https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-do-konce-roku-2020-proplatilo-zadosti-v-programu-nzu-za-9-98-miliardy-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP do konce roku 2020 proplatilo žádosti v programu NZÚ za 9,98 miliardy korun

18.5.2021 00:12 | PRAHA (ČTK)
Z programu mohou lidé čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů, výstavbu nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a pořízení obnovitelných zdrojů energie do budov.
Z programu mohou lidé čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů, výstavbu nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a pořízení obnovitelných zdrojů energie do budov.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) do konce loňského roku proplatilo 45 239 žádostí za 9,98 miliardy korun. Od spuštění programu v roce 2014 do konce roku 2020 zájemci podali 69 472 žádostí. Aktivních, tedy schválených v různém stupni administrace, jich bylo 57 324 s požadovanou výší podpory 17,14 miliardy korun.
 

Během loňského roku přijal Státní fond životního prostředí v rámci programu NZÚ 17.200 žádostí za 6,73 miliardy korun, proplaceno v daném roce bylo 11.585 žádostí za 3,17 miliardy.

Z programu mohou lidé čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů, výstavbu nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a pořízení obnovitelných zdrojů energie do budov. NZÚ využívá peníze z výnosů z aukcí emisních povolenek, k dalším zdrojům mohou patřit veřejné a jiné prostředky.

Ministerstvo v materiálu upozorňuje na to, že programu byly v posledních letech kráceny zdroje při sestavování státního rozpočtu. Podíl resortu na výnosech z dražeb emisních povolenek pro období let 2014 až 2021 měl činit 30,1 miliardy korun. Původní odhad z roku 2013 ve vládou schválené programové dokumentaci počítal s 27 miliardami.

V červenci 2019 byla dokumentace programu aktualizována, zdroje měly podle ní činit 23 miliard. Aktuálně však činí 17,2 miliardy. V návrhu letošního státního rozpočtu je na NZÚ vyčleněno 1,35 miliardy, počítalo se přitom s částkou o více než tři miliardy vyšší. Na roky 2022 a 2023 je ve střednědobém výhledu rozpočtu vyčleněno pokaždé 500 milionů korun.

Z výpočtu ministerstva vyplývá, že pokud by zdroje činily 30,1 miliardy, emise oxidu uhličitého (CO2) by se snížily o 2,3 milionu tun ročně, v případě původního odhadu 27 miliard pak o 2,05 milionu tun ročně. Aktuální zdroje při započtení dalších půlmiliardových příspěvků pro příští dva roky pak podle resortu znamenají snížení emisí CO2 o 1,38 milionu tun ročně.

Dalším uvažovaným zdrojem NZÚ a nástupnického programu NZÚ 2030 je 19 miliard korun zahrnutých do Národního plánu obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu EU. Z emisních povolenek by měly resortu mezi lety 2024 a 2030 připadnout čtyři miliardy ročně, celkem tedy 28 miliard. Celkové zdroje na programové období 2021-2030 se podle resortu předpokládají ve výši 49,35 miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist