https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-jilemnicku-zabavili-chovateli-kvuli-spatne-peci-31-krav-pet-nasli-mrtvych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Jilemnicku zabavili chovateli kvůli špatné péči 31 krav, pět našli mrtvých

11.11.2022 00:19 | JILEMNICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Státní veterinární správa (SVS) nechala chovateli na Jilemnicku na konci října odebrat kvůli špatné péči 31 krav, dalších pět zvířat našli inspektoři mrtvých. Šlo o kusy, které uhynuly v předchozích dvou týdnech a chovatel je nenechal odvézt do asanačního podniku. Odebraná zvířata přesunuli do náhradní péče, původní majitel teď bude muset hradit náklady související s náhradní péči, navíc mu ve správním řízení hrozí až třímilionová pokuta, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
 

"Tento chovatel byl inspektorům dobře znám, protože v posledních třech letech u něj proběhlo 12 kontrol, odhalily závady spočívající v nedostatečné péči o zvířata, která byla špinavá z málo podestýlaných stání, měla malý prostor k odpočinku, ve stáji se vyskytovaly předměty, o které se mohla poranit, některá měla přerostlé paznehty, stáje nebyly čištěny a bíleny. Navíc zde byly zjištěny závady ve značení a evidenci zvířat," doplnil Vorlíček.

Na podnět veterinární správy dostal chovatel za špatnou péči o zvířata od obce s rozšířenou působností (ORP) Jilemnice pokuty dohromady za 46 000 korun, za porušení veterinárního a plemenářského zákona mu veterinární správa uložila pokuty za dalších 55 000 korun, navíc chovateli nařídili stav napravit a zakázali přesun zvířat.

Situace zvířat se nejenže nezměnila, zjištění při poslední kontrole předčila podle Vorlíčka všechna předešlá. Inspektoři našli na místě pět uhynulých kusů, ve čtyřech stájích pak objevili 31 uvázaných zvířat, která stála ve třiceticentimetrové vrstvě vlastních výkalů. "Zvířata byla značně znečištěna, s tlustou krustou zaschlých výkalů na celém těle, paznehty několika z nich byly přerostlé, výživný stav zvířat byl u většiny podprůměrný," popsal žalostný stav dobytka mluvčí SVS.

Inspektoři proto nařídili zvířata odebrat a přemístit jinam, přesun se odehrál hned druhý den po kontrole za asistence zástupců ORP, policie, hasičů i chovatele, do jehož stájí zubožená zvířata přesunuli. Podle ředitele Krajské veterinární správy v Liberci Romana Šebesty není v kraji podobných případů mnoho, většinou tak jeden dva do roka. "Mám ale pocit, že poslední rok dva začíná těch případů přibývat, před dvěma měsíci jsme řešili utracení býka v České Lípě z důvodu zanedbání péče a jeho týrání," řekl ČTK Šebesta.

Řešení takových případů není podle Šebesty jednoduché. "Umístit do náhradní péče velká hospodářská zvířata je a bude hrozně těžké, jsou to obrovské náklady, řada těch chovatelů si nemůže dovolit ta zvířata ustájit odděleně a někteří mají ekochovy, kde taková zvířata ani nemohou přijmout, protože by ztratili certifikát ekochovu," řekl Šebesta. Náhradní péči hradí ORP, která pak bude peníze od původního chovatele vymáhat, nejde přitom podle Šebesty jen o ustájení odebraných zvířat a jejich krmení, ale musí také zajistit veterinární péči.

Zanedbání péče o zvířata může podle Šebesty souviset i se zhoršující se ekonomickou situací, kdy chovatelům výrazně rostou náklady na pohonné hmoty, krmení i doplňky. "Chovatelé upouštějí od vakcinace, protože si myslí, že to není potřeba, přecházejí na levnější krmiva, neřeší zdravotní problémy zvířat včas nebo preventivně. Je to zatím víc vidět u domácích zvířat než u hospodářských, ale i tam může takových případů přibývat," dodal Šebesta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FD

František Dvořák

11.11.2022 07:58
Koukám na fotografii, krávy jsou spokojené na ekologické pastvině.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.11.2022 08:36 Reaguje na František Dvořák
Je to sice ilustrační foto, ale i tak hrůza, jak může vypadat výběh zvířat, když se to s počtem kusů na plochu přežene. Znám z praxe
EKO a BIO chovy, kdy se zvířata brodí venku směsí bahna a exkrementů a přitom to toleruje i veterinární správa. Nedaleký chov daňků schválený SVS je ve výběhu bez stébla trávy a zvířata jsou odkázány
na balíky sena a granule. To se i krávy ve velkokravíně mají lépe,
než ti daňci smutně koukající přes plot na louku a les, kde by jim
bylo daleko lépe, než v rozbahněném výběhu EKOchovu. Takové
"farmáře" zavřít do takových výběhů a nechat jim okusit brodění
bahnem a exkrementy, aby poznali jak týrají ty svá zvířata.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

11.11.2022 12:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy jste zemědělec praktik, že tu mluvíte o praxi? Na každé pastvině se najde místo, které je vyšlapané na hlínu, třeba proto, že tam mají napaječku. Už se konečně naučte rozlišovat a nehažte furt všechny "EKO a BIO" do jednoho pytle, jak nějaký bolševický kádrovák
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.11.2022 17:00 Reaguje na Jakub Graňák
Napáječky jsou většinou pojízdné cisterny a dobrý
hospodář je potáhne po pár dnech o kousek dál. Ono
není problém jejich okolí ani vysypat pilinami
a nebo je umístit na propustnější podloží. Jinak popisuji výběh daňků bez stébla trávy na CELÉ ploše.
To, že už nejsem praktik neznamená, že nemohu ty
lumpy kritizovat. To není bolševické kádrování,
ale kádrování někoho, kdo se ke zvířatům choval
vždy jako ke kamarádům a nenechal je trpět. Na
naši louce se kráva pásla každý den jinde a totéž
kozy a ovce. Nikdy jsme nenechali ani metr takto
zdevastovat, protože by se drn nejméně rok zase
musel obnovovat. Kráva byla vizitkou hospodáře
a hřebelcovala se jako kůň, aby nás sousedi
nepomluvili, že má na sobě bláto a lejna. V chlévě
se pokud možno ihned vidlemi odebralo každé lejno
a dostlalo se čistou slámou. Pokud vám takový chov
nic neříká, tak se asi řadíte mezi takové "dobré"
hospodáře, pro které je zvíře pouze zdroj zisku
a nikoliv vizitka chovatele. Asi jste načuchnul
velkochovem ve kterém lidé svoji práci nenáviděli
a bylo jim jedno v jakém prostředí zvířata žijí.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

11.11.2022 18:36 Reaguje na Břetislav Machaček
Zaprvé: ty napaječky se staví na jedno místo, protože když ji budete potahovat, tak budete mít hafo rozšlapaných ploch, za mokra je to totiž raz dva - to je ta praxe víme? Sypat kolem piliny je tak debilní nápad, že nemá cenu ho ani komentovat.
Zadruhé: Pokud jste krávu pásl každý den na jiném kousku tak jste ji měl na řetězu, což teda zrovna dvakrát wellfare není že?
Zatřetí: já práci s dobytkem miloval a ten dobytek na oplátku miloval mě a to i v rámci "velkochovu" ve výši 100 kusů, každá kráva měla denně čerstvě nastláno a plnej žlab, s každým teletem jsem se osobně piplal.
Už jsem vás mnohokrát upozorňoval, že nemáte nejmenší tušení s kým mluvíte, nejsem totiž typický zástupce těch vámi tolik milovaných a protežovaných, jako jediných správných velkochovů, ve kterých lidi svou práci nenávidí. Co najednou takový obrat? Velkochovy jsou přece podle vás to nejlepší na světě. Kam se poděla ta vaše slavná EFEKTIVITA? - Nějak pozdě jste si uvědomil, že ve velkochovech se lidi ke zvířatům (především za bývalého režimu - toho, který tolik vyzdvihujete jako etalon pokroku) často chovali hůř než zvířata. Nebo třeba na takových jatkách, kdybych vám tady povykládal, čeho jsem byl např. v takovém Martinově svědkem, tak by jste zvracel při pohledu na maso ještě za týden.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.11.2022 10:58 Reaguje na Jakub Graňák
Já nehaním velkochovy ve kterých se o zvířata
řádně starali, ale kritizuji ty, kteří se o ně
řádně nestarali. Ono to je vše o lidech, kteří
na tu práci "zbyli" a nikoliv o těch, kteří ji
dělali opravdu rádi. Nevím jak dlouho jste
pásli 100 kusů na jedné pastvině, ale u nás
se na ni stádo páslo týden a pak se přehnalo
na pastvinu sousední i s přetažením cisterny
k napájení a piliny hloupost nejsou na tak
exponované ploše jako je okolí napáječky. Při
přehánění stáda z jedné pastviny na druhou
nedochází k nadměrnému sešlapu a při deštivém
počasí se u nás nepáslo. O jatkách se bavit
nemíním, protože je to taky o lidech a ty
pohádky o pomletých potkanech v salámu mi
vyprávěli ti, co provoz v Martinově nikdy
neviděli na rozdíl ode mne, který ho celý
poznal od porážky po expedici. U porážky
to je pro otrlé, ale trvá to krátkou dobu
na rozdíl od toho, co zažívají měsíce a roky
zvířata v chovech lumpů. Daleko horší byla
ale přeprava živých zvířat z Polska do
Itálie, Řecka a Turecka, které jsem celně
odbavoval na přechodech. Bezcitnost řidičů
a doprovodu zvířat při vlakové dopravě byl
hnus a provozní slepota dohlížejících
veterinářů byla otřesná, když nezasáhli při
evidentním týrání zvířat horkem, žízni atd.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

12.11.2022 12:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Ono to bylo především o tom, že titíž lidé, kteří to před revolucí vedli, po revoluci pomocí nekalých obchodních praktik, nebo v našem případě dokonce zločinů, ty lidi, kteří to dělali s láskou, zruinovali. A dneska titíž paraziti blákají skrz agrární komoru cosi o soběstačnosti.
Z těch sta kusů bylo na pastvě cca 30 převážně jalovic, zbytek byly dojnice v chlívě a každý den dostaly dvě vrchovaté devítituny čerstvě nakošeného futra - a věřte nevěřte o naše mlíko byla rvačka.
Zkuste si doma pokus: nasypte na zem piliny, hoďte si robu na hřbet a pak po těch pilinách celý den šlapejte - uvidíte výsledek. Že se u vás za mokra nepáslo? Těmahle povídačkama si krmte vnoučata.
A co se týče těch jatek: patrně vám příjde normální vypichovat zvířatům oči, lámat jim kosti a ubíjet je k smrti pro zábavu - mě to normální nepříjde a taky jsem to tam jednou jednomu takovému typickému šedesátikilovému ostravskému zmrdovi vysvětlil, že na to do smrti nezapomene.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

12.11.2022 12:37 Reaguje na Břetislav Machaček
A co se týče těch salámů: moje máti byla potravinářská technoložka a za bolševika prošla hned několika masozpracujícíma podnikama - do smrti nevzala do úst jediný kousek průmyslově zpracované uzeniny...
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.11.2022 09:45 Reaguje na Břetislav Machaček
v chovu jelenovitých se granulemi a senem přece chová běžně.ve výběhu těchto zvířat i ZOO taky tráva neroste. ty 1 smutný pohlede daňka na louku a les.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.11.2022 11:05 Reaguje na radim buffalo tobias
Víte, já nejsem fanda ani těch ZOO, protože když nejde o záchranu druhu v takovém chovu, tak je jim lépe v přírodě. Představte si sám sebe být vystavován, byť už v několikáté generaci a nepoznat svobodu. Degradace daňka na roveň domácího prasete
brodícího se bahnem a trusem je neomluvitelný hnus.
Jeho soused tak choval dokonce jelena v ohradě z
pražců o velikosti výběhu 10x 10 metrů, kterému
po dobu jeho života nikdy ani výběh neuklidil od
trusu, protože jiný výběh neměl. Jelen tam sice
žil dlouho( pamatuji si ho jako dvanácteráka),
ale degradace divokého zvířete na masné plemeno
považuji za zhovadilost. Bohužel za peníze v
Praze dům a kvůli kšeftu to ani veterinář SVS
nevidí a neslyší, když byl volán na kontrolu.
Pokud fandíte takovým chovům, tak pochybuji o
vašem EKO cítění, protože daňky lze chovat i
jako můj známý v ohradách o mnoho hektarech s
loukou, lesem a potůčkem k napájení. To je
obdoba obory a nikoliv ohrada bez stébla
trávy plná bahna a trusu. To je ale bývalý
lesník a má zvířata opravdu rád na rozdíl
od těch masařů, které kritizuji.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.11.2022 10:42
Shodou okolností jsem dnes mluvil s chovatelem, který zbylé krávy z tohoto "chovu" přebíral. Podrobnosti jsou mi tedy známy, z pochopitelných důvodů o nich pomlčím. Pouze jedno vám všem, kteří si myslíte, že pouze soukromí malí zemědělci jsou spásou republiky řeknu: tohoto dobytka by měli zavřít mezi to, v čem až dosud zvířata žila a nechat ho ochutnat vlastní medicínu.
Pořád to opakuji- vůbec nezáleží na tom, jestli jde o malý nebo velkochov, vždy jde o to, jací lidé ho provozují. To saméplatí o vztahu k půdě. Šikovní a dobří jsou jak ve velkých podnicích tak malí sedláci a naopak lempli a hovada opět ve velkých a i v malých.
Jen na závěr- tento "chov" se provozoval k zachování dotací!!
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

11.11.2022 12:12 Reaguje na pavel peregrin
Potvrzuji, koncem devadesátých a počátkem nultých let jsme provozovali tzv zbytkový statek, kde se soustředila zvířata od zkrachovalých podniků i soukromníků. Často to byla zvířata ve skutečně zuboženém stavu, v podstatě kostry potažené kůží a bylo docela jedno jestli to bylo z velkého podniku, nebo od "drobnochovatele", ale taky se k nám dostaly i krávy od chlapíka (malého soukromníka), které byly tak nádherně buclaté a přítulné, že byla radost na ně pohledět a starat se o ně.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.11.2022 09:55 Reaguje na Jakub Graňák
no a proč ty buclaté krávy se dostaly na ten zbytkový statek ? úmrtí majitele nebo tehdejší likvidátorské intriky postkomunistických privatizérů ?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

12.11.2022 12:00 Reaguje na radim buffalo tobias
Ta druhá odpověď je správně
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.11.2022 09:52 Reaguje na pavel peregrin
tak co ten náhradní chovatel o tom chovu říkal, že to z těch pochopitelných důvodů nechceš osvětlit ? je třeba slyšet info z z více stran a ne jen co pustí SVS jejichž mnozí inspektoři neznají vůbec chovatelskou praxi a znají jen nabiflované § a ze školy se jdou hned válet do kanceláře.tím ovšem nechci situaci zlehčovat a vím že mnozí "chovatelé" jsou hovada !
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist