https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mlade-orslosupa-narozene-v-ostravske-zoo-vypustili-do-volne-prirody-ve-spanelsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mládě orslosupa narozené v ostravské zoo vypustili do volné přírody ve Španělsku

4.6.2022 01:10 | OSTRAVA (ČTK)
Orlosup bradatý obývá ostrůvkovitě horské a vysokohorské oblasti Afriky, střední Asie, jižní Evropy a znovu také Alpy, kde byl v minulosti člověkem vyhuben.
Orlosup bradatý obývá ostrůvkovitě horské a vysokohorské oblasti Afriky, střední Asie, jižní Evropy a znovu také Alpy, kde byl v minulosti člověkem vyhuben.
Díky úspěšnému odchovu orlosupů bradatých v ostravské zoo vypustili do volné přírody ve Španělsku už sedmnácté mládě tohoto dravce. V rámci repatriačního projektu je samec umístěn v přírodním parku v Andalusii, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

"Letošní chovná sezona orlosupů bradatých v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava byla velmi úspěšná. Dvěma párům těchto majestátních dravců se podařilo odchovat po jednom mláděti a obě budou létat ve volné přírodě. Starší již bylo do přírody vysazeno začátkem května ve Francii, mladší bude vypuštěno ve Španělsku," uvedla mluvčí.

Vypouštěný samec se v zoo vylíhl v únoru a je úspěšně odchovaným potomkem staršího páru, který je velmi zkušený a odchoval už 11 mláďat. Původním plánem koordinátora programu bylo ponechat toto mládě v chovatelské základně, ale nakonec své doporučení změnil.

"Mládě z jiné evropské zoo, které bylo původně zamýšleno pro vypuštění, má bohužel problém s okem, a tudíž není možné jej vypustit do volné přírody. Jako náhradní mládě k vypuštění bylo tedy určeno to ostravské," vysvětlila zooložka Adéla Obračajová.

V Andalusii byli v minulosti vypuštěni už dva ostravští orlosupi, nejprve samec v roce 2014 a o dva roky později samice. Letošní mládě vypuštěné v této lokalitě je 17., které se vylíhlo v ostravské zoo a bylo bezplatně poskytnuto pro posílení divoké evropské populace. „Většinu orlosupů jsme na místo vypuštění přepravili osobně autem, tentokrát jsme kvůli velké vzdálenosti zvolili přepravu leteckou,“ doplnila Obračajová.

Orlosup bradatý obývá ostrůvkovitě horské a vysokohorské oblasti Afriky, střední Asie, jižní Evropy a znovu také Alpy, kde byl v minulosti člověkem vyhuben. Od 80. let minulého století funguje mezinárodní projekt návratu orlosupů bradatých do Evropy, do kterého je zapojena řada evropských zoologických zahrad a další instituce. "Tento mimořádně úspěšný projekt naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tedy přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností," řekla Nováková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2022 06:05
Úžasný krasavec, vyšňořený jak na karneval. Jak vůbec někomu může vadit polykač kostí? OVA !!!
Odpovědět
Pe

Pepa

4.6.2022 07:27 Reaguje na Karel Zvářal
tak Ivanovi Hoffmanovi by vadil určitě, stejně jako naši jestřábi.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

5.6.2022 13:21 Reaguje na Karel Zvářal
Problémem evropských supů je hlad. Od středověku byla populace i u nás ( stačí přečíst pár knih kolem 1900 a kronik). Také hejna následovala třeba pohyby armád ( spousta padlých koní, armáda si hnala dobytek na maso =zbytky žrali krkavci i supi). S EU je zákaz nechávat na pastvinách tyto zbytky vč. padlin a plodových obalů. Zbytky z lovu zvěře (i zde je nařízeno vývrhy zakopat) uživí jen pár kusů. V Pyrenejích přikročili ke krmení , do hor vozí maso z jatek ( hezky s razítkem od veta). Podobně to prý dělají na Slovensku s orly skalními ( vozí tam vybrakované holuby). Chjoo , u nás krmíme vlky. Zdá se, že bez člověka si ta příroda už neporadí :-(
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.6.2022 09:35 Reaguje na Petr Pekařík
Přesně tak. Bez potravy nepřežijí a je otázkou, zda má smysl
umělé přikrmování v přírodě za účelem dalšího množení. Tak
trochu mi to připomíná humanitární zásilky potravin do míst
tradičních hladomorů, které se pouze stále navyšují. Jakpak asi dlouho a je to udržitelné?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist