Ministerstva se dohodla na přerozdělení emisních povolenek
Množství povolenek k emisím oxidu uhličitého pro veřejnou energetiku se sníží o 3,9 procenta a pro podnikové elektrárny o 12 procent. Všechny sektory však mohou v letech 2005 až 2007 vypustit více emisí než v loňském roce. "Rozdělení povolenek je konstruováno tak, aby naprostá většina podniků mohla expandovat bez nutnosti nákupu emisních povolenek," uvedl k výsledku jednání náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina.
Sektor veřejné energetiky získal povolenky k emisím 63,32 milionu tun oxidu uhličitého, což je o 5,3 procenta více než skutečné emise elektráren a tepláren v loňském roce. Limit pro podnikové elektrárny je vyšší o 17 procent, pro hutní průmysl o osm procent, pro chemický průmysl o 14 procent a pro rafinerie dokonce o 24 procent. Celkem mohou české společnosti, aniž by musely nakupovat povolenky, vypustit v letech 2005 a 2007 do ovzduší 97,1 milionu tun oxidu uhličitého, dalších 500 tisíc tun tvoří rezervu pro nové subjekty. Skutečné emise v loňském roce činily 90,33 milionu tun.
Česká vláda původně požadovala na období let 2005 až 2007 povolenky na 107,88 milionu tun emisí ročně. Pod nátlakem Evropské komise byl letos v dubnu dojednán kompromis, který ČR přiděluje povolenky k emisím 97,6 milionu tun oxidu uhličitého za rok, tedy o 9,5 procenta méně, než česká vláda původně požadovala. Ministerstva zamítla plošnou redukci a rozhodla se přerozdělit povolenky podle skutečných emisí v roce 2004. Původní návrh z loňského roku dělil povolenky podle emisí v roce 2001.
Nový systém regulace emisí oxidu uhličitého platí v zemích Evropské unie od počátku letošního roku. Emisní povolenky obdrželo či obdrží zhruba 12 tisíc největších zdrojů znečištění, z toho 436 z nich se nachází v České republice. Emisní povolenky lze nakupovat či prodat, tržní cena na energetické burze EEX se nyní pohybuje okolo 16 eur za tunu.
reklama