Město Mexiko se propadá o 50 centimetrů za rok. Nová studie varuje před katastrofou

To, že se město na některých místech propadá, zaznamenali vědci už na počátku 20. století. Tehdy se jednalo přibližně o osm centimetrů ročně. Do roku 1958 se ale propad zvýšil na 29 centimetrů. To přimělo představitele města jednat a omezit odběr vody ze studen v centru města. Po tomto kroku se míra propadu půdy snížila zpět na devět centimetrů ročně. Nově provedená analýza ale odhaluje, že historické centrum města se na některých místech propadá až o 40 centimetrů ročně. V severovýchodní části města, oblasti, která stále ještě není plně urbanizovaná, se půda propadá dokonce téměř o 50 centimetrů ročně.
„Intenzivní odčerpávání vody a tíha zástavby má za následek velké stlačení podloží. Už nyní je půda stlačena o 17 %. Očekáváme, že se ve výhledu 150 let může stlačit až o 30 %. Bohužel jsou tyto změny nevratné,“ komentují autoři studie.
To, že se různé části města propadají různou měrou, může podle autorů studie vést k velkým škodám na infrastruktuře, potažmo to může způsobit i kontaminaci vody. Déšť a voda, která na jaře do města přitéká z okolních hor, totiž mohou lehce způsobit záplavy a kontaminovat podzemní vodu.
Podle autorů studie je zapotřebí, aby město zcela zásadně přehodnotilo svůj přístup k hospodaření s vodou. V současné době totiž pochází 70 % pitné vody ve městě z vrtů v okolí města, které odčerpávají zásoby vody v celém regionu. Autoři studie doporučují vytvořit infrastrukturu, která by umožnila znovu využívat odpadní vodu, a také systém na zachytávání dešťové vody.
Ve Ciudad de México žije více jak 9 milionů lidí. Asi 1,1 milionu domácností ve městě nemá přístup ke zdravotně nezávadné vodě. Velká část propadu půdy a praskání podloží se přitom děje v oblastech, kde žijí lidé s nízkým socioekonomickým postavením.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Richard Vacek
16.5.2021 11:50Jaroslav Řezáč
16.5.2021 17:51 Reaguje na Richard VacekZbyněk Šeděnka
16.5.2021 23:04 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
16.5.2021 17:53 Reaguje na Richard VacekRadim Polášek
16.5.2021 20:29 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJe to docela zajímavé, protože v původním jezeře, které tam bylo za doby Aztéků, voda nebyla pitná, protože byla tuším zasolená.