https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-ohri-zakoncili-vodackou-sezonu-byla-lepsi-nez-vloni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Ohři zakončili vodáckou sezonu, byla lepší než vloni

8.10.2023 00:18 | KYNŠPERK NAD OHŘÍ (ČTK)
Na horním toku Ohře včera vodáci zakončili oficiálně letošní vodáckou sezonu. Na poslední letošní plavbu vyrazili z Kynšperka nad Ohří do Sokolova, kde se večer Ohře tradičním způsobem uzamkne. Podle vodáckého instruktora Bohumila Pražáka byla letošní sezona dobrá, dokonce lepší než loňská. A to přesto, že v létě bylo sucho.
 

"Letošní sezonu považujeme za úspěšnou, dalo by se říct, že o nějakých pět až deset procent to bylo lepší než v loňském roce. Bylo to dáno hlavně tím, že počasí bylo vcelku dobré. Čeští vodáci jsou spíš solární jezdci, takže raději pojedou na vodu, když je hezké počasí, i když je málo vody. My jsme v červenci zažili i opačný stav, kdy bylo sice dost vody, ale nebylo hezké počasí, a tak vodáci z vody spíše utíkají," popsal Pražák.

K většímu zájmu vodáků přispělo i to, že půjčovny ve větší míře začaly nabízet i další služby, zejména odvoz z místa, kam vodáci doplují, zpět do místa určení. Ale i celkově se vodácké služby na horním toku Ohře postupně vylepšují.

Podle údajů Českého hydrometeorologického úřadu bylo nejsušší období letos v červenci, kdy v Karlových Varech byl průtok vody v Ohři je něco málo nad čtyřmi kubíky za sekundu. Letošní rok se tak blížil nejsušším letům za poslední dobu.

Jenže podle Pražáka horní tok Ohře má několik výhod, které i při suchém období umožňují, aby vodáci řeku sjížděli. Jednak koryto na Chebsku a Sokolovsku je užší, a tak i při nižší průtoku je stále hladiny dost vysoko na plavbu, ale také je průtok v Ohři regulován dvěma přehradami, které zmírňují následky většího sucha.

Díky tomu obliba Ohře mezi vodáky roste. Podle Pražáka se na řeku každoročně vydá zhruba 60 000 až 80 000 vodáků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist