Měření ukázala, že hluk z dolu Turów v Česku krátkodobě překročil noční limit
Monitoring dopadů těžby uhlí v polském hnědouhelném dolu Turów na české území je součástí dohody o řešení vlivu těžby, kterou premiéři Česka a Polska podepsali loni 3. února. Polsko pak vyplatilo Česku jako náhradu za způsobené škody 45 milionů eur (1,1 miliardy Kč), z toho 35 milionů eur (853 mil.Kč) šlo na účet Libereckého kraje do "Fondu Turow". Podle organizací Greenpeace, Bund Sachsen a místního Sousedského spolku Uhelná je vyjednaná dohoda slabá a nedostatečná.
Měření hluku se uskutečnilo od pondělí 18. do pondělí 25. září po dobu sedmi nocí, vždy od 22:00 do 06:00. K významnému překročení hlukových limitů došlo podle zprávy v noci z 24. na 25. září, tedy z neděle na pondělí, kdy v Uhelné přístroje po odečtení takzvané nejistoty naměřily 42,9 dB a v Oldřichově 44,8 dB. Z analýzy podle odborníků vyplývá, že zdroj nadlimitního hluku pocházel z jihozápadní části dolu Turów. Co bylo zdrojem zatím vědci nemohou určit, typy a umístění jednotlivých strojů a zařízení sděluje polská strana se zpožděním, uvádí zpráva.
Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam plánuje těžit až do roku 2044. Důl se chystá postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Obyvatelé na české straně hranice se obávají nejen hluku, ale zejména ztráty podzemní vody a také zvýšené prašnosti nebo poklesu půdy. Polská strana už vybudovala podzemní bariéru, která by měla bránit odtoku vody, před hlukem a prachem z dolu by měl lidi na české straně ochránit zemní val, na kterém se pracuje.
Liberecký kraj bude podle radního Václava Židka (Piráti) nově na dálku měřit i pohyb v budovách způsobený těžbou. Do projektu, který má ukázat, jak těžba ovlivňuje statiku budov, je zatím přihlášeno 19 soukromých a obecních objektů. Do budoucna kraj počítá, že by jich mohla být až stovka. Pořízení měřicích přístrojů - sklonoměrů, a samotný monitoring zaplatí kraj z peněz, které dostal v kompenzacích z Polska. "Měřit se bude nejméně po dobu deseti let, a to nejen v době těžby, ale i po jejím skončení v době rekultivace dolu," dodal Židek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
rýpal lesní
14.12.2023 11:10Břetislav Machaček
14.12.2023 16:22vrátíme to odškodné za které se nic prospěšného pro postižené občany ještě zatím neudělalo. Tusk přece respektuje Brusel a dodrží rozhodnutí evropského
soudu i s těmi pokutami, které měli za každý den činnosti dolu platit a
nikoliv nějakou dohodu bývalé vlády s tou naší. Plánují rychlejší odklon
od uhlí a mohou začít třeba tím Turovem. Tak na to jsem opravdu zvědav!