https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jezere-most-vzniknou-vyhlidkova-a-odpocinkova-mista-a-pripominka-kostela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jezeře Most vzniknou vyhlídková a odpočinková místa a připomínka kostela

23.1.2023 01:13 | MOST (ČTK)
Jezero Most.
Na jezeře Most letos budou vysazeny stromy a keře ve tvaru obvodových zdí kostela a vyznačení umístění oltáře. Výsadba na místě původního svatostánku bude připomínat jeho přesun. Pracovat se bude na příjezdové silnici k jezeru, vzniknou vyhlídková a odpočinková místa pro turisty. ČTK to řekla Hana Volfová, mluvčí státního podniku Diamo, který lokalitu spravuje. Koncem roku vyprší termín majetkoprávního vypořádání mezi státem a městem ohledně pozemků.
 

Na svahu u jezera, jež vzniklo napouštěním hnědouhelné jámy, se postupně vysazují dřeviny na původním místě kostela Nanebevzetí Panny Marie. Vznikne nové odpočinkové místo pro návštěvníky rekreačního areálu. "Vysadíme celkem 45 kusů stromů a 26 kusů keřů ve tvaru obvodových zdí a vyznačení umístění oltáře. Osazeny budou také lavičky a informační tabule," uvedla Volfová. Výsadba na původním místě kostela má sloužit jako přírodní pietní připomínka jedinečného přesunu této historické památky z roku 1975 kvůli postupující těžbě hnědého uhlí.

Komunikace okolo jezera se v některých místech rozšíří, aby se mohla vyhýbat vozidla. Na cestě, která slouží pro vozy integrovaného záchranného systému a vozidla správce a hlavně pro cyklisty, běžce a chodce, vzniknou opěrné zdi.

Diamo chce letos začít se stavbou vyhlídky pro turisty a cyklisty na severním svahu jezera u cyklostezky, která vede podél silnice Most - Mariánské Radčice. "Zvolené místo je oproti okolnímu terénu vyvýšené, proto se nebude jednat o rozhlednu, nýbrž o ocelovou lávku, která povede do volného prostoru směrem k jezeru. Z vyhlídky bude ničím nerušený pohled nejen na samotné jezero, ale také na celé město, včetně vrchu Hněvín, kostela Nanebevzetí Panny Marie a další dominanty," uvedla Volfová.

Návštěvníkům, kteří míří na jezero i v zimě, se otevře druhý stánek s občerstvením včetně zázemí a pergoly. Přibudou osvěžovače vzduchu. Realizovat bude město také fotopoint s nápisem Most a otočný srdcem. "Řešíme výstavbu dalšího zázemí, rozšířit by se měl počet toalet. Řešíme objekt, který by mohl sloužit jako půjčovna vodních sportů, uvažujeme o hřišti pro úplně nejmenší návštěvníky," řekl primátor Marek Hrvol (ProMOST). Parkování zůstane bezplatné.

Most spravuje hlavní rekreační zónu jezera na jižních svazích na základě nájemních smluv a smlouvy o výpůjčce. Termín kompletního majetkoprávního vypořádání lokality jezera je stanoven na 31. prosinec 2023. "Zatím investujeme peníze do cizích pozemků, což není ideální. Město zpracovává studii rozvoje mezi jezerem a kostelem, bavit se chceme se státním podnikem o jižní části. Záležet bude na podmínkách. Rozhodně nechceme vodní plochu," uvedl Hrvol. Roční údržba jezera stojí podle Hrvola 20 až 30 milionů korun.

Jezero Most je neprůtočné jezero, nemá tedy žádný přirozený přítok ani odtok. Od ukončení napouštění v roce 2014 vykazuje podle Volfové každoročně pasivní bilanci, kterou je nutno dotovat pro udržení provozní hladiny vodního díla. "V současné době neexistuje alternativa dopouštění jezera Most z jiného zdroje než přivaděčem vody z řeky Ohře, avšak jednáme o podmínkách pro povolení druhého možného zdroje dopouštění," dodala mluvčí Diama.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

23.1.2023 06:30
No, hlavně tam však udržovat pořádek !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2023 09:10
Právě jezero Most se hodí k tomu, aby na části plochy byla instalována dost velká fv elektrárna. A hejno větrníků v okolí. Tahle oblast produkovala elektřinu pro celou republiku a já bych jí tu funkci nebral.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.1.2023 10:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Takhle znetvořit rekreační oblast ?
Seš na hlavu !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2023 11:26 Reaguje na smějící se bestie
Plovoucí fve skoro vidět není (jen z vesmíru) a pokud by 2/3 plochy zůstalo k rekreaci, nikdo o nic ochuzený nebude. Větřáky jsou horší, ale třeba v okolí Nezidersee je jich celá flotila a taky to nevadí. Proti dýmajícímu uhláku je to pořád nebe a dudy.
Odpovědět
va

vaber

23.1.2023 09:11
tak mně to připomíná,že se vytvořila umělá ,samostatně neživotaschopná krajina, do které se budou dávat jen peníze,
to byl cíl obnovy krajiny?
biodiverzita nulová, význam jen pro nějaké turisty
i ty nově vysazená bidla už se kácí k zemi,
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2023 09:44 Reaguje na vaber
Toho bych se nebál, příroda si to vezme do parády. Tam, kde je slunce a voda, vždycky bují život, jenom to chvíli trvá.
Odpovědět
va

vaber

23.1.2023 09:50 Reaguje na Pavel Hanzl
příroda si nic do parády nevezme ,tam se to bude stále upravovat a udržovat podle rad nějakého odborníka
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.1.2023 10:42 Reaguje na vaber
Protože přírodě nelze fakturovat a kde nejsou faktury, nejsou ani provize ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2023 11:22 Reaguje na vaber
No právě. Nechat to být, příroda si poradí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist