Musíte víc šetřit energií, vzkazují nováčkům v EU nevládní hnutí
Zpráva nazvaná "Ukončení plýtvání energií ve střední a východní Evropě" analyzuje energetiku v Česku, Maďarsku, Polsku, Slovinsku a Slovensku. Například ČR v roce 2000 potřebovala téměř pětkrát víc energie než EU na každé euro hrubého domácího produktu. Nejhorší bylo Slovensko s koeficientem 5,2, Maďarsko a Polsko mělo třikrát a 3,7krát vyšší potřebu energie na každé euro HDP a Slovinsko 1,9.
"V přístupových jednáních nebylo tomuto problému věnováno příliš mnoho pozornosti. Stále jsou miliony euro promrhávány kvůli špatné energetické politice," tvrdí Germana Canzi z kanceláře evropské politiky WWF. "Komisař Kovács má nyní jedinečnou možnost formovat po léta zanedbávanou politiku energetické efektivity v Unii. Práce na snížení energetické bilance a ukončení masivního plýtvání v EU bude dobrým startem."
Dosavadní přístupová jednání se zaměřovala spíš na liberalizaci trhu s energií a nové investice do přenosové soustavy, nikoliv na neefektivní využívání energie. V některých případech existující politika energetické efektivity byla dokonce zrušena. Například v ČR zrušili systém snížení daní určený na povzbuzení prodeje nejefektivnějších zařízení na trhu.
Čtyřicetistránková zpráva také poukazuje na to, že velké příspěvky ze strukturálních fondů EU novým zemím (22 miliard euro v období 2004-2006) nemají jako prioritu efektivitu energetiky. Mají být použity na novou infrastrukturu, elektrifikaci nebo propojení plynových potrubí.
Skutečně ambiciózní plán na úsporu energie by podle WWF prospěl středo- a východoevropskému regionu i ekonomicky a také k energetické soběstačnosti či bezpečnosti dodávek energie, která je v energetice často skloňována. Podle předpokladů samotné Komise by navrhovaná Směrnice o efektivitě konečného využití a energetických službách mohla vést k ekonomickému přínosu okolo deseti miliard euro ročně.
Nicméně WWF by raději viděl roční cíl v navrhované směrnici nikoliv jedno procento, ale přinejmenším o 2 % zlepšení energetické efektivity, aby se pořádně využil obrovský potenciál ušetření energie. Například Maďarsko si v roce 1999 samo stanovilo přísný plán s cílem snížit spotřebu energie o 7-8 % za rok v patnácti sektorech ekonomiky, a to do roku 2010.
Zpráva též potvrzuje, že přeměny tržních ekonomik v devadesátých letech jen okrajově pomohly ke snížení neefektivit energetiky. Podle názoru ekologických hnutí by politika domácích úspor energie mohla pomoci trhu práce v této oblasti. Třeba na Slovensku by opatření k větší energetické efektivitě navrhovaná ve zprávě vedla k vytvoření až deseti tisíc pracovních míst.
Tyto údaje vycházejí s výzkumu vedeného Středoevropskou univerzitou a dat Mezinárodní Agentury pro energii, měřená v reálných měnových kurzech.
reklama