Na 19. listopad připadá Světový den záchodů. Věci, která stále není v mnoha zemích samozřejmostí
Součástí tohoto problému je podle ekologických aktivistů i vztah průmyslově vyspělých zemí k vodě a jejím zdrojům a celosvětové hospodaření se zdroji pitné vody. K té nemá podle Arniky přístup asi 11 procent obyvatel Země.
Seznámení s celosvětovým i lokálním kontextem hospodaření s vodou zprostředkuje v těchto dnech Arnika žákům základních škol při prohlídkách lokálních čistíren odpadních vod v Praze, Děčíně a Hájově u Příbora. Exkurze žáků do čistíren odpadních vod jsou součástí projektu Voda živá a s ním souvisejícího monitoringu znečištění řek a soutěží pro základní a střední školy.
„V soutěži umožňujeme dětem, aby se s touto tajemnou veličinou seznamovaly v rámci školní výuky. Vodu zkoumají přímo na řece nebo potoku v bezprostředním okolí svého domova a školy. Děti nejvíc baví poznávat věci, na které si mohou přímo sáhnout, a které se jich týkají," vysvětluje Kamil Repeš z Arniky. Tento týden se pak děti dozví, co se stane s vodou, kterou doma spláchnou. „Díky této exkurzi třeba zjistí, že vylitím nebezpečných chemikálií do záchodu problém nezmizí, protože čistírny si neporadí se všemi látkami, a ty se tak dostávají zpátky do našich řek,“ dodává Repeš.
reklama