MSNBC: Soud odmítl obvinění proti Greenpeace
Aktivisté Greenpeace byli obviněni podle zákona z roku 1872, nepoužívaného déle než sto let, který byl ustaven, aby zamezil veřejným domům vylákat námořníky z lodí nabídkou lehkých děvčat, silných nápojů a teplých postelí. Okresní soudce Adalberto Jordan rozhodl, že neexistuje dostatek závažných důkazů, podle nichž by se měl celý případ dostat před soud. Ukončil tak soudní spor a zastavil stíhání obžalovaných osob. Členové Greenpeace tvrdí, že soudní stíhaní bylo pomstou za kritiku Bushovy vlády, která podle ochránců jen velmi vlažně plní mezinárodní nařízení o zákazu obchodu s mahagonovým dřevem. Dva z aktivistů strávili v roce 2002 víkend ve vězení za to, že se šest mil před přístavem v Miami dostali na palubu lodi APL Jade, která vezla náklad sedmdesáti tun mahagonu.
Nikdy předtím se nestalo, že by americké úřady soudně stíhaly aktivisty za případ občanské neposlušnosti nebo že by jednotlivec byl postižen za vyjádření protestu. Ochránci byli obviněni z nelegálního proniknutí na palubu lodi APL Jade, která „se navracela na své domovské kotviště“. Aktivisté také čelili obvinění z konspirace vedoucí ke spáchanému zločinu. Organizace Greenpeace se odvolávala na přesné znění zákona, kterého použila obžaloba, s tím, že když se dostali na palubu, nákladní loď byla ještě příliš daleko od pobřeží na to, aby se dalo hovořit o „navracející se lodi“. Obhájce Tom Wetterer řekl, že zákon nedostatečně definuje „navracející se loď“ a soudce souhlasil s tím, že definice je příliš vágní.
Asistent okresního obhájce Tom Watts-FitzGerald prohlásil před soudem, že Greenpeace sehnala aktivisty, kteří šplhali po lodích, a tím pošlapali zákon. Podle něj všechny důkazy svědčí o tom, že nikoli jednotlivci, ale právě organizace rozhodovala o „řízení a velení“.
Kampaň Greenpeace byla nakonec úspěšná. Země, které podepsaly dohodu o omezení obchodu s ohroženými druhy, se shodly na vyšší úrovni ochrany pro mahagonové lesy. Velmi lukrativní obchod se vzácným dřevem devastuje zbylé plochy tropických deštných pralesů v Amazonii. USA jsou největším trhem pro vzácné dřevo, jehož prodej vydělá dovozcům více peněz než obchodování s narkotiky.
Podle článku MSNBC 21. 5. 2004
reklama