https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-ceskolipsku-jsou-prvni-pripady-uhynulych-jerabu-kteri-uvizli-v-bahne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Českolipsku jsou první případy uhynulých jeřábů, kteří uvízli v bahně

21.11.2023 18:17 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
První případy úhynu jeřábů popelavých, kteří uvízli v bahně vypuštěných rybníků, zaznamenali ornitologové minulý týden na Českolipsku. Souvisí to podle nich se změnou klimatu a mírnějšími zimami, které nenutí tyto tažné ptáky k migraci do zimovišť v jihozápadní Evropě, informovala mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová. Zahrada výzkum a ochranu jeřábů popelavých dlouhodobě podporuje.
 
"Díky mírnějším zimám a menší sněhové pokrývce jsou jeřábi stále schopni najít dostatek potravy a nenutí je nic k tomu, aby trávili zimu jinde. Bohužel tak ale musí čelit i novým nástrahám, jako jsou například vypuštěné rybníky během výlovů, které pro ně, jak se ukazuje, představují velké nebezpečí," uvedla Tesařová.

Na Českolipsku minulý týden v bahně, z něhož nedokázali vzlétnout, uvízli tři jeřábi. "Jednoho jsme objevili již mrtvého. Druhého se nám sice z bahna podařilo vytáhnout, ale byl již naprosto vyčerpaný, prochladlý a záhy také uhynul. Ve třetím případě byl jeřáb ještě schopen převozu do Záchranné stanice Huslík, kde se o něj nyní starají, a brzy snad bude moci být vypuštěn zpět do volné přírody," uvedla ornitoložka Markéta Ticháčková, která se věnuje monitoringu jeřábů přes deset let v rámci projektu Jeřábí život.

Takové případy úhynu jeřábů ornitologové v regionu před tím nezaznamenali. "Úhyn jeřábů nejčastěji způsobují přirození predátoři jako například lišky. Nebo se jim často bohužel stávají osudnými dráty elektrického vedení. Uhynutí v bahně jsme ale zaznamenali poprvé," uvedl ornitolog ze Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Petr Lumpe.

Ornitologové se kvůli tomu nyní více zaměřují na kontroly jeřábů, usnadňují jim to speciální GPS-GSM vysílače, které mají na těle tři jedinci z Českolipska. "Vysílačky mapují, kde tito jeřábi nocují. A tam také většinou tráví noci i celé hejno. To je pro nás obrovská výhoda, protože každé ráno pak můžeme najisto jezdit kontrolovat přesné lokality, jestli tam neuvízl nějaký další nešťastný jeřáb," dodala Ticháčková.

Na světě žije 15 druhů jeřábů, z toho 11 druhů je ohrožených. Ve střední a západní Evropě žije jediný druh, a to právě jeřáb popelavý. V ČR hnízdí okolo 100 párů. Pozorování a ochraně jeřábů se v Česku věnuje tým ornitologů právě v projektu Jeřábí život, do kterého jsou zapojené i zoo v Liberci a Ostravě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.11.2023 19:50
A kolik jeřábů našli vědci přirozeně uhynulých? Řekl bych, že i ti nalezení/"ulovení" liškou spadají do této kategorie. Kdysi jsem zkoušel rozlétat rorýse "uvízlého" na zemi, ale už jeho výraz a stav opeření mi říkal, že má odlétáno...
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

22.11.2023 13:50
Jeřáb je tažný pták, během tahu jich určitě spousta zahyne, takže pár kusů utopených v bahně není pro jejich druh fatální problém. Možná se za pár let ukáže, že právě neodlétání do zimovišť přispělo ke zvýšení jejich početnosti. Nedělala bych z toho tragédii.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.11.2023 17:19
Jeřaba potažmo jiný ptačí druh,který uvízl v bahně zastřelit z brokovnice at se netrapí
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.11.2023 08:35 Reaguje na karel krasensky
Kdyby to rybniční dno bylo opravdu tak zrádné, tak jsme prakticky bez bahňáků, brodivých, vrubozobých a spousty jiných druhů, které na drobných rybkách hodují. Se divím, že je nedali na rentgen, neb jak známo, bahno je toxický odpad. Proto taky je kapr kulinářská delikatesa, že ano...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.11.2023 11:06
Teď je otázka, zda byli ti jeřábi oslabení proto, že uvízli v bahně, nebo uvízli v bahně proto, že byli oslabení?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist