Miliony lidí v Indii slaví díválí - Svátek světel, vyvolává obavy ze znečištění vzduchu

Rodiny se shromáždí k modlitbám, odpalují petardy a další zábavní pyrotechniku a užívají si sváteční jídla. Lidé navštěvují přátele a příbuzné a dávají si sladkosti a dárky.
Termín konání díválí se každým rokem mění a rozhoduje se o něm podle polohy Měsíce. Ale obvykle připadá na období mezi říjnem a listopadem.
Poslední dva roky byly oslavy utlumené kvůli pandemii covidu-19. Letos ale už jsou všechny restrikce zrušené a lidé slaví podle libosti.
Svátek světel vyvolává obavy ze zhoršení chronicky špatného ovzduší. Přestože vlády v několika indických státech vyhlásily částečný nebo úplný zákaz petard, tisíce lidí je nadále odpalují, a vzduch je proto zamořený hustým kouřem. V Dillí, které je nejvíce znečistěným hlavním městem na světě, zavedly úřady úplný zákaz odpalování petard během díválí.
Ministr životního prostředí Gopál Rai před týdnem varoval, že lidem, kteří budou přistiženi při odpalování petard, hrozí pokuta 200 indických rupií (zhruba 60 korun) a až šestiměsíční vězení. Ti, kdo budou skladovat a prodávat zábavní pyrotechniku, pak mohou dostat pokutu 5000 rupií (zhruba 1500 korun) a tři roky vězení.
Pokuty se mohou zdát relativně nízké, ale odpovídají indickým podmínkám; ceny potravin a služeb v zemi jsou zhruba poloviční než v České republice, ale nízké jsou také platy. Průměrný plat se pohybuje v přepočtu kolem 5400 korun. Není ale stanovena žádná minimální mzda, a tak se výdělek zaměstnaných lidí může pohybovat v přepočtu i kolem 2000 korun měsíčně.
reklama