MŽP blokuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie, říká Pecina
Proces povolování výstavby nové elektrárny je podle Peciny náročný časově, finančně i technicky. "Například povolení stavby větrné elektrárny trvá tři až čtyři roky. Kdyby to šlo tak rychle jako v 90. letech, podíl osmi procent bychom ještě stihli," řekl Pecina. Dodal, že rozvoj využívání obnovitelných zdrojů nastane až poté, co se změní přístup MŽP, veřejnosti a ekologických organizací.
V případě větrných elektráren je podle Peciny reálná výstavba maximálně 1000 MW výkonu, pro další větrníky již nebude prostor. Využití biomasy je reálné spíše při výrobě biopaliv než elektřiny. "Je zde prostor pro výstavbu přečerpávacích vodních elektráren o výkonu 4000 až 5000 MW. Těžko s tím bude souhlasit MŽP, které blokuje i výstavbu protipovodňových nádrží," dodal Pecina.
Podle statistik Energetického regulačního úřadu se loni v ČR vyrobilo z obnovitelných zdrojů celkem 2,535 miliardy kWh elektřiny, což je 3,25 procenta celkové výroby. Vodní elektrárny bez přečerpávacích vyprodukovaly 2,01 miliardy kWh energie, zdroje spalující biomasu (včetně podílu ve směsích) 481 milionů kWh, zdroje na bioplyn 36,5 milionu kWh a větrné elektrárny 9,9 milionu kWh.
reklama