MPO v srpnu zveřejní aktualizované scénáře Státní energetickékoncepce
Hlavní změnou v SEK bude podle Peciny vyšší podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny. Takzvaný zelený scénář, který MPO preferuje, dosud počítal s výstavbou dvou bloků o výkonu 600 MW po roce 2020. "Dnes jsou aktuální bloky o výkonu 1500 MW. Vypadá to, že budeme potřebovat jednu patnáctistovku a zbytek scénáře zůstane zachovaný. Pokud nebudou uvolněny limity těžby uhlí, budeme potřebovat dvě patnáctistovky," řekl Pecina. Dodal, že pro Českou republiku je do budoucna ideální švýcarský model, kdy silovou elektřinu vyrábí jaderné elektrárny a špičkovou elektřinu přečerpávací vodní zdroje.
Alternativní možností je podle Peciny výstavba černouhelných elektráren, které by spalovaly uhlí dovezené z Ukrajiny, Ruska nebo zámoří, nebo dovoz elektřiny ze zahraničí. Naopak zemní plyn je pro výrobu elektřiny ve větších elektrárnách příliš drahý, smysl má jeho využití pouze v menších kogeneračních zdrojích.
Návrh SEK do roku 2030 schválila vláda v březnu 2004. Materiál počítá s výstavbou dvou nových jaderných bloků. První má zahájit provoz mezi lety 2020 a 2025, druhý po roce 2025. SEK dále navrhuje stavbu nových uhelných elektráren, plynových elektráren a zdrojů na spalování biomasy. Ostatním obnovitelným zdrojům, včetně větrné energie, SEK přisoudila okrajový význam.
reklama