https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-potvrdilo-udeleni-vyjimky-pro-obnovu-tezby-na-tlustci-na-ceskolipsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP potvrdilo udělení výjimky pro obnovu těžby na Tlustci na Českolipsku

24.6.2024 11:56 | BRNIŠTĚ (ČTK)
Tlustec z Mimoně.
Tlustec z Mimoně.
Foto | VitVit / Wikimeda Commons
Firma Kamenolom Brniště získala výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů pro plánovanou obnovu těžby čediče na Tlustci na Českolipsku. K obnovení těžby je tato výjimka nezbytná. Rozhodnutí libereckého krajského úřadu potvrdilo na začátku června ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyplývá z rozhodnutí, které má ČTK k dispozici. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje, odpůrci těžby s ním nesouhlasí.
 
"Text rozhodnutí nyní studují naši právní experti a rozhodně budeme v našem odporu všemi možnými legálními postupy pokračovat," řekl ČTK předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec Tomáš Řízek. Právě toto sdružení podalo společně s městem Jablonné v Podještědí a regionální pobočkou STUŽ Česká Lípa odvolání k MŽP proti udělení výjimky.

O obnovení těžby na Tlustci usilují těžaři od roku 2012. Souhlasné stanovisko od MŽP ohledně udělení této výjimky získali už před pěti lety. Odpůrci těžby ale následně uspěli u soudu, který kladné rozhodnutí úřadů zrušil. Výhrady mají podle Řízka i k aktuálnímu rozhodnutí. "Dle názoru našich expertů ministerstvo zcela obecným, povrchním způsobem odbylo naše zcela konkrétní, podrobné a podložené námitky poukazující na jednoznačné chyby, mezery a celkovou neobjektivitu klíčových podkladů pro rozhodnutí krajského úřadu i pokřivení řízení před krajským úřadem," uvedl.

Tlustec patří k dominantám Českolipska, je asi dva kilometry od Brniště. Čedič se tam těžil od 70. let 20. století a patří k nejkvalitnějším v Česku. V roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron, ale začali lidé z okolí proti těžbě protestovat. Stěžovali si na prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které jim ničily domy. Těžbu čediče proto v roce 1998 ministerstvo životního prostředí zastavilo. Krátce obnovena byla těžba v letech 2003 a 2004, od té doby se netěží.

Kamenolom Brniště podle dříve zveřejněného záměru počítá s těžbou až 840.000 tun kameniva ročně, k dopravě chce využít hlavně železnici. Těžaři ale zatím získali podporu jen přímo v Brništi, kde zastupitelé dali těžbě zelenou a obnovení těžby podpořili i obyvatelé obce v referendu. Nadále proti jsou nejen ekologové, ale i okolní obce včetně Jablonného v Podještědí. Obávají se hluku, prachu, ztráty vody i zvýšené dopravy.

"Sdružení na záchranu kopce Tlustec je i nadále přesvědčeno, že střety v území jsou tak velké, negativní vlivy natolik prokázané, že jediné uspokojivé řešení pro Tlustec i přilehlé okolí, je řešení odpisem zásob suroviny," dodal Řízek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist