https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-francouzskem-pobrezi-letos-nasli-uz-temer-700-mrtvych-delfinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na francouzském pobřeží letos našli už téměř 700 mrtvých delfínů

3.3.2020 00:13 (ČTK)
Už téměř sedm set mrtvých delfínů letos vyplavily vody Atlantického oceánu na francouzské pobřeží. / Ilustrační foto
Už téměř sedm set mrtvých delfínů letos vyplavily vody Atlantického oceánu na francouzské pobřeží. / Ilustrační foto
Foto | Fernando / Flickr
Už téměř sedm set mrtvých delfínů letos vyplavily vody Atlantického oceánu na francouzské pobřeží. Devadesát pět procent všech uhynulých kusů, které vědci ohledali, nese známky toho, že se kytovci stali obětí intenzivního rybolovu, informoval list Le Monde.
 

Ekologická organizace Pelagis napočítala od začátku ledna do konce minulého týdne 670 mrtvých delfínů na plážích podél západního pobřeží Francie. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to podle ní více.

Bilance uhynulých delfínů na francouzských plážích roste setrvale od roku 2016 a loňský smutný rekord by podle organizace Pelagis mohl být letos opět překonán.

V kritickém období od ledna do dubna loni napočítala organizace Pelagis 844 mrtvých delfínů na francouzském atlantickém pobřeží. Pokud se započítají i další menší kytovci, činí celoroční bilance 1233 mrtvých zvířat. Podle odborníků přitom většinu zabitých kytovců moře vůbec nevyplaví na pláže a jejich těla klesnou na mořské dno. Podle odhadů tak v roce 2019 mohlo u francouzských břehů zemřít v důsledku rybolovu až 11.300 delfínů.

Letos se nejvíce mršin našlo v Bretani a v departementu Vendée, tedy v severozápadní části Francie.

Podle listu Le Monde 95 procent všech zdechlin nese známky toho, že se kytovci stali vedlejší obětí rybolovu. Na tělech mají stopy rybářských nástrojů, nebo vykazují známky úhynu po zapletení do rybářských sítí.

Francouzská vláda před časem zveřejnila plán na ochranu delfínů. Od tohoto roku musí mít rybáři na určitých typech lodí během hlavní zimní sezóny podvodní bzučáky. Akustické signály, které tato zařízení vydávají, by měly delfíny odhánět od rybářských sítí. Paříž nyní vyjednává s Evropskou komisí, aby byly tyto bzučáky povinné pro všechny rybáře v Evropské unii, upozornila agentura DPA.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.3.2020 07:29
Drancovat, drancovat, drancovat!, řekl pán tvorstva, aby obhájil svou expanzivní politiku. Příště kdo nebude bzučet, ten půjde bručet.
Odpovědět
va

vaber

5.3.2020 16:58
to je jen kapička v moři,z toho jaké zločiny páchá člověk na přírodě po celé planetě . Stejně tragické je že většina lidí to vůbec nechápe a dokonce říká že člověk má právo využít vše co zvládne. To se objevuje i zde v diskusích. Rybolov likviduje i jiné druhy ,které nejsou tak známé jako delfíni
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist