje na Josef Mozekhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3nsk%C3%BD_ledovec
Zkuste používat svoje příjmení nejen jako přijmení.
Vaše příjmení zase označuje materiál výplně Vaší lebeční dutiny.
Martin Jasan
16.7.2018 10:14Pochopitelně se vždy může odlomit až v moři, na pevnině by měl těžko kam se odlomit a spadnout. Jde o to, že je to výběžek pevninského ledovce, který se pohybuje směrem do moře. Rychlost pohybu se v důsledku klimatických změn zrychluje.
https://en.wikipedia.org/wiki/Helheim_Glacier
b) @J.Mozek: Nemáter pravdu - Helheimský ledovec nepatří k místem, k arktickému ledu. Je na 66 rovnoběžce s.š.
Zkuste používat vaše briskní uvažování i na dohledání si relevantních informací, ať příště nepíšete nepravdivé nebo zavádějící informace.
Martin Jasan
16.7.2018 14:49 Reaguje naZkoušíte slovíčkařit: "konstruktivně" "pragmaticky" "racionálně", jsou pro vás jen prázdná slova, pokud nejste schopen uznat ani holý evidentní fakt.
Jinak jste si diskusi trochu upravil k obrazu svému. Začal jsem diskutovat na toto téma - tak se vraťme na začátek.
Situaci se stoupající hladinou oceánů přirovnává k drinku, do kterého je přihozeno pár kostek ledu. S tím jak pomalu tají, roste i hladina nápoje ve sklenici. „Každý takový odlomený ledovec nebo kra nenápadně zvyšuje hladinu oceánů,“ říká Holland.
K tomu Vám polopatě říkám, když led plave, tak se hladina nemění. Nic víc nic míň jsem neřekl. To ostatní jste si vyfabuloval.
Martin Jasan
16.7.2018 22:29 Reaguje naV originálním znění:
"Break an iceberg off a glacier, and it’s like plopping an ice cube into a cup of water, Holland says: the water line rises."
icebert = mořský ledovec
glacier = pevninský ledovec
Tedy se mýlíte v tom podstatném, co jste psal hned v prvním příspěvku. Hladina se zvýší, protože do vody se z pevninského ledovce dostane nový kus ledu.
Pokud se nad tím zamyslíte, tak je to informace, kterou poskytují vědci, kteří problematiku znají 1000x lépe než vy, celoživotně se tomu věnují a byli přímo na místě.
Vám to, je ale málo a máte pocit, že jste chytřejší a že to tak určitě nebylo.
Vědecké výzkumy jsou nyní financované tak, že když vědec zjistí, že zadavateli výzkumu výsledek nevyhovuje, tak je problém s financováním, takže je velký problém vědcům věřit. Skoro mám pocit, že výsledky výzkumů jsou předem zadány a výzkum jen potvrzuje, že by i takto to mohlo být.
Martin Jasan
17.7.2018 14:28 Reaguje nab) Pravděpodobně věříte raději jakémukoliv vlastnímu totálně nepodloženému "pocitu", jen když to bude potvrzovat váše antienvironmentální myšlení.
c) Pravděpodobně neumíte anglicky, protože byste rozuměl rozdílu mezi iceberg (mořský ledovec) a glacier (pevninský ledovec) a dokázal byste si přečíst ať už Wikipedii nebo originál popis od autora, kde je to jasně popsané a není to v rozporu s tím co tvrdíte vy.
Raději si najděte jiného koníčka, kde nebude potřebovat používat váš "pocit".