https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moravske-zemske-muzeum-zapujci-na-vystavu-do-japonska-dila-zdenka-buriana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravské zemské muzeum zapůjčí na výstavu do Japonska díla Zdeňka Buriana

18.2.2023 00:24 | BRNO (ČTK)
Foto | Tina Kuper / Unsplash
Moravské zemské muzeum zapůjčí na výstavu do Japonska díla Zdeňka Buriana a dalších umělců, kteří zobrazovali pravěkou přírodu. Muzeum disponuje rozsáhlou sbírkou takzvaných paleontologických rekonstrukcí, podle náměstkyně ředitele Barbory Onderkové je patrně nejvýznamnější v Česku. Výstava potrvá od března do července ve dvou institucích v Kóbe a Tokiu, uvedla Onderková.
 
Z Brna do Japonska míří osm paleontologických rekonstrukcí. Jsou mezi nimi díla průkopníků žánru, jako byli Charles Knight, Heinrich Harder nebo Benjamin Waterhouse Hawkins. Nejvýrazněji je však zastoupen český malíř a ilustrátor Burian, jenž žil v letech 1905 až 1981 a při zobrazování pravěku dosáhl světového věhlasu.

"Mezi zapůjčenými díly z našich sbírek vévodí dva slavné Burianovy obrazy dinosaurů Tarbosaurus battar a Iguanodon bernissartensis, dále dramatický zápas dvou mořských plazů Tylosaurus dyspelor a Elasmosaurus platyurus a několik nádherných kvašů, které budou jistě lahodit vkusu japonských návštěvníků," uvedla kurátorka paleontologické sbírky Moravského zemského muzea Růžena Gregorová. Několik obrazů zapůjčí také zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Moravské zemské muzeum má ve své sbírce také raná Burianova díla. O jeho tvorbu je ve světě stále zájem, v poslední době obrazy vystavovali například v nizozemském Harlemu a ve Vídni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist