https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/model-udrzitelneho-zemedelstvi-tropicke-zeme-chrani-prirodu-a-ostatni-jim-za-to-plati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Model udržitelného zemědělství: tropické země ochrání přírodu a ostatní jim za to platí

22.3.2018 12:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tropické země by chránily druhovou rozmanitost a ostatní země by je za to živily. Na ilustračním snímku guatemalská plantáž.
Tropické země by chránily druhovou rozmanitost a ostatní země by je za to živily. Na ilustračním snímku guatemalská plantáž.
Foto | Froosh AB / Flickr
Zemědělská produkce potravin je vnímána jako protipól ochrany biodiverzity. Čím více polí, tím méně prostoru pro volně žijící živočichy a planě rostoucí rostliny. Badatelé z Helmholtzova centra pro environmentální výzkum přichází s teoretickým modelem, který by mohl globální konflikt mezi biodiverzitou a zemědělskou produkcí utlumit. Píše o tom ScienceDaily.
 

Ano, zmíněný model, který vychází z objemného balíku globálních dat o geografické distribuci a ekologických nárocích tisícovek druhů (a neméně početných dat o pěstování zemědělských plodin), je teoretický. A byť pravděpodobně nebude nikdy fungovat, vyplývá z něj několik podnětných informací. Některé nejsou z nejnovějších. Třeba, že narůstající zemědělská produkce obvykle vede k lokálnímu poklesu počtu volně žijících druhů a ke ztrátě ekosystémových funkcí.

Ztrátám se nevyhneme

„Pokud zachováme současný trend růstu zemědělství a jeho intenzifikace, přijdeme až o 88 % veškerých druhů,“ říká Lukas Egli, hlavní autor studie. Současně si ale klade otázku: „Co kdyby zemědělská produkce probíhala cíleně především v místech, kde by zasáhla co nejméně druhů?“ A na základě zmíněných dat vypracoval model, který by víceméně umožnil nárůst zemědělské produkce a současně dosáhl minimalizace škod na biodiverzitě. „Jde o to, že očekávaným ztrátám lze zabránit, pokud přistoupíme na globální prostorovou optimalizaci zemědělství.“

Zní to složitě? V podstatě je to velmi jednoduché: biodiverzita není po zemském povrchu rozmístěna rovnoměrně. Dá se říct, že největší druhové bohatství se nachází v tropech. Pokud bychom tedy ponechali tropy stranou dalšího rozvoje, dokážeme uchovat více druhů. Což je současně největší slabina jinak sympatického teoretického modelu.

„Globální prostorová optimalizace totiž předpokládá, že by se na druhy bohaté země, zvláště ty v tropech, staly strážci přírodního bohatství světa a jeho přírodních zdrojů,“ vysvětluje Egli. „K tomu by ovšem mohlo dojít jen za předpokladu, že by se na vlastní náklady vzdaly své produkce a ekonomického rozvoje.“

Země, které mohou udělat nejvíc

A znovu – teoreticky – to možné je. Tedy pokud by se tyto země staly nezávislé na vlastní zemědělské produkci. Což je trochu problém, protože by je to v podstatě uvrhlo do socio-ekonomické závislosti na jiných zemích, které by potraviny pěstovaly za ně.

Carsten Meyerová, spoluautorka studie z Lipské univerzity, vyzvedává ještě jeden aspekt studie. „Vlastně jen deset zemí světa dokáže snížit budoucí pokles globální biodiverzity o jednu třetinu, pokud na své národní úrovni aplikují model chytře distribuovaného zemědělství,“ říká Meyerová. „A pokud by to udělaly všechny země světa, dokážeme tento pokles snížit o 61 %.“ Klíčovými hráči jsou především Indie, Brazílie a Indonésie, kde by i malé změny dokázaly nastartovat výrazná zlepšení.

„Bohužel, právě tyto země jsou často charakterizovány domáckým přístupem k zemědělství, řadou konfliktů mezi přírodou a lidmi, relativně slabými vládními institucemi, které by měly dohlížet na využívání půdy,“ říká Meyerová. „A právě to jsou věci, které nějakou snahu o optimalizaci zemědělství brzdí nejvíce.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

22.3.2018 21:25
Není náhodou "domácký přístup k zemědělství" to co tak vehementně prosazují jako extra ekologické zelení všech zemí.
Jinak je samozřejmě evidentní, že lifrování peněz do zemí třetího světa k ničemu (jako už mnohokrát v minulosti) nebude. Příčina je zmíněna i v článku. "Slabé vládní instituce" seberou peníze, místní drobní zemědělci neuvidí ani halíř a dál jim nezbude než vypalovat prales na svá políčka.
Při tom řešení je prosté, stačilo by aby zelení vylízanci a populističtí politici přestali blokovat moderní trendy v zemědělství, tedy hlavně GMO. To by umožnilo nárůst zemědělské produkce a zároveň zmenšení nároků na půdu.
Odpovědět

Jan Škrdla

22.3.2018 23:37 Reaguje na
Teď je otázkou, jestli vámi uváděné moderní trendy využijí místní drobní zemědělci, nebo spíš velkodružstva agrofertního typu, která budou v honbě za ziskem dále likvidovat deštné lesy.
Odpovědět
sv

23.3.2018 21:07 Reaguje na Jan Škrdla
Prozatím deštné pralesy likvidují právě ti drobní zemědělci, kteří se co pár let stěhují z místa na místo a vždy za sebou nechají vypálenou pustinu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist