https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesto-opravi-dve-z-vic-nez-dvacitky-stol-ktere-na-petrine-slouzily-k-odvodneni-tezbe-uhli-nebo-zelezne-rudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Město opraví dvě z víc než dvacítky štol, které na Petříně sloužily k odvodnění, těžbě uhlí nebo železné rudy

26.8.2021 17:20 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | libreshot
Dvě z více než dvacítky štol na pražském Petříně se dočkají opravy. Magistrát má již hotový projekt na opravu štoly číslo X a chystá také opravu štoly XXIII. Na přelomu roku by mělo být vypsáno výběrové řízení na zhotovitele oprav první ze zmíněných štol. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Na Petříně jsou více než dvě desítky štol, které průběžně vznikaly například při těžbě uhlí.
 

"V tuto chvíli máme hotový projekt a stavební povolení a předpokládáme, že bychom měli vypsat soutěž na zhotovitele na přelomu roku," uvedl Provazník. Při rekonstrukci bude štola číslo X, která je v havarijním stavu, propojena s níže ležící štolou, aby z ní mohla bezpečně odtékat voda.

Magistrát připravuje také rekonstrukci štoly číslo XXIII v Seminářské zahradě, a to včetně nového vedení do studánky Petřínka. "Na rok 2022 také připravujeme rekonstrukci portálů dvou štol v zahradě Kinských. Průběžně se nyní dělají drobné opravy a údržba štol, které jsou na pozemcích města," dodal Provazník.

Na kolik práce vyjdou, není v tuto chvíli jasné, bude záležet mimo jiné na výsledku zmíněného tendru. V rozpočtu pro letošní rok má hlavní město vyčleněno na opravy petřínských štol osm milionů korun.

Na Petříně vyvěrá množství pramenů, které byly štolami sváděny např. ke Strahovskému klášteru, na Pohořelec nebo na Malou Stranu. Podle magistrátního webu způsobily podzemní vody v roce 1965 sesuv půdy, který poničil lanovku. Štoly nesloužily pouze k odvodnění, ale vznikaly i při těžbě uhlí nebo železné rudy. Na Petříně jsou i pískovcové jeskyně, které byly budovány při vzniku parku a kde v minulosti často bydleli bezdomovci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

26.8.2021 19:11
Uhli a zaroven zelezna ruda? Muzete prilozit geologickou mapu Petrina?
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.8.2021 20:57 Reaguje na Miloš Zahradník
dejte do gůglu "geologická mapa", hned jeden z prvních výsledků Vás odvede na českou geologickou službu, pinknete na geovědní mapu 1:50000, klikněte na bledě modrou a pak na pruhovanou v oblasti Petřína, čtěte legendu a divte se.

ano, území velké Prahy je geologicky velice rozmanité a je tady fakt skoro všechno, a něco z toho prakticky "na pětníku". snad jen na pořádný pluton se musí až skoro k Říčanům, bratru dvacet kilometrů. vždyť už kněžna Libuše věštila, že "ve Vršovickém ďolíčku se bude znamenitě kopat" (cit. Švandrlík, Dívka na vdávání)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist