https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/otresny-pripad-z-karvinska.muzi-chytali-ve-volne-prirode-dravce-a-sovy-a-pak-je-drzeli-v-nevhodnych-podminkach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otřesný případ z Karvinska. Muži chytali ve volné přírodě dravce a sovy a pak je drželi v nevhodných podmínkách

28.11.2024 16:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Krahujec.
Krahujec.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí odhalili rozsáhlý případ neoprávněného nakládání s chráněnými živočichy, týrání zvířat a dalších trestných činů. Při domovních prohlídkách na Karvinsku zajistili 18 živých ptáků, tři nevylíhnutá vejce a dermoplastické preparáty ohrožených druhů. Ptáci byli nelegálně odchytávání z volné přírody a někteří z nich drženi v otřesných podmínkách malého panelákového bytu.
 
Mezi zajištěnými exempláři byl krahujec obecný, jestřáb lesní, luňák červený, kakariki rudočelý, puštík obecný, sova pálená, poštolka obecná, nevylíhnutá vejce kakariki rudočelého, dermoplastické preparáty puštíka a krahujce, káně Harrisova, poštolka vrabčí, káně rudoocasá a 11 exemplářů dalších druhů volně žijících ptáků, např. stehlíka obecného a čížka lesního. Krajskou veterinární správou bylo u čtyř živých exemplářů vzhledem k povaze chovu zjištěno podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Celníci při závěrečné realizaci objevili a zajistili téměř dvacet kilogramů canabis, dvě nelegálně držené střelné zbraně kategorie B, 253 tablet anabolických steroidů, další dokumenty CITES a kroužky již uhynulých zvířat, výpočetní techniku a mobilní telefony.

Prověřovaný případ má vícero rovin. První z nich je týrání zvířat. Muž choval v silně nevyhovujících podmínkách v bytě 2+1 v panelovém domě na sídlišti v Karviné čtyři exempláře dravých ptáků. Ti neměli dostatek přirozeného pohybu a prostoru, čímž se muž dopustil týrání. Při domovní prohlídce našli celníci v bytě nelegálně drženou střelnou zbraň značky CZ vzor 50. Tento muž přivedl příslušníky celní správy na stopu dalšího muže z Karviné, který prováděl neoprávněně odchyt exemplářů dravých ptáku z volné přírody.

Kulíšek.
Kulíšek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Druhou rovinou je odchyt ptáků z volné přírody. Další muž byl členem Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty a prováděl sokolnické ukázky školám, školkám či soukromým subjektům. Muž byl rovněž členem mysliveckého sdružení v Karviné. V honitbě tohoto mysliveckého sdružení neoprávněně prováděl odchyt živých exemplářů dravých ptáků pomocí sklopných pastí s návnadou, kterou byl živý holub. Tímto způsobem v únoru roku 2024 odchytil z volné přírody 3 jestřáby lesní, kteří jsou přímo ohroženi vyhynutím. Jestřáby následně předal svým známým, kteří jsou dalšími odsouzenými v dané věci. V průběhu domovní prohlídky celníci u této osoby našli další neoprávněně držené exempláře dravých ptáků jako například luňáka červeného, poštolky obecné či krahujce obecného, který je přímo ohrožený vyhynutím. Toho sokolník přechovával, ačkoli si byl vědom, že byl rovněž odchycen z volné přírody.

Rovněž v inkriminované době převzal od svého známého z Albrechtic na Karvinsku další dva exempláře jestřába lesního, které muž také neoprávněně odchytil za pomocí sklopných pastí z volné přírody. Ty následně předal svým známým, kteří jsou rovněž odsouzeni v této věci. Při domovní prohlídce celníci našli kromě dvanácti neoprávněně držených exemplářů papoušků kakariki rudočelého i neoprávněně drženou střelnou zbraň značky KOMMER ráže 6.35, anabolické steroidy či bezmála 20 kg marihuany. Jednání muže z Albrechtic bylo pro svou závažnost z prověřované věci vyloučeno a je předmětem dalšího trestního stíhání.

Železa.
Železa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Na realizaci se podíleli také inspektoři České inspekce životního prostředí, kteří poskytli odbornou součinnost při určování exemplářů a jejich zařazení do příslušných stupňů ochrany. Policie ČR následně předala inspektorům větší množství exemplářů k zahájení správního řízení o jejich zabavení. Většina z těchto exemplářů již byla pravomocně zabavena. Živí ptáci, kteří patří mezi naše volně žijící druhy, tak nyní mohou být po posouzení jejich zdravotního stavu navráceni zpět do přírody.

Do vyšetřování si případ převzali kriminalisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, územního odboru Karviná, oddělení hospodářské kriminality. Ti zahájili trestní stíhání proti šesti osobám. Osoby byly odsouzeny k peněžitým trestům od 10 000 Kč do 100 000 korun.


reklama

 
Martina Kaňková, Celní správa ČR

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

28.11.2024 20:39
Dost dobře jsem nepochopil záměr zveřejnění tohoto článku, právě na Ekolistu. Zdá se mi, že se jedná jen o hloupou bulvární senzaci, či černou kroniku, pro podporu sledování stránek. Je zřejmé, kde je po něčem poptávka, najde se i nabídka. I když se jedná o odchyt, prapodivný způsob chovu a možná i následný prodej ulovených ptáčat.
Zveřejňováním podrobností takového zacházení se živými tvory, autor článku pomůže snad jen svému výplatnímu sáčku, nikoliv těm ptáčatům.
Nic nového. Kdysi existovala i profese ptáčníka. Jen se změnil sortiment lovených ptáků. Místo lepidla a sítě, se používají jiné prostředky a pasti. A místo k osobní konzumaci, jsou patrně ptáci lovení na kšeft.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.11.2024 20:57 Reaguje na Tonda Selektoda
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.11.2024 06:38
Poměrně rozsáhlé. A to si nikdo v MS nevšiml?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

30.11.2024 00:50
Dobrá práce ostravských celníků. Tenhle druh kriminality je obtížné odhalovat. Vždycky potěší, když se tyhle pytláky a spol podaří usvědčit a potrestat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.11.2024 13:34
Mne spíše zaráží, že to procházelo tak dlouho. Bohužel ochranu přírody
si lidé představují rozdílně. Někdo sokolnictví obdivuje, jiný zatracuje.
Někdo opěvuje kroužkování ptáků ornitology a někdo je odsuzuje za lov
do sítí a dokonce za používání "volavek" v klíckách chovaných v zajetí.
Další jsou proti lovu na maso a jiní zase proti lovu bez užitku. Někdo
chrání stromy před zvěří jejím vybitím a druzí do nich vyřezávají díry.
Prostě ochranu přírody si představuje každý po svém. V TV jsem viděl,
jak tito "sokolníci" chovali dravce v panelákovém bytě a bylo to opravdu hrozné. V době mého mládí bylo sokolnictví nově obnovováno a odbornost sokolníků byla pofidérní. Nakonec to všechny sokolníky z mého okolí
přestalo bavit a dali ptákům svobodu a i těm, kteří neuměli ani lovit.
Možná je tím odsoudili k smrti hladem, ale alespoň už jiným ptákům
neupírali svobodu. Ono někdy je rychlá smrt lepší, než pomalé umírání
na svobodě. Každopádně jsem pro takové potrestání, aby bylo varováním
i pro jiné takové "sokolníky"!
Nijak ale neměním svůj názor na regulaci predátorů v závislosti na
jejich kořisti, aby se predátoři nemuseli uchylovat k lovu domácích
zvířat. Už jsem tu psal o ukončení chovu slepic jedné rodiny u lesa,
kde jim jednu za druhou lovili jestřábi a nakonec i orel mořský. Taky
jsem tu psal o jestřábovi zapleteném v síti chránící před ním výběh
slepic. Pán byl nešťastný z jeho smrti a málem se šel udat za jeho
zabití. Řekl jsem mu ať mlčí, protože jeho cílem nebylo jestřába zabít,
ale odradit od lovu slepic. To by ale někteří nechápali a byl by možná
i potrestán. Poradil jsem mu pak síť "ozdobit" plastovou páskou, kterou
se vymezují dočasné zákazy vstupu. Od té doby se už nic podobného
nestalo. Ono o některé originální ochranné sítě na ochranu drobného
ovoce mohou být pro ptáky smrtící pastí a přesto se doporučují jako
neškodné. To jsem ale odbočil, protože poukazuji na rozdílný přístup
k ochraně přírody a přírodě samotné. Oni ti viníci si o sobě určitě
mysleli, že jsou ochránci přírody ze svého vlastního pohledu.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

2.12.2024 10:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Jako pachole jsem chytal hraboše a věnoval se jejich chovu ve sklenici....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist