https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-povolilo-pruzkumne-prace-kvuli-lithiu-v-obci-rozna-na-zdarsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku

3.5.2024 01:14 (ČTK)
Foto | artemio CZ / Wikimedia Commons
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
 
"Když jsme se to dozvěděli, byli jsme z toho dost šokovaní," řekl ČTK k vydanému povolení Pokorný. Rozhodnutí ministerstva životního prostředí obdržela obec před týdnem. Věcí se zabývala rada, ekologický výbor a informovaní byli i zastupitelé. Odmítavý postoj k průzkumu se podle starosty v obci nezměnil, proto připraví po poradě s právníkem podání rozkladu.

"V tom, co napsali, je v podstatě jediný argument - veřejný zájem. Což by bylo hezké, kdyby tady žádné geologické průzkumy neprobíhaly, ale vzhledem k tomu, že už tady dávno všechny byly a jsou v archivech, tak si myslíme, že to není veřejný zájem, ale soukromý zájem investora. Není probádanější oblast v České republiky, než je naše lokalita. A je to až do hloubky 1600 metrů," řekl Pokorný.

V okolí Rožné se šest desetiletí dobývala uranová ruda, těžba skončila v roce 2017. Lithium se používá k výrobě baterií.

"MŽP neshledalo žádný ze zákonných důvodů pro zamítnutí žádosti," řekla Krejčí. Upozornila na to, že účastníci řízení mají právo do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí podat proti němu rozklad.

Ministerstvo požádalo obec Rožná o vyjádření k možnému průzkumu vloni v létě. Zastupitelé se 4. září postavili proti stanovení průzkumného území v tomto katastru na základě doporučení ekologického výboru obce. V Rožné bydlí 760 lidí.

Území, které chce Geomin prověřit, se týká hlavně katastru Rožné, okrajově zasahuje na území sousedního Rodkova. Starosta Rožné uvedl, že většina navrhované lokality spadá do ochranných pásem drah, vedení vysokého napětí, vodního toku a především státního podniku Diamo, který tam má odkaliště. Rozlehlé odkalovací nádrže sloužily při výrobě uranového koncentrátu. Jsou tam desítky kontrolních bodů v různých hloubkách, aby hlídaly případný průsak, pohyby a podobě, řekl Pokorný. Krajina poznamenaná letitým dobýváním uranu se postupně rekultivuje. Případná nová těžba, která by podle starosty měla být povrchová, by provedené práce na zlepšení přírody znehodnotila.

V Česku je velké ložisko lithia u Cínovce v Krušných horách. Těžbu tam připravuje společnost Geomet, v níž nadpoloviční většinu vlastní Severočeské doly, člen skupiny ČEZ.

Společnost Geomin sídlí v Jihlavě. Jednatel firmy Luděk Hůlka nedávno ČTK sdělil, že společnost o svém dalším postupu rozhodne po obdržení dokumentu s rozhodnutím ministerstva.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist