https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/myslivci-pres-mokrady-miri-komise-znovu-prakticky-k-zakazu-olova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslivci: Přes mokřady míří komise znovu prakticky k zákazu olova

29.1.2020 00:30 (ČTK)
Evropská komise ve svém novém návrhu znovu míří k plošnému zákazu používání olova ve střelných zbraních. / Ilustrační foto
Evropská komise ve svém novém návrhu znovu míří k plošnému zákazu používání olova ve střelných zbraních. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Drha / NP Šumava
Evropská komise ve svém novém návrhu znovu míří k plošnému zákazu používání olova ve střelných zbraních, uvedla včera v prohlášení Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ). Diskuse o návrhu v evropském výboru Reach bude 4. února. Komise podle ČMMJ navrhuje 300metrovou velikost ochranných pásem v okolí mokřadů, šlo by tak prakticky o čtvrtinu republiky, což by v podstatě byl plošný zákaz. V ČR je obecně střelba v mokřadech zakázána od roku 2011.
 

Problematická je podle myslivců především chybějící definice velikosti mokřadu, ve kterém by se střelivo nesmělo využívat, a oblast kolem něj, kde by byl zákaz také platný. "Definice toho, co je považováno za mokřad, je klíčovým faktorem při určování proveditelnosti a vymahatelnosti navrhovaného omezení. Každá viditelná voda, i třeba kaluž o velikosti 50 cm čtverečních, může být definována jako mokřad. Pro střelce může být problematické v praxi posoudit, zda je oblast mokřadem, nebo ne," uvádí jednota.

Návrh podle myslivců také nebere v úvahu střelnice. Tvrdí, že skoro každá střelnice v EU je v okruhu 300 metrů od vody. "Například na střelnici v Tachově by skončila střelba olověným střelivem do brokovnic, protože se nachází v blízkosti dvou rybníků," dodávají myslivci.

Podle Bohumila Straky z jednoty by unijní zákaz pouze na mokřadech mohl být schválený už letos, případný ještě přísnější zákaz od roku 2022. Straka problém vidí také v zákazu držení olověné munice. "Když tedy mám v trezoru olověné brokové střelivo, tak už mám obrovský problém, protože ta definice je nejasná," dodal.

Proti plošnému zákazu olověného střeliva a olůvek v EU se loni na podzim postavila Sněmovna. Odmítla, aby orgány EU zasahovaly do funkčního systému držení zbraní a střeliva podle českého práva. Vláda by proto podle dolní komory měla zajistit v EU potřebnou menšinu proti přijetí zákazu.

Ministerstvo životního prostředí loni plánovalo vyzvat myslivce a rybáře, aby dobrovolně přešli na bezolovnaté střelivo při lovu zvěře a bezolovnaté zátěže při lovu ryb a přispěli svými zkušenostmi k diskusi o odklonu od používání jedovatého olova. Později chtělo uzavřít s myslivci, rybáři a ochránci přírody memorandum o dalším postupu. Nakonec se rozhodlo strategii přepracovat.

Podle kritiků záměru neexistuje vhodná alternativa olověného střeliva. Argumentují tím, že užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu by zhoršilo bezpečnost střelby a až několikanásobně ji prodražilo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VN

Vilém N

29.1.2020 07:52
Tak na druhou stranu to vysychání krajiny bude nakonec dobře :-D
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.1.2020 13:43
Problém je, že se EU snaží "salámovou metodou" procpat něco, co lidé odmítají, a pro co neexistuje ani jediný odborný důvod (což je více-méně pro EU typické).
Obávám se, že jediným řešením je czexit nebo podpora odstředivých sil v EU a jejího rozbití.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

29.1.2020 16:45
Nemělo by se zakazat dýchání? Produkuje nebezpečný skleníkový plyn CO2.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.1.2020 17:14 Reaguje na Jiří Daneš
Obávám se, že pokud se to nabídne s patřičnýmm demagogickým balastem, tak by to mělo šanci projít i jako směrnice EU.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.2.2020 08:01
Je jedno co škodí životnímu prostředí. Ekologismu škodí brčka, tyčinky do uší a olovo.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist