https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-vycerpalo-70-miliard-z-penez-eu-na-zivotni-prostredi-pro-roky-2014-az-2020
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP vyčerpalo 70 miliard z peněz EU na životní prostředí pro roky 2014 až 2020

21.6.2024 00:36 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvu životního prostředí se podařilo vyčerpat 70 miliard korun z evropských peněz na projekty zaměřené na zlepšení životního prostředí pro období 2014 až 2020. Peníze dal úřad například na obnovu řek a potoků či výměnu starých kotlů na tuhá paliva v domácnostech. Zájemci o ně podávali žádosti v dotačním programu Životní prostředí (OPŽP), ministerstvo program spravovalo ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP ČR) a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR.
 
"Podpora směřovala na oblast zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní, také do oblastí zlepšování kvality ovzduší, odpadového hospodářství, ochrany a péče o přírodu a krajinu, energetických úspor a v závěru programu i na projekty na podporu zranitelných domácností, které byly negativně zasaženy zvýšením cen energií," uvedl ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.

Do konce období dotačního programu se mimo jiné podařilo vybudovat přes 2000 kilometrů kanalizací a více než 180 000 obyvatel pomoct s připojením k zlepšenému čištění odpadních vod. Vzniklo také téměř 500 kilometrů vodovodů.

OPŽP pro období 2014 až 2020 schválila Evropská komise v dubnu 2015, přičemž první výzvy pro příjem žádostí o dotace ministerstvo spustilo od 14. srpna 2015. Za celé období úřad podpořil více než 10 000 projektů. Letos ministerstvo program finančně uzavřelo.

"Využívání finanční podpory z OPŽP jednoznačně pomohlo a pomáhá k lepšímu zadržování vody v krajině, rozvoji biodiverzity, nakládání s odpady, čistšímu ovzduší nebo lepšímu čištění vody," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Dodal, že program také pomohl obcím a lidem ušetřit peníze na energie například ve školách, nemocnicích, obecních úřadech nebo desítkách tisíc domácností při výměně zastaralých kotlů.

Díky programu podle ministerstva domácnosti vyměnily více než 90 000 starých kotlů na tuhá paliva za moderní a ekologicky šetrné alternativy. Přispělo to podle úřadu ke zlepšení kvality ovzduší na celonárodní úrovni.

Zvedla se kapacita pro recyklaci odpadů o 314.000 tun za rok, uvedlo ministerstvo. Zlepšila se podle něj i péče o krajinu a přírodu. Například díky obnově 70 kilometrů řek a potoků nebo opatřením na podporu zvláště chráněných území a lokalit Natura 2000 na ploše 1,5 milionu hektarů, sdělil úřad. Program podle něj pomohl snížit rovněž emise skleníkových plynů a spotřebu energií.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

21.6.2024 08:58
To jsou zdánlivě velké peníze, ale potřeba je řádově vyšší. Pokud tedy nenajdeme mechanismy motivace k "samofinancování" a tudíž i vysoké efektivitě vynaložených prostředků, bude se vše spíše zhoršovat než zlepšovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist